Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

70 lat Radia Wrocław. Taki piękny jubileusz (ZDJĘCIA)

Piotr Bera
fotopolska.eu (x2), Polska Press Grupa (x2)
Aż 70 radiowych lat minęło jak jeden dzień. Od siedmiu dekad Radio Wrocław dociera do wielu domów, w których wychowywały się pokolenia Dolnoślązaków. Teraz obchodzi swój jubileusz!

- Był 29 września 1946 roku. Równo w samo południe spiker radia Stanisław Długoszewski rozpoczął słowami „Tu Polskie Radio Wrocław” pierwszą audycję w historii rozgłośni - mówi Michał Kwiatkowski, kustosz Muzeum Radia Wrocław.

To w tym muzeum, którego inicjatorem był Jerzy Rezler, znajdziemy blisko 300 eksponatów opowiadających historię radiofonii, w tym Radia Wrocław. Liczne okazy przekazywane w darze przez słuchaczy oraz pozostałych pracowników rozgłośni przemawiają głosem dziesiątek sprawozdawców, dziennikarzy czy dźwiękowców, jacy pracowali nad marką Radia Wrocław.

Udało się, chociaż II wojna światowa dla budynku radia nie była łaskawa. Mieszczący się przy ulicy Karkonoskiej obiekt (wtedy przy ulicy Wałbrzyskiej) był w opłakanym stanie. Dlatego zapaleni radiowcy włożyli wiele sił i serca w zabezpieczenie budynku przed nadchodzącą zimą. Rozpoczął się gruntowny remont, ale na czas prac redakcję otworzono w kamienicy nr 15 w samym Rynku, tuż przy Centrum Informacji Turystycznej.

Serwis informacyjny przez tubę
Z powodu braku prądu pionierzy Radia Wrocław sięgnęli po wielką tubę, którą przetransportowano z Hali Ludowej. Tubę, którą wykorzystywał przed wojną nawet przywódca III Rzeszy Adolf Hitler. Spikerzy radiowi co godzinę wystawiali tubę przez okno i podawali interesujące dla wrocławian komunikaty. Tak narodził się szczegółowy serwis informacyjny, z którego słynie rozgłośnia. W końcu po miesiącach prac dziennikarze powrócili w 1946 roku do gmachu głównego, na ul. Wałbrzyską. Tam mieli dostęp do prądu. I zaczęli swoją misję, która trwa do teraz.

Dziennikarze Radia Wrocław każdego dnia przekazują najważniejsze informacje do wszystkich mieszkańców Dolnego Śląska oraz ościennych województw. Fale radiowe docierają też przez granicę z Niemcami oraz Czechami, gdzie mieszka wielu Polaków. Całość przyprószona jest szeregiem audycji oraz muzyką rockową, popem i jazzem.

Radio Wrocław i jego bogate archiwum
Dzięki bogatemu archiwum i cyfrowej taśmotece słuchacze mogą przenieść się w czasie i przekonać się jak przedstawiały się np. słuchowiska „Małgorzata”, „Mistrz Pathelin” i 22-minutowe „Oświadczyny” Czechowa z 1948 roku.

Przesłuchanie wszystkich już zgromadzonych na portalu www.tu.prw.pl archiwaliów zajęłoby słuchaczowi nawet dwa lata! Pod warunkiem, że nie przerwalibyśmy nawet na chwilę. Co nietrudno sobie wyobrazić, bo radio wciąga. I tak już od 70 lat.

Oby to trwało do końca świata i jeden dzień dłużej.

Radio Wrocław świętuje ze słuchaczami

23 i 24 września o godz. 19 w sali koncertowej Radia Wrocław odbędzie się jubileuszowy koncert "W duecie na 70-lecie". Na scenie wystąpi kabaret Elita, Shata QS, Alicja Majewska, Natalia Grosiak, Justyna Szafran, Martyna Jakubowicz, Mariusz Kiljan, Izabela Skrybant-Dziewiątkowska, Emose Uhhunmwangho, Natalia Lubrano, Jacek Bończyk, Maciej Musiałowski, Waldemar Kasta czy Wojtek Kościelniak. Koncert wyreżyserował Konrad Imiela. Na widowni zasiądą słuchacze, którzy zdobyli specjalne zaproszenie. Radio Wrocław rozdawało je na swojej antenie.

W niedzielę natomiast do rozgłośni będzie mógł przyjść każdy. O godzinie 12 rozpocznie się bowiem Dzień Otwarty Radia Wrocław. Do godz. 20 słuchacze będą mogli porozmawiać z dziennikarzami i pracownikami PRW oraz zwiedzić rozgłośnię. Zobaczą między innymi nowe - kosmiczne - studio radia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: 70 lat Radia Wrocław. Taki piękny jubileusz (ZDJĘCIA) - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska