Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia i Dzień Pracownika Służby Zdrowia

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
Światowy Dzień Zdrowia to okazja do podziękowań dla wszystkich pracowników służby zdrowia za codzienną opiekę i ratowanie życia pacjentów.
Światowy Dzień Zdrowia to okazja do podziękowań dla wszystkich pracowników służby zdrowia za codzienną opiekę i ratowanie życia pacjentów. Pixabay. Zdjęcie ilustracyjne.
Dzisiaj mijają 72 lata od pierwszych obchodów Światowego Dnia Zdrowia, ustanowionego na dzień 7 kwietnia w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). To najlepszy dzień, żeby przypominać o profilaktyce i wzajemnie mobilizować się do dbałości o zdrowie.

Warto korzystać z programów profilaktycznych

W tym szczególnym dniu dla medyków obchodzących dzisiaj także Dzień Pracownika Służby Zdrowia Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu zachęca do korzystania z wielu programów profilaktycznych realizowanych niemal każdego dnia w roku. To m.in. bezpłatne badania, ćwiczenia, akcesoria medyczne, porady czy konsultacje: „Skóra nie dla raka", „Kręgosłup bez bólu", „Wczesne wykrywanie RZS", „Screening noworodków w kierunku SMA", „Program badań w kierunku wykrywania raka płuc” i wiele innych. Jak podkreślają lekarze: „Priorytetem jest pozostać jak najdłużej w dobrym zdrowiu, a ewentualne problemy wykryć najwcześniej jak się tylko da”.

Aby prowadzić skutecznie kolejne akcje profilaktyczne, w piątek (8 kwietnia) ponad 200 specjalistów weźmie udział w międzynarodowej konferencji naukowo-szkoleniowej „Integracyjna Medycyna Bólu”, która odbędzie się we Wrocławiu pod patronatem naukowym Katedry i Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Wśród uczestników znajdą się nie tylko członkowie zarządu Polskiego Towarzystwa Badania Bólu czy anestezjolodzy, którzy najczęściej zajmują się leczeniem bólu, ale też lekarze innych medycznych specjalizacji: m.in. ortopedzi, neurolodzy, lekarze rodzinni. Ból jest bowiem problemem wielodyscyplinarnym, a jego prawidłowe leczenie często wymaga współpracy specjalistów różnych dziedzin.

Ból przewlekły dotyka nawet 1/3 populacji w Europie

Jedna z sesji będzie dotyczyła bólów krzyża. Temat nie jest przypadkowy.

"Podczas konferencji będziemy omawiać wiodące tematy dotyczące leczenia bólu, a do takich właśnie należą bóle krzyża" - mówi prof. Andrzej Kübler z komitetu organizacyjnego i naukowego konferencji, koordynator Centrum Leczenia Bólu i Opieki Paliatywnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu i członek zarządu Polskiego Towarzystwa Badania Bólu. - "Obok bólów głowy to najczęstszy powód zgłaszania się do lekarzy pacjentów z powodu fizycznego cierpienia. Ból przewlekły dotyka nawet 1/3 populacji w Europie, a jednocześnie w dużej mierze nie jest właściwie leczony, o ile w ogóle jest leczony, ponieważ wielu cierpiących nie otrzymuje żadnej specjalistycznej pomocy. Z tego powodu pacjenci zbyt często uciekają się do samoleczenia, zwykle związanego z nadużywaniem środków przeciwbólowych lub też odwiedzają różnych lekarzy, którzy niezależnie od siebie przepisują im leki. Wśród „rekordzistów” Poradni Leczenia Bólu USK mamy osoby, zażywające jednocześnie 20-30 tego rodzaju środków. Takie postępowanie nie tylko nie jest skuteczne, ale ponadto powoduje liczne skutki uboczne, katastrofalne dla zdrowia."

Specjaliści leczenia bólu od lat walczą o to, by ból przewlekły, który potrafi dosłownie niszczyć życie człowieka, był traktowany, jako odrębna choroba i leczony w sposób zintegrowany. Współczesna medycyna dysponuje bowiem wieloma narzędziami, dzięki którym można skutecznie uśmierzać ból. To nie tylko leki, ale także m.in. fizjoterapia czy psychoterapia, które wciąż pozostają niewykorzystywane w odpowiednim stopniu.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska