Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

65 lat temu wykonano historyczny odwiert k. Sieroszowic, który dał początek potędze polskiej miedzi. Tak powstał KGHM i Zagłębie Miedziowe

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Konferencja przypomniała ogromny sukces polskiej miedzi, jaki rozpoczął się 65 lat temu.
Konferencja przypomniała ogromny sukces polskiej miedzi, jaki rozpoczął się 65 lat temu. Maciej Rajfur
Minęło 65 lat od wywiercenia pierwszego otworu w okolicach wsi Sieroszowice, który uważa się za odkrycie złóż polskiej miedzi. Na Uniwersytecie Wrocławskim odbyła się konferencja z okazji 65. rocznicy odkrycia złoża rud miedzi na monoklinie przedsudeckiej.

65 lat temu w okolicach wsi Sieroszowice nawiercono skały, w których stwierdzono bogatą mineralizację miedziową. To był początek KGHM-u, aktualnie jednego z filarów polskiej gospodarki. Był to także początek Zagłębia Miedziowego - budowy regionu, który wiele zawdzięcza skarbom ziemi, odkrytym przez zespół Jana Wyżykowskiego.

Konferencja z okazji 65. rocznicy odkrycia złoża rud miedzi na monoklinie przedsudeckiej została zorganizowana przez KGHM oraz Uniwersytet Wrocławski.

- Nasze środowisko naukowe od lat współpracuje z tak ważną dla regionu i dla kraju firmą, jaką jest KGHM. Jesteśmy zaszczyceni waszą obecnością tutaj. Czujemy dumę jako pracownicy uniwersytetu z sukcesów KHGM, ponieważ znaczna część pracowników - chodzi głównie o służby geologiczne - to nasi absolwenci - mówił prof. Artur Błażejewski, prorektor UWr ds. badań naukowych, który otworzył oficjalnie konferencję.

Uczestniczyli w niej przedstawiciele uczelni wyższych, organizacji i instytucji związanych z wydobyciem miedzi.

- Odkrycie polskiej miedzy nie było przypadkiem, lecz uwieńczeniem wieloletnich prac geologów, poszukiwaczy. Począwszy od pierwszych koncepcji, poprzez plan prac poszukiwawczych, plan badań geofizycznych, projektów wiertniczych aż po wykonywanie otworów, z których nie każdy przecież potwierdzał istnienie tego złoża - przemawiał Jan Zimroz, dyrektor naczelny ds. górnictwa KGHM Polska Miedź S.A.

Podkreślił wagę prac badawczych i analitycznych prof. Józefa Zwierzyckiego, który wskazał formacje, gdzie należy się spodziewać zalegania złóż rudy miedzi. Naukowiec swoje prace geologiczne rozpoczynał we Wrocławiu, właśnie na Uniwersytecie Wrocławskim.

- W 1945 roku tworzył tutaj podwaliny wrocławskiej szkoły geologii. Jeden otwór odwiercony w marcu 1957 roku i kilkaset kolejnych wykonanych w ciągu 65 lat, potwierdzają, że mamy na Dolnym Śląsku największe złoża rudy miedzi na świecie. Złoża te okazały się nie tylko nadzwyczajnym odkryciem w skali Europy i świata, ale także początkiem doniosłych i trwałych zmian gospodarczych i społecznych całego regionu. Dziś KGHM Polska Miedź to światowy lider w branży wydobywczej, a Zagłębie Miedziowe to doskonałe miejsce do życia, zakładania rodzin, funkcjonowania w przyjaznej przestrzeni ze świetnymi perspektywami zawodowymi - przekonywał J. Zimroz.

Wysiłek i zaangażowanie wszystkich, którzy przyczynili się do historycznego odkrycia, nie poszły na marne. Wyrastający na fundamentach tej pracy KGHM jest firmą globalną, prowadząca działalność na kilku kontynentach.

Historyczny odwiert wykonany 65 lat temu stał się kołem zamachowym rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturalnego.

- Wszystko to zawdzięczamy efektom konsekwentnej pracy polskich geologów, którzy mimo wielu trudności, komplikacji i niedowierzania dążyli do odkrycia cennego skarbu dolnośląskiej ziemi. 65. rocznica odkrycia złoża jest szczególną okazją do oddania im hołdu, ale także od podsumowania osiągnięć polskiej geologii oraz zdiagnozowania perspektyw rozwoju i wyzwań, jakie stają przed nami w przyszłości - podsumował dyrektor naczelny ds. górnictwa KGHM Polska Miedź S.A.

W uznaniu zasług dla szczególnie wyróżniających się geologów - pracowników KGHM - prezes zarządu nadał odznaki honorowej "Zasłużony dla KGHM Polska Miedź S.A." Odznaczeni zostali: Paweł Benesz, Jan Słabicki, Grzegorz Bidziński, Joanna Wszosek, Tomasz Chrul, Waldemar Pawlik, Łukasz Rajczak, Michał Sidełko, Tomasz Markiewicz, Mateusz Twardowski, Mariusz Koza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska