Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

75 lat Gazety Wrocławskiej – wspomnienie pierwszego numeru „Gazety Robotniczej” [WYCINKI PRASOWE]

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
Pierwszy numer „Gazety Robotniczej” ukazał się 16 grudnia 1948 r.
Pierwszy numer „Gazety Robotniczej” ukazał się 16 grudnia 1948 r. Janusz Gajdamowicz
W 2023 r. mija dokładnie 75 lat od ukazania się pierwszego numeru Gazety Robotniczej – w linii prostej, bezpośredniej poprzedniczki Gazety Wrocławskiej. Ta pierwsza przetrwała pod swoim tytułem do 1990 r., kiedy to stała się Robotniczą Gazetą Wrocławską, a wkrótce, wraz z szybko postępującymi przemianami społecznymi i politycznymi straciła przydomek „Robotnicza”. Tak też pozostaje do dzisiaj.

Ten zacny i okrągły Jubileusz stał się dla nas okazją, aby sięgnąć do archiwalnych zbiorów, spojrzeć na minione lata i przede wszystkim na zapomniane już trochę początki – bo i dosyć dawno to jednak było, a i czasy wydawały się bardzo trudne. Właśnie wtedy rodziła się Polska Zjednoczona Partia Robotnicza, która na cztery długie dekady zdeterminowała codzienne życie Polski i Polaków.

JESTEŚMY TAM, GDZIE NAS POTRZEBUJECIE:

Tej determinacji poddali się także ówcześni włodarze Wrocławia oraz Dolnego Śląska i już na drugi dzień po tzw. Kongresie Zjednoczeniowym, kiedy to połączono pod egidą Moskwy dwie ówczesne socjalistyczne partie PPS i PPR we „wspomnianą jedność”, postanowili uświetnić to wydarzenie nowym periodykiem, nazwanym – a jakże inaczej – Gazetą Robotniczą.

Gazeta nie wzięła się też znikąd, bo jak napisano 16 grudnia 1948 r.: „Dajemy dziś do ręki czytelnikowi pierwszy numer Gazety Robotniczej. Połączyły się zespoły redakcyjne Trybuny Dolnośląskiej i Ilustrowanego Kuriera Wrocławskiego, tworząc nowe pismo – organ Wojewódzkiego Komitetu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.” Redakcja zapewniła, że prasa to tylko jeden z odcinków partyjnej pracy, ale skupiają się w niej jak w soczewce: „życie i walka klasy robotniczej” oraz „jej sukcesy i niedociągnięcia”.

I to właśnie chcemy przypomnieć w cyklu, jaki rozpoczęliśmy na naszych jubileuszowych łamach. Bo rok 1948, to oprócz wspomnianego Kongresu - który oczywiście zdominował pierwszy numer Robotniczej, to także codzienne życie setek tysięcy mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska, próbujących po koszmarnych latach II wojny światowej powrócić do normalnego i odrobinę przyzwoitego życia. A tego codzienna, nawet najbardziej partyjna gazeta, nie mogła nie zauważać i w miarę rzetelnie o tym pisać.

Przed nami niemal cały rok zaglądania do przepastnych gazetowych archiwaliów. W piątkowych wydaniach Magazynu „Gazety Wrocławskiej” prezentujemy w całości pierwsze strony dziennika z poszczególnych lat, uzupełnione aktualnym kalendarium historycznym. W dzisiejszej galerii znalazły się wycinki z życia naszego regionu, utrwalone w pierwszym numerze „Gazety Robotniczej”.

Polecamy i zapraszamy do wspólnego powrotu do przeszłości!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska