Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

67. sesja Rady Miejskiej Wrocławia. Radni przyjęli stanowisko w sprawie obrony dobrego imienia Świętego Jana Pawła II

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
Wrocławscy radni za obroną dobrego imienia Świętego Jana Pawła II.
Wrocławscy radni za obroną dobrego imienia Świętego Jana Pawła II. Paweł Relikowski
Apel, który w wyniku obrad przekształcił się w stanowisko w sprawie obrony dobrego imienia Świętego Jana Pawła II, przygotowany przez radnych Klubu PiS, uzyskał 14 głosów przy 9 przeciw. Wstrzymało się dwóch radnych, a 12 głosów nie oddano.

- Trzeba zauważyć, że w całej tej sytuacji kiedy środowiska lewicowe i lewackie, czy też takie, które formalnie deklarują swoje przywiązanie do wartości chrześcijańskich i Kościoła Katolickiego a jednak podjęły w ostatnim czasie próby dyskredytacji Jana Pawła II, to przyjęcie tego stanowiska przez naszą Radę Miasta Wrocławia zdecydowanie osłabia te wszystkie antypapieskie działania i te próby nie będą już podejmowane. Do tego „Twierdza Wrocław”, wbrew powszechnym mniemaniom, ponownie stanęła na wysokości zadania – powiedział „Gazecie Wrocławskiej” tuż po zakończeniu posiedzenia Robert Pieńkowski (PiS), zasiadający m.in. w komisji Kultury i Współpracy z Zagranicą.

Projekt stanowiska referował Michał Kurczewski, przewodniczący klubu Prawo i Sprawiedliwość. - Być może lepiej byłoby gdyby z taką inicjatywą wystąpiła jakaś społeczna czy katolicka organizacja, ale skoro to nie nastąpiło, to jako radni postanowiliśmy zadziałać w tej sprawie – mówił samorządowiec, a następnie przytoczył słowa stanowiska: „Nie zgadzamy się na deprecjonowanie dorobku najwybitniejszego Polaka w historii. Sprzeciwiamy się próbom szargania dobrego imienia Honorowego Obywatela Wrocławia. Atak na Św. Jana Pawła II zmierza w kierunku dzielenia Polaków i rozbicia naszej wspólnoty narodowej. Pontyfikat Jana Pawła”.

W dalszej części dokumentu radni PiS zwrócili także uwagę, że historia Wrocławia jest nierozerwalnie związana z pontyfikatem Św. Jana Pawła II. Papież Polak odwiedził stolicę Dolnego Śląska w 1983 r. i w 1997 r., kiedy to samorząd Wrocławia przyznał mu tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia. „Tym bardziej czujemy się zobowiązani do obrony dobrego imienia Świętego Jana Pawła II” – podkreślili na koniec inicjatorzy apelu.

Swoje stanowisko w tej sprawie wyrazili radni klubu Nowa PL (dawniej Nowa Nadzieja i Nowoczesna). - Jesteśmy jednostką lokalną samorządu terytorialnego i apele czy stanowiska, które przyjmujemy powinny dotyczyć spraw wrocławianek i wrocławian, dlatego uważam, że nie jesteśmy miejscem broniącym osób uznanych za święte w Kościele Katolickim lub jakimś innym. Dzisiaj radni naszego klubu będą głosowali zgodnie z własnym zdaniem, nie mamy opinii na ten temat. Osobiście uważam, że nie jest to odpowiednie miejsce do takich inicjatyw, bo niektórym myli się ambona z mównicą - mówiła radna Jolanta Niezgodzka.

Komisja Statutowa uznała, że projekt jest zgodny z obowiązującym statutem Wrocławia, Prezydent nie wyraził opinii, a radni nie podjęli dyskusji nad projektem stanowiska. W obradach udział brało 37 radnych, a w głos oddało 25. 14 głosowało za, 9 przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. Tym samym stanowisko w sprawie obrony dobrego imienia Świętego Jana Pawła II zostało przyjęte przez Radę Miejską Wrocławia.

O czwartkowej sesji piszemy też tutaj:

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska