Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

70. rocznica powstania Technikum Żeglugi Śródlądowej, które wraca do Wrocławia po 12 latach

Błażej Organisty
Fachowcy po Technikum Żeglugi Śródlądowej są potrzebni choćby we wrocławskiej stoczni rzecznej
Fachowcy po Technikum Żeglugi Śródlądowej są potrzebni choćby we wrocławskiej stoczni rzecznej Pawel Relikowski / Polska Press
40 uczniów od września rozpocznie naukę w dwóch pierwszych klasach Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu. Szkoła nie działała przez 12 lat. Jesienią jej drzwi otworzą się ponownie - w zespole szkół przy ul. Młodych Techników. Na najbliższy weekend zaplanowano obchody 70-lecia powstania TŻŚ.

Po dwunastu latach nieobecności do Wrocławia wraca Technikum Żeglugi Śródlądowej, które na dobre wznowi działalność od nowego roku szkolnego. 1 września w nowej siedzibie technikum w budynku Zespołu Szkół nr 18 przy ul. Młodych Techników naukę rozpocznie 40 uczniów w dwóch klasach pierwszych: o profilu pływającym i stoczniowym.

Przyszli absolwenci zdobędą fach i obsadzą jednostki pływające takie jak kontenerowce, barki czy pchacze oraz znajdą pracę w stoczniach, a zapotrzebowanie na tych ostatnich jest spore, ponieważ w Polsce działa ponad stu armatorów prywatnych. Wrocławska stocznia uważana jest za jedną z najlepszych kraju. Ostatnio powstał w niej 53-metrowy statek Wratislavia, który pomieści 400 pasażerów.

Waldemar Rybicki, prezes Stowarzyszenia Absolwentów TŻŚ, zapowiada, że czteroletnie technikum będzie rozwijało się z roku na rok, uruchamiając nowe klasy. Szczególnie ważna dla Wrocławia i Odry będzie klasa budownictwa wodnego. – Wrocław potrzebuje fachowców od budowy śluz, jazów i wałów przeciwpowodziowych – zauważa Rybicki, który jest kapitanem na tankowcu w Belgii.

Dodaje, że wznowienie działalności technikum staje się faktem, ponieważ branża żeglugi śródlądowej po latach stagnacji znów zaczyna się rozwijać. Jego stowarzyszenie walczyło o reaktywację szkoły przez 12 lat i wreszcie się udało. W marcu minister gospodarki morskiej i żeglugi, Marek Gróbarczyk, w porozumieniu z wojewodą dolnośląskim, Pawłem Hreniakiem, wydał zarządzenie w tej sprawie.

- Zasadność funkcjonowania nowej szkoły we Wrocławiu motywowana jest procesem zmian w polityce gospodarki żeglugą śródlądową i w oświacie. Odbudowa żeglugi śródlądowej oraz przemysłu stoczniowego w Polsce jest jednym z priorytetowych zadań naszego rządu. Odbudowa i rozwój żeglugi śródlądowej idą w parze z zapotrzebowaniem na wyspecjalizowaną kadrę pracowniczą - uzasadnia ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Marynarze mają co świętować. Drzwi technikum otwierają się ponownie w rok jubileuszu. Technikum Żeglugi Śródlądowej powstało 70 lat temu. Z tej okazji do Wrocławia przyjedzie na weekend około 200 absolwentów, z których najstarszy skończył szkołę w 1947 r. (wtedy jeszcze w Elblągu). Podczas obchodów towarzyszyć im będą byli nauczyciele i pracownicy.

Oficjalne uroczystości rozpoczną się w sobotę o godz. 10. w auli Zespołu Szkół nr 14 przy ul. Brücknera 12. To właśnie w budynku obecnego gimnazjum Technikum Żeglugi Śródlądowej przeżywało lata świetności. W sobotę będą wystąpienia absolwentów, mundury marynarskie oraz poczet sztandarowy. Wieczorem absolwentów czeka wspólna zabawa, marynarskim zwyczajem: z szantami i odrobiną rumu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska