Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

60 Sekund Biznesu: Codziennie banki blokują 20 prób, w których przestępcy próbują ukraść łącznie ponad 1 milion złotych

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Tylko w IV kwartale 2019 r. baza Systemu DZ wzrosła dokładnie o rekordowych 56 686 szt. i zawierała na koniec grudnia 1 881 393 szt. dokumentów zastrzeżonych.
Tylko w IV kwartale 2019 r. baza Systemu DZ wzrosła dokładnie o rekordowych 56 686 szt. i zawierała na koniec grudnia 1 881 393 szt. dokumentów zastrzeżonych. Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
Tylko w IV kwartale 2019 r. baza Systemu Dokumenty Zastrzeżone wzrosła dokładnie o rekordowych 56 686 szt. i zawierała na koniec grudnia 1 881 393 szt. dokumentów zastrzeżonych z powodu ich zagubienia lub kradzieży. Z drugiej strony przestępcy próbowali wyłudzić 1.607 kredytów o łącznej wartości 58,4 mln złotych.

- W przypadku posługiwania się dokumentami tożsamości trzeba zachować dużą ostrożność aby nasze dokumenty nie zostały skradzione czy też nie zostały skopiowane- tłumaczy w rozmowie z AIP Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. - Dzisiaj w Polsce, w obrocie gospodarczym, prawnym mamy ponad 1,8 mln dowodów osobistych oraz paszportów które zostały skradzione i zostały zastrzeżone- dodaje.

Z raportu o dokumentach infoDOK wynika, że tylko w IV kwartale 2019 r. baza Systemu DZ wzrosła dokładnie o rekordowych 56 686 szt. i zawierała na koniec grudnia 1 881 393 szt. dokumentów zastrzeżonych z powodu ich zagubienia lub kradzieży. Z drugiej strony przestępcy próbowali wyłudzić ponad 1,6 tys kredytów o łącznej wartości 58,4 mln złotych.

- W samym ubiegłym kwartale zatrzymaliśmy ponad 1,6 tys osób czy przypadków gdzie usiłowano złożyć wnioski na kredyty konsumenckie o bardzo wysokiej wartości, kilkudziesięciu milionów złotych. W ciągu ostatnich 12 miesięcy zablokowaliśmy nieuczciwie złożone wnioski przekraczające 270 mln zł.

Statystycznie, codziennie banki blokują 20 prób, w których przestępcy chcą ukraść łącznie ponad 1 milion złotych. Dlatego tak istotne jest to, żebyśmy wszyscy zgłaszali w bankach fakt utraty dokumentu – nawet, jeżeli nie mamy konta, są banki, które przyjmują zastrzeżenia także od osób, które nie są ich klientami.

- Należy pamiętać, że zastrzeganych jest kilka milionów kart płatniczych rocznie, a pamiętajmy, że podstawowe karty płatnicze, co prawda w niewielkich kwotach ale mogą być używane przez pewien okres bez wpisywania kodu PIN. Jeżeli zaginie nam dowód osobisty to natychmiast informujmy o tym bank, zastrzegajmy ten dokument. Z koeli jeżeli zginie nam karta płatnicza lub kredytowa informujemy bank, blokujemy tę kartę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska