Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

500 złotych dla nauczycieli pracujących zdalnie. Sprawdź, kto dostanie pieniądze

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Nauka zdalna, zdjęcie ilustracyjne.
Nauka zdalna, zdjęcie ilustracyjne. pixabay
To już pewne. Nie wszyscy nauczyciele dostaną dodatkowe pieniądze. MEN pokazało projekt rozporządzenia w sprawie dofinansowania dla nauczycieli uczących zdalnie i zachęca ekspertów, samorządowców, nauczycieli i dyrektorów szkół do przesyłania opinii na temat zaproponowanych rozwiązań, dając im czas do... 13 listopada do godziny 9.

Niestety, potwierdziło się to, co ustaliliśmy na początku tygodnia. 500 złotych wsparcia na zakup sprzętu komputerowego nie trafi do ponad 93 tysięcy nauczycieli.

Kto nie dostanie 500 zł za naukę zdalną?

Projekt rozporządzenia dotyczącego finansowego wsparcia dla nauczycieli prowadzących z powodu koronawirusa zajęcia w sieci, opublikowano na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wynika z niego, że na pomoc w wysokości do 500 złotych nie mają co liczyć nauczyciele wyższych uczelni, którzy też prowadzą zajęcia w internecie, ani nauczyciele w przedszkolach.

W sytuacji, gdy wykluczenie tych drugich można tłumaczyć tym, że przedszkola w zdecydowanej większości pozostają otwarte, to decyzji o pominięciu nauczycieli akademickich, nikt nie potrafił nam wyjaśnić. Od Justyny Sedlak z biura prasowego MEN usłyszeliśmy, że mimo formalnej konsolidacji Ministerstwa Edukacji Narodowej z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, tak naprawdę w resorcie edukacji nie odpowiadają jeszcze za szkoły wyższe i w sprawie ewentualnej pomocy najlepiej pytać w MNiSW. Tam obiecano wyjaśnić sprawę, ale odpowiedzi na pytanie, czy wykładowcy akademiccy też będą mogli liczyć na 500 złotych wsparcia, wciąż nie otrzymaliśmy.

Nie tylko nauczyciele akademiccy i przedszkolni

Ponadto – jak mówi rozporządzenie – ze wsparcia zostaną wyłączeni nauczyciele i osoby przebywające do 7 grudnia na urlopach: wychowawczym, bezpłatnym, dla poratowania zdrowia, macierzyńskim, rodzicielskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz nauczyciele i osoby, które są urlopowane lub całkowicie zwolnione z obowiązku świadczenia pracy na podstawie ustawy o związkach zawodowych. Jeśli nauczyciele ci powrócą do świadczenia pracy 7 grudnia, będą jednak mogli zabiegać o pomoc.

Kto może liczyć na zwrot 500 złotych?
Jak czytamy w projekcie, dofinansowanie otrzymają nauczyciele pracujący w: szkołach podstawowych, szkołach ponadpodstawowych, placówkach oświatowo-wychowawczych, placówkach kształcenia ustawicznego, placówkach kształcenia praktycznego, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych i szkołach artystycznych.

Jakie warunki trzeba spełnić, jakie dokumenty złożyć?

Z dofinansowania mogą być pokryte w całości lub w części koszty komputera stacjonarnego, monitora, laptopa lub tabletu, smartfona, kamery internetowej lub wizualizera, statywu, mikrofonu, słuchawek, drukarki czy skanera, drobnego sprzętu wskazanego w rozporządzeniu (np. klawiatura czy pamięć zewnętrzna), a także oprogramowania komputerowego.

Nauczyciele mają składać dyrektorowi placówki wniosek wraz z dowodem zakupu. Na tej podstawie, najpóźniej do końca roku otrzymają dofinansowanie w wysokości kwoty wynikającej z faktur za sprzęt, jednak nie więcej niż 500 złotych. Uwzględniane przy będą tylko rachunki i faktury za materiały oraz narzędzia, które nauczyciel kupił od 1 września do 7 grudnia 2020 roku.

W przypadku zatrudnienia w więcej niż jednej jednostce systemu oświaty dofinansowanie można otrzymać tylko w jednej jednostce. W przypadku nauczycieli pracujących w dwóch lub więcej placówkach, pomoc będzie naliczana dla samorządu, który prowadzi lub dotuje tę szkołę lub placówkę, w której nauczyciel jest zatrudniony w najwyższym wymiarze.

Jeśli nauczyciel lub osoba w dwóch szkołach lub placówkach posiada ten sam wymiar zatrudnienia, brana będzie pod uwagę ta, w której stosunek pracy został nawiązany wcześniej, a jeżeli stosunki pracy zostały zawarte w tym samym dniu - tę, w której nauczyciel lub osoba jest zatrudniona na podstawie mianowania lub umowy o pracę na czas nieokreślony.

Skąd pochodzą pieniądze na sfinansowanie wsparcia?
MEN zapowiedział powiększenie subwencji oświatowej wypłacaną samorządom i to z niej mają być zwracane pieniądze nauczycielom, którzy zrobili zakupy. Rząd zapowiedział przeznaczyć na ten cel około 276 mln złotych, a program ma objąć – jak oszacowano - nawet ponad 540 tysięcy osób.

Ministerstwo przygotowało już w tym celu projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie podziału subwencji oświatowej w 2020 roku. Można go też znaleźć na stronie MEN. Podział dodatkowej kwoty części oświatowej subwencji ogólnej będzie odbywał się proporcjonalnie do liczby nauczycieli i osób, którym przysługuje jednorazowe dofinansowanie zakupu usługi dostępu do internetu, sprzętu i oprogramowania przydatnego w prowadzeniu zajęć realizowanych na odległość w placówkach podlegających danemu samorządowi.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska