Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

5-latek sam w mieszkaniu. Rodzice poszli do pracy, a dziecko płakało przy oknie. Służby ruszyły na pomoc

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
5-latek pozostawiony sam w domu
5-latek pozostawiony sam w domu Policja Oława
Ile razy rodzice zastanawiają się, co zrobić z małym dzieckiem, gdy muszą iść do pracy, a pociechą nie ma się kto zająć. Oczywiście rozwiązań jest bez liku, wliczając przedszkole, opiekunki, rodzinę czy pracę zdalną. Rodzice 5-latka w Oławie wybrali chyba najgorszą z możliwych opcji i zostawili 5-letniego synka samego w domu... Co im grozi?

Dyżurny oławskiej jednostki otrzymał informację, że w oknie na parterze bloku wielorodzinnego przy ul. Chrobrego w Oławie, od dłuższego czasu stoi zapłakane dziecko. Zgłaszający mężczyzna bał się, że w mieszkaniu mogło stać się coś złego, dlatego natychmiast powiadomił policję.

Kilka godzin był sam w domu, nie mógł otworzyć drzwi

Mundurowi z oławskiej prewencji zadziałali błyskawicznie i zaraz byli na miejscu. Pod wskazanym adresem zastali 5- letniego chłopca, który przebywał w domu bez opieki osób dorosłych, był wystraszony i płakał. Małoletni nie mógł otworzyć drzwi wejściowych, płakał bo od rana był sam w domu. Na szczęście nie wpadł na to, by próbować wydostać się z mieszkania przez uchylone okno.

Natychmiast na miejsce została wezwana straż pożarna, która przy pomocy drabiny dostała się do mieszkania. Okna nie musiała wybijać, bo było ono lekko otwarte.

ZOBACZ TAKŻE:

To nie był pojedynczy przypadek

Chłopiec był wystraszony, gdyż kolejny dzień od wczesnych godzin porannych przebywał w domu sam. Policjanci ustalili, że rodzice dziecka byli w pracy, a pozostawienie 5-latka samego w domu nie było jednorazowym zdarzeniem.

O całej sytuacji zostanie powiadomiony Sąd Rejonowy w Oławie. Pozostawienie małoletniego bez opieki może być potraktowane jak wykroczenie, a karą jest np. grzywna.

Pamiętajmy, że zgodnie z prawem nie można pozostawić bez opieki dziecka poniżej 7 roku życia. Dzieci do lat 7 mogą pozostać pod opieką osoby, która ukończyła co najmniej 10 lat.

Nie bójmy się reagować! Nasza czujność może uratować życie!

Wiek nie może stanowić jedynego kryterium, należy także zwrócić uwagę na dojrzałość emocjonalną naszego dziecka. Trzeba uświadomić mu podstawowe zasady bezpieczeństwa dotyczące kontaktu z osobami nieznajomymi, zakazie otwierania drzwi innym osobom niż domownicy, nauczyć go obsługi telefonu oraz przekazać mu informacje o tym, gdzie są jego rodzice i o której wrócą oraz gdzie szukać pomocy.

- Warto również przygotować w odpowiedni sposób dom – chowając w trudno dostępnym miejscu niebezpieczne przedmioty, na przykład zapałki czy lekarstwa - tłumaczą policjanci. - Każdy rodzic zna najlepiej swoje dziecko i wie, na ile może mu pozwolić. Pamiętajmy również, by upewnić się, że dziecko rozumie przekazywane mu wiadomości i jest gotowe, by zostać samo w domu, choćby na chwile - dodają.

Policja przekonuje potencjalnych świadków podobnych zdarzeń, by nie bali się reagować na takie sytuacje. Dzięki szybkiej i zdecydowanej reakcji przechodnia być może udało się zapobiec tragedii.

W TYM MIEJSCU DOSZŁO DO OPISYWANEGO ZDARZENIA - UL. CHROBREGO W OŁAWIE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska