700 tysięcy pstrągów trafiło do 7 dolnośląskich rzek (ZDJĘCIA)

DAB
Do dolnośląskich rzek właśnie wypuszczono blisko 700 tys. młodych pstrągów potokowych. Akcja jest prowadzona od 2007 roku i w jej efekcie do naszych rzek trafiło blisko 11 milionów ryb. Działanie wspiera Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Pstrąg potokowy potrzebuje do życia czystej i chłodnej wody, szybkiego prądu i dna pokrytego kamieniami lub żwirem. W Polsce i na Dolnym Śląsku pstrągi potokowe zagrożone są przez susze, niskie stany wód i nielegalne odłowy prowadzone przez kłusowników. Inne zagrożenia dla tych zwierząt to zanieczyszczenia: ściekami komunalnymi, z upraw rolniczych oraz ferm hodowlanych, a także nieprzemyślane inwestycje hydrotechniczne.

Dla małych pstrągów niebezpieczne są także obce gatunki zwierząt, m.in.: pstrągi tęczowe i źródlane oraz norki amerykańskie. - Podczas tegorocznej akcji do siedmiu rzek zostało wypuszczonych łącznie blisko 700 tys. młodych pstrągów, aby podtrzymać liczebność ich populacji - mówi Łukasz Kasztelowicz, Prezes Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

W tej liczbie znalazło się 100 tys. dwuletnich pstrągów i około 600 tys. „narybka”, czyli kilkumiesięcznych ryb fachowo nazywanych „wylęgiem żerującym". W tym okresie życia pstrągi mierzą zaledwie kilka centymetrów i ważą około 0,3 grama.

Ten wylęg trafił do potoków, będących dopływami rzek. Dwuletnie pstrągi zostały przewiezione przez członków Wałbrzyskiego Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego z Ośrodka Hodowli Pstrąga w Ścinawce Średniej i wypuszczone do rzek: Nysa Kłodzka, Bystrzyca Dusznicka, Bystrzyca, Biała Lądecka, Szybka, Ścinawka i Włodzica. Zarybianie prowadzono m.in. w okolicach Świdnicy, Kłodzka, Międzylesia, Barda i Kudowy Zdrój. Dorosłe ryby były wpuszczane do bystrego, rzecznego nurtu ze specjalnego zbiornika za pomocą elastycznego rękawa. Rybie „niemowlaki” były umieszczane w spokojnej toni wodnej najpierw w plastikowych, pływających workach z tlenem, z których narybek był potem ostrożnie uwalniany.

– Z uwagi na stan epidemii podczas akcji zachowaliśmy szczególne środki ostrożności. Dojeżdżaliśmy na miejsca wypuszczeń pstrąga autami w pojedynkę, w trakcie prac zachowywaliśmy wymagany dystans, a także używaliśmy rękawiczek ochronnych – komentuje Rafał Diug z Wałbrzyskiego Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego.

oszt tegorocznego zarybiania wyniósł około 244 tys. zł, z czego 60 tys. zł to dotacja z WFOŚiGW we Wrocławiu.

- Wędkarze od 2007 roku z pomocą Funduszu wypuścili łącznie do rzek i zbiorników wodnych blisko 11 milionów ryb, m.in.: pstrągów potokowych, sandaczy, boleni, lipieni, świnek i brzan - mówi Bartłomiej Wiązowski, Zastępca Prezesa Zarządu WFOSiGW we Wrocławiu.

Członkowie Wałbrzyskiego Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego zarybiali m.in. zbiorniki wodne: Owiesno, Sudety, Witoszówka, Topola, Kozielno i Lubachów. Łączny koszt tych akcji wyniósł ponad 2,4 mln złotych. Wysokość dotacji z WFOŚiGW we Wrocławiu wyniosła ponad 1,1 mln złotych. WFOŚiGW we Wrocławiu wspiera także inne projekty z ochrony przyrody, m.in. akcje reintrodukcji sokołów wędrownych, zajęcy i kuropatw. Wsparł również finansowo akcję przenoszenia żab na terenie Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy” oraz wypasy owiec wrzosówek w Karkonoskim Parku Narodowym.

źródło: WFOSiGW

iPolitycznie - w jakim momencie w relacji polsko-ukraińskich jesteśmy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie