500 złotych na dziecko - PiS spełni obietnicę? Kto dostanie pieniądze? (ZASADY)

MH
500 złotych na dziecko - projekt PiS doczeka się realizacji? Jakie będą zasady przyznawania pieniędzy? Kiedy rodziny dostaną 500 zł na dziecko?
500 złotych na dziecko - projekt PiS doczeka się realizacji? Jakie będą zasady przyznawania pieniędzy? Kiedy rodziny dostaną 500 zł na dziecko? Maciej Jeziorek
500 złotych na dziecko - to główne założenie programowe PiS-u w kwestii polityki prorodzinnej. Eksperci spierali się w tej sprawie już przed wyborami. Wielu ocenia koszt takiej dotacji dla rodzin na prawie 22 mld złotych. Politycy Prawa i Sprawiedliwości podają jak na razie różne terminy wprowadzenia ustawy. Kiedy będzie się można ubiegać o 500 złotych na dziecko? Kto będzie mógł dostać pieniądze? Jakie będą zasady przyznawania świadczenia?

500 ZŁOTYCH NA DZIECKO - CZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ SPEŁNI SWOJE OBIETNICE WYBORCZE?

500 złotych na dziecko - to jedno z najpopularniejszych haseł, które pojawiało się w kampanii wyborczej. Prawo i Sprawiedliwość właśnie taką kwotę obiecywało polskim rodzinom, w razie wygranej w wyborach. Teraz znamy już wyniki, a rządy PiS-u są już raczej pewne. Kiedy rodziny dostaną 500 złotych na dziecko? Politycy Prawa i Sprawiedliwości podają różne terminy.

Zobacz też: Najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2015 roku

- 500 złotych na dziecko to jest coś, w co wierzę głeboko i to nie jest slogan wyborczy. Uważam, ze można i trzeba zmienić w Polsce politykę prorodzinną, trzeba zmienić politykę w zakresie wymiaru sprawiedliwości, czy organów ścigania - powiedział Zbigniew Ziobro w rozmowie z TVN24.

Zbigniew Ziobro przyznał jednak, że w przyszłym roku wprowadzenie takiego dodatku raczej już się nie uda ze względu na zaplanowany budżet. Najwcześniej więc pieniądze mogą być przyznawane w 2017 roku. I tutaj pojawiają się pewne rozbieżności. Profesor Piotr Gliński w rozmowie z RMF FM twierdził, że pomysł "500 zł na dziecko" może być zrealizowany już na początku przyszłego roku. Joachim Brudziński podaje inny termin - połowa 2016 roku. A Beata Szydło twierdzi, że "Program Rodzina 500 Plus" to "priorytet".

Jak na razie politycy PiS-u nie rezygnują ze swojej obietnicy, ale wciąż nie wiadomo, kiedy będzie zrealizowana. Koszt tego projektu szacowany jest na około 21,6 mld zł. Najpierw więc będzie trzeba znaleźć na niego środki w budżecie.

500 ZŁOTYCH NA DZIECKO - ZASADY PRZYZNAWANIA PIENIĘDZY - KTO DOSTANIE 500 ZŁ?

"Program Rodzina 500 Plus" to projekt ustawy przygotowywany przez PiS. Jakie są zasady tego projektu? Każda rodzina ma dostać 500 złotych miesięcznie na drugie i każde kolejne dziecko. Pieniądze mają być przyznawane do momentu, aż dziecko ukończy 18 lat. Bedą mogli je pobierać rodzice, opiekunowie prawni bądź opiekunowie faktyczni dziecka.

Prawo i Sprawiedliwość chce jednak wprowadzić wyjątek dla rodzin najuboższych. Świadczenie będą więc mogli pobierać także rodziny z jednym dzieckiem, w których dochód netto na jedną osobę nie przekracza 800 zł. Odpowiedni wniosek rodzice, opiekunowie prawni lub opiekunowie faktyczni będą mogli składać w urzędzie miasta lub urzędzie gminy.

Nie wszyscy dostaną jednak pieniądze. Świadczenie "500 zł na dziecko" nie będzie przyznane np. tym rodzinom, w których jedna osoba pracuje za granicą i tam otrzymuje dodatkowe środki na dzieci. Pieniądze nie będą również przyznawane na dzieci, które zawarły związek małżeński (za zgodą sądu kobiety mogą wziać ślub już w wieku 16 lat), mają własne potomstwo i pobierają np. świadczenie dla matek niepełnoletnich. Jeżeli dzieci przebywają na stałe w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, rodzice także nie będą mogli się ubiegać o wspomniane 500 złotych.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 403

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

u
ula

Jedno dziecko to nie,, dziecko ,, sama mam jedynaka z epilepsją a że w tym roku skończył 16 lat orzeczono niepełnosprawność stopnia lekkiego to też nam się nie należy wsparcie.

u
ula

Jedno dziecko to nie,, dziecko ,, sama mam jedynaka z epilepsją a że w tym roku skończył 16 lat orzeczono niepełnosprawność stopnia lekkiego to też nam się nie należy wsparcie.

A
Anna

W gminie Olsztyn k.Częstochowy siedzą babki i pija kawke zamiast rozsyłać decyzję ja składałam wniosek 17kwietnia i nie mam do dnia dzisiejszego ani decyzji ani kasy

k
krzysiek

Dochód w mojej rodzinie na osobę 835zł i nie dostaniemy smutne że jak trzeba mało zarabiać żeby dostać cyt. "wyszło SZYDŁO z worka"

W
Wzet

NIE DAJMY SIĘ SKŁÓCIĆ ... nie ważne kto ile ma pamiętacie /kampania wyborcza/ ...MIAŁO BYĆ NA KAŻDE DZIECKO. !!!!!!!!!!!

K
Kolorowe

To nie sprawiedliwe a jedno dziecko to co zapomnieli ci co mają kasę domy samochody bogaci i dostaną a ja mam jedno dziecko mieszkam u mamy i mi się nie należy to jest właśnie nasz polski rząd popiepszeni

i
iga

lepiej daliby każdemu dziecku po 200 a nie dyskryminują jedynaków

z
zusto

A czy jak dochód wynosi 814zł to już nie dostanę na pierwsze czytał jest jakaś granica

m
matka

jak rozumiem to dobrze to jesli mam dwoje dzieci mimo ze jedno jest dorosłe aa drugie ma 10 lat .to 10latek juz jest liczony jako jedno dziecko?mimo że w rzeczywistosci jest drugim dzieckiem

f
fafik

Jak dla mnie ten projekt to nic innego jak szerzenie patologi i czarnej strefy bo po co 2 rodzicow ma pracowac wystarczy jedno na czarno bedzie robic drugie legalnie 2 dzieci i im nie przekroczy dochod a 1000zł wpadnie . Najbardziej wkurza mnie to ze taka patologia ktora ma 4 dzieci rodzice nic nie robia dostaje zasilki wegiel obiady w szkolach za free ( to akurat jest dobre ) paczki itd dostanie za darmo dodatkowe 2000zł na chlanie i to z naszych podatków ja musze na nich zapieprzac Pani minister gdzie pomoc dla nas zwyklych ludzi gdzie te 12 zł na godzine ktore jest przesówane z miesiaca na miesiac gdzie ta likwidacja umów smieciowych zapieprzam caly bozy rok odkladam i stac mnie tylko na remont malej czesci mieszkania na wakacjach to juz nie pamietam kiedy bylem nic tylko wypieprzac z tego chorego kraju

G
Gość

ja jako samotna matka przy najnizszej krajowej nie dostane a rodzinka z dwojka dzieci przy dochodach 10tys dostanie, zawiodlam sie

g
ghost

Jakie informacje banki będą przekazywać pracownikom socjalnym ośrodków pomocy społecznej i czy banki będą o tym informować swoich klientów.
W wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oprócz numeru rachunku bankowego trzeba też wpisać nazwę banku. Wiemy, że pracownicy socjalni będą kontrolować na podstawie Art. 105 ust. 1. Ustawy o pomocy społecznej, który stanowi „Jednostki sektora finansów publicznych, w tym sądy, Policja, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i organy administracji publicznej, a także kuratorzy sądowi, pracodawcy, podmioty wykonujące działalność leczniczą, przedszkola, szkoły, placówki, poradnie i ośrodki, o których mowa w art. 2 pkt 1–7 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.), szkoły wyższe, organizacje pozarządowe, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 tej ustawy są obowiązani niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku kierownika ośrodka pomocy społecznej lub pracownika socjalnego udostępnić informacje, które mają znaczenie dla rozstrzygnięcia o przyznaniu lub wysokości świadczeń z pomocy społecznej, dla ustalenia wysokości odpłatności za świadczenia z pomocy społecznej lub dla weryfikacji uprawnień do świadczeń z pomocy społecznej, wysokości tych świadczeń lub odpłatności za te świadczenia.”

D
Daria

dobra informacja dla osób, które będą wnioskować o 500+. można to zrobić online dzięki bankowi pko bp. Jeśli oczywiście jest sie ich klientem. W aplikacji ipko albo Inteligo.

Z
ZWYCZAJNA MATKA

DOKTORZE HAB. KTÓRY MÓWISZ I KPISZ JAK NASZ RZAD Z RODZIN I ICH DZIECI JA NIE JESTEM MATKĄ JEDYNAKA ALE MATKĄ CZWÓRKI DZIECI I DOSKONALE WIEM CO TO WYRZECZENIA I BRAK MOŻLIWOŚCI WYJŚCIA Z DOMU A PODOBNIE CZUJĘ SIĘ OSZUKANA JAK MATKI JEDYNAKÓW BO MIMO ŻE MOJE DZIECI SIĘ UCZĄ TO PRZESTAJĄ BYĆ MOIMI DZIEĆMI BO WEDŁUG TEJ USTAWY MOJE TRZECIE DZIECKO OKAZUJE SIĘ BYĆ PIERWSZYM A CZWARTE DOPIERO DRUGIM I ŚWIADCZENIE BĘDZIE POBIERAĆ TYLKO DO CZWARTEGO ROKU ŻYCIA A NIE OSIEMNASTEGO TAK JAK GŁOŚNO MÓWI NASZ RZĄD - KAŻDE KOLEJNE DZIECKO DO 18 ROKU ŻYCIA - JAK BY SIĘ ZASTANOWIĆ TO ŻADNE Z KOLEJNYCH DZIECI NIE BĘDZIE POBIERAĆ TEGO ŚWIADCZENIA DO OSIEMNASTEGO ROKU ŻYCIA CHYBA ŻE BĘDZIE Z CIĄŻY BLIŻNIACZEJ PRZY ZAŁOŻENIU ŻE PRZED BLIŻNIAKAMI BĘDZIE JESZCZE JEDNO DZIECKO TYLKO KTÓRE WTEDY Z BLIŻNIAKÓW BĘDZIE PIERWSZE A KTÓRE KOLEJNYM DZIECKIEM, KTÓRE BĘDZIE OSZUKANE !

m
mama

Ta ustawa to oszustwo mówią 500+ NA KAŻDE KOLEJNE DZIECKO TO JEST NIEPRAWDA!!! Ja mam czworo dzieci a 500 zł będę dostawać tylko przez 4 lata i tylko na jedno dziecko ponieważ pierwsze i drugie ma 18 lat trzecie ma 14 a czwarte roczek .A JAK WIEMY NASZA PREMIER PODKREŚLA GŁOŚNO NA KAŻDE KOLEJNE TYLKO SZKODA ŻE ZAPOMNIAŁA PODKREŚLIĆ ŻE KAŻDE KOLEJNE PRZESTAJE BYĆ KOLEJNYM GDY JEGO BRAT LUB SIOSTRA OSIĄGNIE 18 LAT I TYM SPOSOBEM MOJA NAJMŁODSZA CÓRECZKA DOSTANIE 500+ TYLKO DO CZWARTEGO ROKU ŻYCIA MIMO ŻE JEST KOLEJNYM DZIECKIEM A JEJ BRAT KTÓRY MA 14 LAT NIE DOSTANIE NIC A PRZECIEŻ TEŻ JEST KOLEJNYM BO TRZECIM Z KOLEI DZIECKIEM. PODKREŚLAM WSZYSTKIE DZIECI SIĘ UCZĄ I SĄ NA NASZYM UTRZYMANIU. DENERWUJE MNIE MÓWIENIE ŻE KAŻDE KOLEJNE DO 18-TU LAT BZDURA I KŁAMSTWO MAM CZWORO DZIECI I ŻADNE NIE BĘDZIE MIAŁO WYPŁACANE ŚWIADCZENIA DO 18-NASTEGO ROKU ŻYCIA TAK JAK GŁOSI TO PANI PREMIER !!!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3