MKTG SR - pasek na kartach artykułów

8 internetowych narzędzi, które ułatwią proces rekrutacji online

Maciej Mituła
Maciej Mituła
Rekrutacja z wykorzystaniem wszelkich narzędzi social media i tego, co dzieje się online, nadaje procesowi zatrudnienia tempa i zwiększa zainteresowanie kandydatów ofertą pracy. Jak wyróżnić się i zrobić użytej z nowych technologi?
Rekrutacja z wykorzystaniem wszelkich narzędzi social media i tego, co dzieje się online, nadaje procesowi zatrudnienia tempa i zwiększa zainteresowanie kandydatów ofertą pracy. Jak wyróżnić się i zrobić użytej z nowych technologi? unsplash
Narzędzia online w rekrutacji pozwalają na dotarcie do szerszego grona kandydatów i większy odzew, co tym samym zwiększa szansę na znalezienie idealnego pracownika. Nowoczesne technologie i wideo spotkania skracają także czas trwania procesu rekrutacyjnego.

Narzędziem, w które warto zainwestować, jest aplikacja rekrutacyjna. Specjalna apka sprawdzi się np. w kontekście cyklicznych naborów na studenckie staże i praktyki. To dobre rozwiązanie dla firm, które próbują przyciągać młodych pracowników i chcą budować wizerunek nowoczesnego pracodawcy.

Warto przeczytać:

Interaktywna gra z zadaniami, testami i torem przeszkód to niebanalny pomysł, który może skutecznie zastąpić pierwszy etap rekrutacji. Wstępna selekcja za pomocą gry oszczędzi wielu dni spotkań z kandydatami. Najpewniej też w grę zagra więcej osób, niż przyszłoby na tradycyjną rozmowę kwalifikacyjną. Gra może mieć więc dodatkową funkcję np. zbudowanie bazy danych kandydatów

O otwartym i nowoczesnym podejściu pracodawcy do kandydatów świadczy także umożliwienie im najszybszej formy aplikowania – chociażby poprzez podesłanie linku do CV, znajdującego się na portalach poświęconych pracy. Jeśli kandydat nie będzie mieć tradycyjnego CV, ale będzie posiadać link, nie warto dyskredytować takiej oferty.

Poznaj internetowe narzędzia, które ułatwią proces rekrutacji online

Podobnie jest z wideo CV, które pełni nowoczesną formę listu motywacyjnego. Warto przemyśleć – czy w odpowiedzi na wideo ofertę – nie dać kandydatom możliwości odpowiedzi w tej samej formie… czyli za pomocą krótkiego filmiku.

Spotkanie z kandydatem np. na Skypie jest coraz częściej stosowaną formą przeprowadzenia wstępnych, a nawet zaawansowanych, etapów rekrutacji. Propozycja spotkania on-line jest wyjściem naprzeciw kandydatom, którzy mieszkają w innym mieście, niż to, w którym mieści się siedziba firmy. To także popularna forma spotkania szefa z pracownikiem zza granicy.

Warto przeczytać:

Nowoczesna technologia pozwala przy użyciu specjalnych narzędzi analizować mimikę twarzy kandydata, zachowania ruchowe, czy tembr głosu. Te wskaźniki pozwalają pracodawcy ocenić, czy kandydat jest zestresowany, mówi prawdę i ma predyspozycje do pracy na danym stanowisku.

Jest to opcja „rozmowy”, ale w czasie nierzeczywistym. Takie rozwiązanie z kolei polega na tym, że pracodawca wysyła kandydatowi link, za pomocą którego może on nagrać krótkie odpowiedzi na zadane pytania. Opcja jest komfortowa dla kandydatów, gdyż pozwala powtórzyć nagrania. Kiedy kandydat będzie zadowolony może wysłać efekt do potencjalnego pracodawcy.

Intuicja, czytanie między wierszami czy chłodna analiza, mogą być pomocne w wyciąganiu wniosków po rozmowie kwalifikacyjnej. Nie warto lekceważyć tego, co podpowiadają nam zmysły. Praca podjęta z rozsądku – zwłaszcza w sytuacji, gdy mamy do czynienia z rynkiem pracownika – niesie więcej szkody niż pożytku.

Kiedy rozmowa kwalifikacyjna to znak, że należy wybrać „ewak...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 8 internetowych narzędzi, które ułatwią proces rekrutacji online - Strefa Biznesu

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska