Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

54. Wrzesień Jeleniogórski. Barejada już w najbliższy weekend

Jerzy Zębik
źródło: Urząd Miasta Jelenia Góra
Najbliższy weekend (21-22 września) upłynie pod znakiem satyry i humoru, dzięki 9. edycji Festiwalu Niezależnych Filmów Komediowych BAREJAda '2012

Wakacje za nami, a w Jeleniej Górze radosny i świąteczny klimat utrzymuje się za sprawą 54. Września Jeleniogórskiego, czyli cyklicznego święta miasta. Jeżeli chcesz "podładować baterie" musisz koniecznie odwiedzić gród nad Bobrem.

Bareja wiecznie żywy - czyli jutro to dziś, tylko że jutro

Czy jest jakiś inny twórca filmowy w Polsce, którego filmy ciągle są obecne na ekranach telewizorów a kolejne wydania dvd ciągle znajdują nabywców? Po 25 latach od śmierci Stanisława Barei jest on coraz bardziej popularny, a emisje "Misia" czy "Alternatyw 4" śmieszą nowe pokolenia widzów.

Stanisław Anioł, prezes Ochódzki, trener Jarząbek - galeria postaci, stworzonych przez Bareję i jego współscenarzystów jest równie długa, jak nasze wady, przywary i śmiesznostki. Czy mało wokół nas tych, których zawodem jest bycie dyrektorem? Czy nie bardziej opłaca się robić słomianych interesów od rzetelnej pracy? I czy rzeczywiście zniknęły z gabinetów wiecznych prezesów szafy, do których pracownicy mogą z całą szczerością i otwartością powiedzieć, co myślą o swoich szefach i porządkach w firmie?

Jakże swojsko i znajomo brzmią hasła z filmów Barei - "Ludzie dobrej roboty ludziom dobrej roboty" ("Miś") czy "Służba zdrowia marginesowi społecznemu mówi nie" ("Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz"). Z rzetelnej, uważnej obserwacji rzeczywistości powstawały te filmy - i dlatego są ciągle śmieszne. Z tej skarbnicy śmiechu czerpią ciągle młodzi realizatorzy, którzy często przyglądając się dzisiejszym czasom wzdychają, że widzą coś "jak z Barei".

Ich filmy wypełnią tegoroczną "Barejadę" w Jeleniej Górze, podczas której będzie można nagrać swoje wystąpienie w szafie Prezesa, obejrzeć wystawione pamiątki po reżyserze, udostępnione na okolicznościową wystawę przez jego żoną, panią Hannę Kotkowską - Bareja - i wreszcie śmiać się na filmach młodych adeptów komedii, którzy nadesłali swoje filmy na festiwalowy konkurs. Kto wie, może wśród nich objawi się nowy talent komediowy, który przedstawi nam plusy i minusy naszych czasów. A przecież o to chodzi, żeby te plusy nie przesłoniły nam minusów.

To mówiłem ja - Jarząbek


"ŁUBU - DUBU NIECH ŻYJE NAM PREZES NASZEGO KLUBU" czyli SZAFA PREZESA NA PLACU RATUSZOWYM

W ramach IX Festiwal Niezależnych Filmów Komediowych BAREJADA’2012 Jeleniogórskie Centrum Kultury oraz Muzyczne Radio Jelenia Góra zapraszają do wzięcia udziału w happeningu - konkursie na najśmieszniejsze życzenia i wnioski adresowane do wszystkich Prezesów Świata.
W dniach 20-21.09.2012 r. (czwartek-piątek) w godzinach od 14.00 do 17.00 na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze stanie szafa niemal żywcem wyciągnięta z gabinetu Prezesa Ochódzkiego - bohatera kultowego filmu Miś Stanisława Barei. Tak jak członkowie i pracownicy klubu "Tęcza" tak i mieszkańcy Jeleniej Góry i goście miasta będą mogli pod nieobecność Prezesów nagrać w szafie swoje wnioski i uwagi dotyczące: polityki, gospodarki, kultury, sportu… słowem rzeczywistości nas otaczającej. Piosenka, wiersz, proza - każda forma wypowiedzi jak i formy łączone są dopuszczalne.

Wszystkie nagrania zostaną odsłuchane przez profesjonalne jury a najdowcipniejsze, wypowiedzi zostaną wyemitowane na antenie Muzycznego Radia. Ponadto ich autorzy zostaną zaproszeni wraz z osobą towarzyszącą na galę festiwalową i koncert kabaretu CIACH (22.09.2012 godz. 20.00). Wśród wyróżnionych wypowiedzi Jury wybierze zwycięzcę konkursu który otrzyma nagrodę "Złotoustego Misia". Udział w konkursie jest otwarty, bezpłatny, prosty i absolutnie wskazany.

Wystarczy przyjść w wyznaczonym terminie na Plac Ratuszowy w Jeleniej Górze, wygłosić do szafy nie dłuższe niż 1 minuta wystąpienie, i koniecznie podać wyraźnie numer telefonu na który organizatorzy będą mogli zadzwonić w piątek 21 września o godzinie 20.00 aby zaprosić wyróżnionych na sobotni występ kabaretu.

Ale to nie wszystkie atrakcje jakie czekają na mieszkańców i gości miasta pod koniec września.

Jeleniogórski Jarmark Staroci i Osobliwości (29-30 września)

Miłośników rzecz "z duszą" nie może zabraknąć w ostatni weekend września.
Wydarzenie, które w Jeleniej Górze odbywa się od 1973 roku jest jednym z największych tego typu w Polsce, na które ściągają kolekcjonerzy z całej Europy. Swoje zbiory prezentują na Placu Ratuszowym oraz wzdłuż urokliwych uliczek Starego Miasta. Można tu kupić stare meble, broń, cacka ze szkła i porcelany, książki, bibeloty i tysiące innych rzeczy. Zwiedzający i potencjalni kupcy przez dwa dni będą to wszystko oglądać, targować się, słuchać ciekawych historii, kupować, uzupełniać bądź wymieniać swoje zbiory.


42. Jeleniogórskie Spotkania Teatralne (29 września - 3 października)

Ostatnim z akcentów święta miasta będzie wydarzenie, na które jeleniogórski Teatr im. Cypriana Kamila Norwida przygotował premierę sztuki "Madame de Sade" Yukio Mishima, w reżyserii Krzysztofa Prusa (29.09). Podczas spotkań, na jeleniogórskiej scenie ujrzymy również: spektakl Teatru KTO z Krakowa "Teatr Telewizji" (30.09), spektakl "Nasza klasa. Historia w XIV lekcjach" Teatru Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego z Warszawy (01.10), "Posprzątane" Teatru im. Stefana Jaracza z Łodzi (02.10), czy spektakl Gerhart Hauptmann Theater Görlitz-Zittau z Niemiec pt. "Sklepy cynamonowe" Bruno Schulza (03.10).


Szczegółowy program 54. Września Jeleniogórskiego dostępny jest na www.jeleniagora.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska