Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

500 plus powinno być ograniczone. Należy zrezygnować z 500 plus na każde dziecko – tak uważają przedsiębiorcy

OPRAC.:
Joanna Sarnat
Joanna Sarnat
500 plus powinno być ograniczone - tak uważa ZPP
500 plus powinno być ograniczone - tak uważa ZPP 123rf
Przedsiębiorcy uważają, że rząd powinien znacznie ograniczyć wypłacanie pieniędzy w ramach programów społecznych typu 500 plus. Ich zdaniem rekordowy deficyt finansowy jest wyjątkowo niebezpieczny. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców podkreśla także, że epidemia koronawirusa jeszcze się nie skończyła i musimy być przygotowani na jej ewentualne wzmocnienie.

500 plus, 13. emerytura i inne programy społeczne powinny być ponownie rozważone – tak uważa ZPP

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców opublikował stanowisko ws. projektu budżetu państwa na rok 2021. Związkowcy wskazują, że założenia rządu są co najmniej ryzykowne. Jak czytamy w oficjalnym oświadczeniu, w przyszłym roku biznes ciągle będzie zmuszony do działania w warunkach kryzysu – nie powinien być więc nadmiernie obciążany:

Rząd może skorzystać z prostej rezerwy i zrezygnować z części dodatkowych programów socjalnych (500+ na pierwsze dziecko bez progu dochodowego, 13. i 14. emerytury, program „Dobry start”), by obniżyć deficyt o ponad połowę. Tego rodzaju posunięcie zapewniłoby też komfort możliwości uruchomienia dodatkowych środków w razie wyraźnej potrzeby spowodowanej nieprzewidzianym rozwojem sytuacji epidemicznej.

ZPP zauważa, że budżet na 2020 rok miał być pierwszym zrównoważonym budżetem po 1990 roku – jego nowelizacja sprawiła jednak, że mamy rekordowy deficyt, który sięga 109 mld zł.

Konieczna ochrona gospodarki przed negatywnym wpływem pandemii kosztowała mnóstwo pieniędzy i rząd powinien wziąć to pod uwagę planując budżet na 2021 r.

ZPP: Ograniczenie 500 plus i innych programów socjalnych pomogłoby obniżyć deficyt do bezpiecznego poziomu

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wyliczył, że rezygnacja z poszerzenia programu 500 plus, dodatkowych emerytur i wyprawki szkolnej pozwoliłaby zniwelować dług do bezpiecznego poziomu:

Wszystkie te świadczenia łącznie wiążą się z wydatkiem ok. 44 mld zł. Rezygnacja z nich umożliwiłaby zatem – przyjmując ujęte w projekcie budżetu założenia po stronie dochodowej – zmniejszenie deficytu na rok 2021 o ponad połowę i przywrócenie go do względnie bezpiecznego poziomu ok. 2% PKB. Alternatywnie, dałaby komfort posiadania pewnego rodzaju zapasu na wypadek konieczności uruchomienia dodatkowych środków w związku z rozwojem sytuacji epidemicznej.

Marlena Maląg: Nie zrezygnujemy z programów socjalnych

Minister pracy i polityki społecznej Marlena Maląg odniosła się do postulatów ZPP na Twitterze.

Jak się okazuje, ministerstwo nie planuje żadnych ograniczeń przy wypłatach programów socjalnych w przyszłym roku.

Rządowe programy społeczne PiS są i będą realizowane. To realne wsparcie rodzin. W okresie epidemii COVID-19 to szczególne wsparcie polskiej gospodarki.

ZPP w podsumowaniu swojego stanowiska konkluduje, że aktualna prognoza budżetu na rok 2021 zakłada rekordowy od lat deficyt:

Warto pamiętać, iż zadłużenie sektora finansów publicznych rośnie stale od wielu lat. Jest to zjawisko niebezpieczne, ponieważ rosnący dług będzie stanowił istotne obciążenie dla rozwoju gospodarczego Polski w najbliższych latach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska