Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

75. rocznica Powstania Warszawskiego: Pogrzeb Ryszarda Białousa "Jerzego". Dowódca batalionu „Zośka” pośmiertnie awansowany na pułkownika

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
W czwartek 75. rocznica Powstania Warszawskiego. Centralne uroczystości związane z rocznicą zakrojonego na ogromną skalę zbrojnego zrywu uczczono już w środę w Warszawie.
W czwartek 75. rocznica Powstania Warszawskiego. Centralne uroczystości związane z rocznicą zakrojonego na ogromną skalę zbrojnego zrywu uczczono już w środę w Warszawie. Szymon Starnawski /Polska Press
W czwartek 75. rocznica Powstania Warszawskiego. Centralne uroczystości związane z rocznicą zakrojonego na ogromną skalę zbrojnego zrywu uczczono już w środę w Warszawie. Z tej okazji do Polski przyleciał szef niemieckiego MSZ Heiko Maas.

Jednym z punktów dzisiejszych obchodów były uroczystości pogrzebowe Ryszarda Białousa na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Dowódca batalionu „Zośka”, który 27 lat temu zmarł w Argentynie, chciał być pochowany w Polsce.

W pogrzebie polskiego bohatera wzięli udział czołowi przedstawiciele rządu oraz prezydent Andrzej Duda.

- To jest niezwykła chwila, sen o wolnej Polsce dopełnia się. Dla pana pułkownika Ryszarda Białousa, dla „Jerzego”, to marzenie o tym, aby Polska była niepodległa, była w pełni suwerenna, była kwitnąca i żeby być w niej dzisiaj, właśnie się realizuje - mówił prezydent.

Podkreślił, że pułkownik wreszcie może spocząć pośród innych powstańców. - Dziś na to miejsce ostatniego spoczynku tutaj, do tej kwatery, którą znają wszyscy w Polsce, wśród tych brzozowych krzyży, pod którymi leżą jego żołnierze, odprowadzony przez swoich podkomendnych, przez polskich komandosów, przez najwyższe władze państwowe, przez generalicję, przez ordynariusza Wojska Polskiego, przez syna, przez wnuka - mówił Andrzej Duda.

Wcześniej szef MON Mariusz Błaszczak awansował pośmiertnie kapitana Białousa na pułkownika. - Kiedy przed chwilą wręczałem synowi nominację na pułkownika, dziękowałem za to, że rodzina zgodziła się, by powrócił do Polski, żeby był pochowany w tym miejscu, na cmentarzu powązkowskim, usłyszałem, że taka była jego wola i oto ta wola się spełniła - mówił Błaszczak.

Rocznicę Powstania uczciła również Rada Warszawy, która zgromadziła się w Sali Balowej Zamku Królewskiego. Na uroczystość zaproszeni zostali także powstańcy. - Powstanie Warszawskie zmieniło Warszawę. Bohaterska 63-dniowa walka zbudowała legendę, którą w tej chwili się chwalimy, szczycimy, ale którą też się żywimy (...) Nie możemy się nadziwić, ile w was jest energii i zawsze wam tego zazdrościmy - zwrócił się do bohaterów Powstania prezydent Rafał Trzaskowski.

Podczas uroczystości wręczono tytuł Honorowego Obywatela m.st. Warszawy dwóm uczestnikom Powstania: Halinie Jędrzejewskiej „Sławce”, sanitariuszce Batalionu „Miotła”, oraz reżyserowi Pawłowi Pawlikowskiemu, twórcy m.in. nagrodzonej Oscarem „Idy” i „Zimnej wojny”.

Także w czwartek na dwudniową wizytę przyleciał do polski niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas. Przywitał go w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda. Szef niemieckiego MSZ weźmie udział w centralnych obchodach rocznicy Powstania Warszawskiego, które dziś w Warszawie będą kontynuowane już od godz. 9, a zakończą się późno w nocy. Całość obchodów zakończy się 2 października zgaszeniem ognia na Kopcu Powstania Warszawskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 75. rocznica Powstania Warszawskiego: Pogrzeb Ryszarda Białousa "Jerzego". Dowódca batalionu „Zośka” pośmiertnie awansowany na pułkownika - Portal i.pl

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska