70 lat Radia Wrocław. Taki piękny jubileusz (ZDJĘCIA)

  70 lat Radia Wrocław. Taki piękny jubileusz (ZDJĘCIA)

  Piotr Bera, Joanna Urbańska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Inżynierowie, technicy i mechanicy zatrudnieni przy budowie stacji nadawczej Wrocławskiego Radia o mocy 50 kW w Żórawinie
  1/26
  przejdź do galerii

  Inżynierowie, technicy i mechanicy zatrudnieni przy budowie stacji nadawczej Wrocławskiego Radia o mocy 50 kW w Żórawinie ©fotopolska.eu

  Aż 70 radiowych lat minęło jak jeden dzień. Od siedmiu dekad Radio Wrocław dociera do wielu domów, w których wychowywały się pokolenia Dolnoślązaków. Teraz obchodzi swój jubileusz!
  - Był 29 września 1946 roku. Równo w samo południe spiker radia Stanisław Długoszewski rozpoczął słowami „Tu Polskie Radio Wrocław” pierwszą audycję w historii rozgłośni - mówi Michał Kwiatkowski, kustosz Muzeum Radia Wrocław.

  To w tym muzeum, którego inicjatorem był Jerzy Rezler, znajdziemy blisko 300 eksponatów opowiadających historię radiofonii, w tym Radia Wrocław. Liczne okazy przekazywane w darze przez słuchaczy oraz pozostałych pracowników rozgłośni przemawiają głosem dziesiątek sprawozdawców, dziennikarzy czy dźwiękowców, jacy pracowali nad marką Radia Wrocław.

  Udało się, chociaż II wojna światowa dla budynku radia nie była łaskawa.
  Mieszczący się przy ulicy Karkonoskiej obiekt (wtedy przy ulicy Wałbrzyskiej) był w opłakanym stanie. Dlatego zapaleni radiowcy włożyli wiele sił i serca w zabezpieczenie budynku przed nadchodzącą zimą. Rozpoczął się gruntowny remont, ale na czas prac redakcję otworzono w kamienicy nr 15 w samym Rynku, tuż przy Centrum Informacji Turystycznej.

  Serwis informacyjny przez tubę
  Z powodu braku prądu pionierzy Radia Wrocław sięgnęli po wielką tubę, którą przetransportowano z Hali Ludowej. Tubę, którą wykorzystywał przed wojną nawet przywódca III Rzeszy Adolf Hitler. Spikerzy radiowi co godzinę wystawiali tubę przez okno i podawali interesujące dla wrocławian komunikaty. Tak narodził się szczegółowy serwis informacyjny, z którego słynie rozgłośnia. W końcu po miesiącach prac dziennikarze powrócili w 1946 roku do gmachu głównego, na ul. Wałbrzyską. Tam mieli dostęp do prądu. I zaczęli swoją misję, która trwa do teraz.

  Dziennikarze Radia Wrocław każdego dnia przekazują najważniejsze informacje do wszystkich mieszkańców Dolnego Śląska oraz ościennych województw. Fale radiowe docierają też przez granicę z Niemcami oraz Czechami, gdzie mieszka wielu Polaków. Całość przyprószona jest szeregiem audycji oraz muzyką rockową, popem i jazzem.

  Radio Wrocław i jego bogate archiwum
  Dzięki bogatemu archiwum i cyfrowej taśmotece słuchacze mogą przenieść się w czasie i przekonać się jak przedstawiały się np. słuchowiska „Małgorzata”, „Mistrz Pathelin” i 22-minutowe „Oświadczyny” Czechowa z 1948 roku.

  Przesłuchanie wszystkich już zgromadzonych na portalu www.tu.prw.pl archiwaliów zajęłoby słuchaczowi nawet dwa lata! Pod warunkiem, że nie przerwalibyśmy nawet na chwilę. Co nietrudno sobie wyobrazić, bo radio wciąga. I tak już od 70 lat.

  Oby to trwało do końca świata i jeden dzień dłużej.

  Radio Wrocław świętuje ze słuchaczami

  23 i 24 września o godz. 19 w sali koncertowej Radia Wrocław odbędzie się jubileuszowy koncert "W duecie na 70-lecie". Na scenie wystąpi kabaret Elita, Shata QS, Alicja Majewska, Natalia Grosiak, Justyna Szafran, Martyna Jakubowicz, Mariusz Kiljan, Izabela Skrybant-Dziewiątkowska, Emose Uhhunmwangho, Natalia Lubrano, Jacek Bończyk, Maciej Musiałowski, Waldemar Kasta czy Wojtek Kościelniak. Koncert wyreżyserował Konrad Imiela. Na widowni zasiądą słuchacze, którzy zdobyli specjalne zaproszenie. Radio Wrocław rozdawało je na swojej antenie.

  W niedzielę natomiast do rozgłośni będzie mógł przyjść każdy. O godzinie 12 rozpocznie się bowiem Dzień Otwarty Radia Wrocław. Do godz. 20 słuchacze będą mogli porozmawiać z dziennikarzami i pracownikami PRW oraz zwiedzić rozgłośnię. Zobaczą między innymi nowe - kosmiczne - studio radia.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To powinno być radio niczym z "Przystanku Alaska"

  Zaawansowany słuchacz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Tymczasem repertuar muzyczny dla kiboli, serwis informacyjny płytki, publicystyka szura po dnie. Czy Wy, dziennikarze Radia Wrocław, nie rozumiecie faktu bycia gospodarzem, który skutkuje...rozwiń całość

  Tymczasem repertuar muzyczny dla kiboli, serwis informacyjny płytki, publicystyka szura po dnie. Czy Wy, dziennikarze Radia Wrocław, nie rozumiecie faktu bycia gospodarzem, który skutkuje wyborem gości? Obecnie wygląda to tak, że goście są wybierani wg klucza "byle nie mądrzejszy od redaktora". To naprawdę słychać. Tymczasem, przy takim potencjale regionu, Radio Wrocław powinno być radiem, którego na Dolnym Śląsku słucha się jadąc do pracy i szykując kolację. Osobiście słucham Radia Wrocław z okazji wydarzeń typu powódź (dobra robota w 2010-2011, Wrocław i Bogatynia) i raz na pół roku, żeby utwierdzić się w przekonaniu, że zmian brak. Powinniście być nieosiągalnym wzorcem dla lokalnych rozgłośni komercyjnych, tymczasem równacie do nich.
  Pierwszą zmianą powinna być instalacja przy wejściu prysznicy z zimną wodą dla pracowników. Drugą, dla każdego redaktora obowiązkowe 2 dni w tygodniu poza studiem w poszukiwaniu tematów na całym Dolnym Śląsku i u sąsiadów. Trzecią, uruchomienie podcastów dla wszystkich audycji.
  Do usłyszenia za pół roku.
  GOOOD MOOORNIIING, WROOOCŁAAAW!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Piękny jubileusz

  :) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  A słuchalność w granicach błędu statystycznego, czyli żadna.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wszystko, pięknie i fajnie

  mefisto (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  kilka lat temu, przeprowadzali ze mną wywiad, młodzi ludzie biznesu czy coś w ten deseń, mimo próśb o chęci tego nagrania na pamiątkę, nie doczekałem się do dziś :-(

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  s

  hearme (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  Co się dziwić Radiu Wroclaw jak tow. Bierut rozgłośnię pobłogoslawil

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  70 lat

  :) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Z czego większość to propagandowa tuba PZPR. Ale o tym z okazji obchodów nie wspominają.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Słuchałem ich często po drodze do i z pracy

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Ale jak się okazało, że rekrutują się z nich kadry rzeczników dla nowego wojewody, to przestałem. Nie mam już zaufania do wiarygodności informacji.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Serio?

  Kamień (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  Ktoś tego dziadostwa jeszcze słucha?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Redaktorku

  - (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Jeśli pracowali i ci, i ci, jeśli wystąpi i ten, i ten, to nie używaj spójnika rozłącznego "czy"!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo