53 miliony na wsparcie Dolnoślązaków szukających pracy

Celina MarchewkaZaktualizowano 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Fot. Janusz Wojtowicz / Polskapresse
Ponad 3 tysiące osób po 30. roku życia, które nie mogą znaleźć pracy, skorzystają z pomocy w tym zakresie. W ramach projektów przeprowadzane będą kursy, staże, czy konsultacje ze specjalistami. Rekrutacje już trwają.

W sumie pomoc oferować będzie 37 instytucji. 19 projektów już wystartowało, 18 ruszy od września, a kolejne w przyszłym roku. Fundusze przyznawane są poza powiatowymi urzędami pracy. Chętne osoby nie muszą być w nich zarejestrowane. Pomoc adresowana jest do szerszej grupy, bo obejmie także reemigrantów i emigrantów, których we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku cały czas przybywa.

- Na wsparcie liczyć również mogą ubodzy pracujący – osoby, które pracują, ale niewielkie wynagrodzenie powoduje, że są zmuszone korzystać z pomocy społecznej. Dobra wiadomość jest jeszcze taka, że ze wsparcia mogą skorzystać osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych i na czas określony, a także osoby odchodzące z rolnictwa i ich rodziny. To pierwsze projekty, w których oferujemy taką pomoc – wylicza Michał Bobowiec, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Większość działań realizowana jest na terenie całego województwa, pozostałe w wybranych powiatach.

– Projekty z zakresu aktywizacji zawodowej kierujemy do osób, które mają więcej niż 30 lat i nie posiadają pracy. Zwłaszcza jeśli znajdują się w szczególnej sytuacji na rynku pracy – to osoby w wieku 50 lat i więcej, kobiety, osoby z niepełnosprawnościami, długotrwale bezrobotne, osoby z niskimi kwalifikacjami. A takich właśnie jest najwięcej wśród osób bezrobotnych – mówi Bartosz Kotecki, który pełni obowiązki dyrektora Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

– Na te działania przeznaczamy rekordową kwotę, bo blisko 53 mln zł. Mimo, że bezrobocie stale maleje, to jest całkiem spora grupa osób, która nie ma pracy z różnych powodów, a na tym rynku pracy chciałaby się znaleźć. Dzięki funduszom unijnym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego taka pomoc jest możliwa – deklaruje Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Formy wsparcia, na które mogą liczyć uczestnicy projektów:

· zastosowanie indywidualnych planów działania, diagnozowanie potrzeb szkoleniowych oraz możliwości doskonalenia zawodowego w regionie,
· kompleksowe i indywidualne pośrednictwo pracy oraz poradnictwo zawodowe,
· nauka aktywnego poszukiwania pracy poprzez zajęcia aktywizacyjne, warsztaty z zakresu umiejętności poszukiwania pracy,
· szkolenia i kursy,
· staże (do ponad 1 tys. zł miesięcznie), pokrycie kosztów subsydiowania zatrudnienia (od 2,25 tys. zł miesięcznie za cały etat przez maks. 24 miesiące), refundacja wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy (maks. 24,7 tys. zł);
· sfinansowanie kosztów dojazdu czy zapewnienie środków na zasiedlenie w formie dodatku relokacyjnego (maks. 9,9 tys. zł), dla osób, które uzyskały pracę poza miejscem stałego zamieszkania,
· zatrudnienie wspomagane dla osób niepełnosprawnych w postaci trenera pracy.

Rekrutacja trwa

Jednym z projektów, który już wystartował, jest "Szansa na godną pracę poprzez nabywanie kwalifikacji" realizowany przez wrocławską fundację Kobe. Tutaj beneficjenci mogą liczyć na kompleksową pomoc.

- Cały proces zaczynamy od zdiagnozowania przyczyn bezrobocia danej osoby. Następnym krokiem jest stworzenie indywidualnego planu i jego realizacja. Każdy może liczyć na poradnictwo zawodowe i pośrednictwo pracy ukierunkowane na kwalifikacje i umiejętności konkretnej osoby - mówi Joanna Jaśkiewicz z fundacji Kobe.

W ramach projektu odbywają się zajęcia grupowe, gdzie słuchacze dowiedzą się, jak prawidłowo napisać swoje cv, czy list motywacyjny. Następnym krokiem są szkolenia komputerowe obejmujące głównie podstawy związane z obsługą edytorów tekstu, arkuszy kalkulacyjnych czy przeglądarek komputerowych. Ważna z punku widzenia samych bezrobotnych będzie na pewno możliwość wzięcia udziału w kursach zawodowych: biurowy, na wózki widłowe, obsługa kasy fiskalnej, kosmetyczny, nowoczesny marketing i inne. Potrwają one 13 dni i zakończą się egzaminem.Tematykę kursu doradcy powiążą z kwalifikacjami i umiejętnościami posiadanymi przez daną osobę. Następny etap to trzymiesięczny staż. Beneficjent może sam znaleźć sobie pracodawcę lub pomaga w tym fundacja.

- Cała ta ścieżka ma zaktywizować uczestników naszego projektu, sprawić, że poczują się pewniej na rynku pracy, posiądą nowe doświadczenia i umiejętności, które będą mogli wpisać sobie do cv. Dodatkowym motywatorem będą na pewno stypendia szkoleniowe i stażowe. Wszyscy uczestnicy objęci zostaną także ubezpieczeniem - dodaje Joanna Jaśkiewicz.

Aby wziąć udział w projektach, należy zgłaszać się bezpośrednio do instytucji, która go prowadzi. Można zrobić to także za pośrednictwem Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Lista projektów aktywnych i startujących od września

Projekty regionalne o zasięgu całego Dolnego Śląska:

· WROCŁAWSKI INSTYTUT BIZNESU I EDUKACJI WIBE (Wrocław), zrealizuje projekt „Postaw na rozwój – osiągnij sukces” warty 988,28 tys. zł. W jego ramach pomoc otrzymają 84 osoby.
Rekrutacja: wrzesień 2019 r.

· KONTRAKTOR (Poznań) zrealizuje projekt „Bądź aktywny po pięćdziesiątce!”. Projekt warty ponad 794 tys. zł adresowany jest do 50 osób.
Trwa rekrutacja

· SEMIUS (Warszawa) zrealizuje projekt „Przestań się ograniczać”. Przedsięwzięcie opiewające na 1,57 mln zł adresowane jest do 112 osób.
Trwa rekrutacja

· CENTRUM EDUKACJI I ZARZĄDZANIA KORPORACJA „ROMANISZYN” (Piła). Projekt warty ponad 1,02 mln zł pozwoli na pomoc 60 osobom.
Rekrutacja: wrzesień 2019 r.

· CENTRUM ROZWOJU SPOŁECZNO-EKONOMICZNEGO (Sielec). Zrealizuje projekt pt. „Dolnośląskie Centrum Rozwoju i Aktywizacji Zawodowej 30+”. Projekt o wartości 1,98 mln zł adresowany jest do 144 osób.
Rekrutacja: wrzesień 2019 r.

· CENTRUM DOSKONALENIA KADR EWA PERLIŃSKA (Ujście). Zrealizuje projekt „W dobrym kierunku”. Przedsięwzięcie opiewające na 1,03 mln zł adresowane jest do 70 osób.
Trwa rekrutacja

· PAWEŁ ROZMARYNOWSKI ARTCOM (Chodzież). Zrealizuje projekt „Plan na lepszą przyszłość”. Przedsięwzięcie opiewające na 1,03 mln zł adresowane jest do 70 osób.
Rekrutacja: wrzesień 2019 r.

· CENTRUM SZKOLEŃ MARCIN CZAJKOWSKI (Gdańsk). Zrealizuje projekt „Nowe kwalifikacje – stałe zatrudnienie”. Projekt warty ponad 436 tys. zł adresowany jest do 40 osób.
Rekrutacja: wrzesień 2019 r.

· EURO CONSULTING WIOLETTA ŻYBORT (Ługi Ujskie). Zrealizuje projekt „Otwarci na zmianę!”. Projekt warty ponad 1,72 mln zł adresowany jest do 100 osób.
Trwa rekrutacja

· FUNDACJA KOBE (Wrocław). Zrealizuje projekt „Szansa na godną pracę poprzez nabycie kwalifikacji”. Projekt o wartości 962,76 tys. zł adresowany jest do 50 osób.
Trwa rekrutacja

· ALTER EGO DORADZTWO I SZKOLENIA MARTA WOŹNIAK (Świętochłowice). Zrealizuje projekt „Gwarancja lepszego jutra!” o wartości ponad 1 mln zł, który jest adresowany do 60 osób.
Rekrutacja: wrzesień 2019 r.

· CENTRUM WSPIERANIA BIZNESU EUROPEA (Siechnice) zrealizuje projekt „Wykwalifikowany Dolnoślązak na rynku pracy” o wartości 939 tys. zł, który jest adresowany do 50 osób.
Trwa rekrutacja

· J&P MORITZ CONSULTING GROUP JACEK POPROCH (Warszawa) zrealizuje projekt „Dolnośląscy zawodowcy - edycja 2.0”. W ramach przedsięwzięcia opiewającego na ponad 2 mln zł wsparcie otrzymają 144 osoby.
Trwa rekrutacja

· FUNDACJA ECO-INNOVA (Wrocław) – zrealizuje projekt „Zawodowy impuls”, który opiewa na 1,85 mln zł. W ramach działań przewidziano wsparcie dla 96 osób.
Trwa rekrutacja

· GD PARTNER (Poznań) – zrealizuje projekt „Zaktywizowany – Zatrudniony”. W przedsięwzięciu o wartości ponad 993 tys. zł weźmie udział 120 osób.
Rekrutacja: październik 2019 r.

· HUMANEO (Nowy Sącz) w ramach projektu „Mogę wszystko” wartego 1,99 mln zł obejmie wsparciem 160 osób.
Trwa rekrutacja

· K.A.M. FIT KAMIL MAGOŚ (Lublin) zrealizuje projekt „Dolnośląski katalog kwalifikacji” o wartości 543,5 tys. zł, adresowany do 40 osób.
Trwa rekrutacja

· STOWARZYSZENIE ROZWOJU PRZEDSIĘBIORCZOŚCI (Wrocław) zrealizuje projekt „Z Pracą na TY!”. Przedsięwzięcie opiewa na 1,17 mln zł i zapewni wsparcie 60 osobom.
Rekrutacja: wrzesień 2019 r.

· SUDECKI INSTYTUT ROZWOJU REGIONALNEGO (Świdnica) w ramach projektu „Gotowi na zmiany” o wartości 2,69 mln zł, zapewni wsparcie dla 90 osób.
Trwa rekrutacja

· BRC CONSULTING RENATA RÓŻYCKA (Wysoka) zrealizuje projekt „Mam pracę” o wartości 1,37 mln zł, który jest adresowany do 100 osób.
Trwa rekrutacja

· POINT (Wrocław) w ramach projektu „Aktywni 30 Plus – II edycja” o wartości 1,25 mln zł zapewni wsparcie 140 osobom.
Trwa rekrutacja

· CONSULTING GROUP TOMASZ ZALEWSKI (Lądek-Zdrój) zrealizuje projekt „Z nowymi kwalifikacjami w dolnośląski rynek pracy!”, który opiewa na 2,04 mln zł i jest adresowany do 60 osób.
Trwa rekrutacja

Projekty lokalne:

· LUBELSKA SZKOŁA BIZNESU FUNDACJI ROZWOJU KUL (Lublin) zrealizuje projekt „Aktywizacja zawodowa osób 30+” warty 1,56 mln zł. W jego ramach pomoc otrzymają 120 osoby z następujących powiatów i miast: bolesławiecki, dzierżoniowski, jaworski, Jelenia Góra, jeleniogórski, kamiennogórski, kłodzki, lubański, strzeliński, średzki, świdnicki, Wałbrzych, wrocławski, ząbkowicki, zgorzelecki, złotoryjski.
Trwa rekrutacja

· FUNDACJA MANUFAKTURA INICJATYW (Wrocław) zrealizuje projekt „Droga do zatrudnienia” adresowany do 140 mieszkańców powiatów: dzierżoniowski, kłodzki, strzeliński, świdnicki, wrocławski i miasto Wrocław. Wartość działań - 1,95 mln zł.
Trwa rekrutacja

· SUDECKA IZBA PRZEMYSŁOWO–HANDLOWA W ŚWIDNICY zrealizuje za 1,13 mln zł projekt pt. „Aktywizacja zawodowa na Rynku z tradycjami”, który jest adresowany do 69 mieszkańców powiatu świdnickiego.
Trwa rekrutacja

· FORUM AKTYWNOŚCI LOKALNEJ (Wałbrzych) zrealizuje projekt „Z perspektywą w przyszłość” o wartości 5,22 mln zł. Działania są adresowane do 100 mieszkańców powiatów i miast: dzierżoniowski, kłodzki, świdnicki, Wałbrzych, wałbrzyski, ząbkowicki.
Trwa rekrutacja

· FUNDACJA OPTIMO MODO (Jelenia Góra) zrealizuje projekt „Nowy zawód – nowe możliwości!” o wartości 1,36 mln zł. W jego ramach wsparcie otrzyma 100 mieszkańców powiatu lwóweckiego.
Trwa rekrutacja

polecane: Flesz - Co piąta transakcja będzie wymagać użycia PIN-u

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 11

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
Karol

Czytam i nie wierzę. Rzeczywiście jest się czym chwalić, w legalny sposób zmarnować tyle kasy. A może ktoś ma z tego powodu jakąś korzyść? Pociotki ustawią się na kilkadziesiąt lat a Ty normalny człowieku tyraj na M3 i płać podatki na to wszystko. Dziwię się, że w nagłówku nie ma słów "skandal". Rzeczywiście jest się czymś chwalić. Consulting dla osób 50 za 34 tys. od osoby, ciekawe co jest w zakresie?

Za tą kwotę przy takiej ilości osób można byłoby z większości tych ludzi zrobić wysokiej klasy poszukiwanych specjalistów a nie jakieś poradnictwo - przykrywka do wyciągania kasy.

Czy ktoś kontroluje celowość tych szkoleń?! Tematem powinna się odpowiednia agencja.

Ale czemu tu się dziwić skoro odpowiadasz tylko stanowiskiem. Jak można...

G
Gość

Średnio 20tyś na szkolenie jednej osoby? Przykładowo podstawowy kurs spawania kosztuje ok 1800, a na co pozostałą kasę przeznaczą? Jawne marnotrawstwo pieniędzy, chyba że chodzi o to by te ośrodki szkoleniowe mogły zarobić. Patologia urzednicza.

R
Rysiek

A komputery na Windowsie XP, który już 10 lat temu dostał następce Windows7.

Jak na takim sprzęcie (ze składu elektrosmieci pewnie) uczą starszych ludzi to się nie dziwię, że nic nie kumają

Windows 10 to już zupełnie inny Windows.

G
Gość

Ale po co? Teraz jest rynek pracodawcy. Pracodawca sam może szkolić. Jak przeprowadzi szkolenie to z takiego zakresu nam potrzebuje.

Ludzie tracicie tylko czas na tych szkoleniach

f
frej

złodziejskie firmy zarobią na tych "szkoleniach".Tak okrada się Polskę "zgodnie z prawem"

G
Gość

U mie na osiedlowym sklepie, na drzwiach, od kilku lat, wisi ładnie wydrukowana kartka : przyjmiemy do pracy. Jakoś chroniczne nieroby nie podejmą się czegoś co mają pod nosem, wolą siedzieć jako publiczych pieniędzy zasysacze - na zasiłku.

t
tz

czyli tak najpierw niszy się podatkami i wysoka biurokracją firmy

później przeznacza jakieś ochłapy na "aktywizację"

łapę na tej kasie położą firmy doradcze które spawaczy będą uczyć bukieciarstwa

zamiast nagradzać za pracowitość i/lub przedsiębiorczość to się karze, nagradza się zaś lenistwo i kombinatorstwo

brawo!

A
Anonim

Niesamowite

Taka kasa na przeszkolenie o szukaniu pracy, a w rejonie nie można znaleźć pracowników. Gdyby nie Ukraińcy, to byłby problem.

Czy można NASZE pieniądze wydawać jakoś sensowniej?

G
Gość

Diagnozuj problem bezrobocia .....

Nie mam układów, nie chlam, nie daje dupy...

Proste .

Wydawać tyle kasy na pseudo działania?

J
Jo

Pic na wodę fotomontaż.

Tyle kasy w gówno się obróci.

Najlepszy program to godne życie za 1 tyś zł.

Koń by się uśmiał.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3