Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

50 dni do okoła Wrocławia: Rakowiec

Jerzy Wójcik
Anna i Andrzej Swatkowie (na zdjęciu pierwszy od lewej i druga od prawej) regularnie spotykają się z Ireną i Leszkiem Kempami
Anna i Andrzej Swatkowie (na zdjęciu pierwszy od lewej i druga od prawej) regularnie spotykają się z Ireną i Leszkiem Kempami Fot. Janusz Wójtowicz
Mieszkanie na Rakowcu to prawdziwa sielanka.

Z Rakowca są tylko trzy przystanki do placu Dominikańskiego i 15 minut piechotą do placu Grunwaldzkiego. Ale mieszkańcy nie czują, żeby mieszkali w centrum. - Jak mówię, że mieszkam na Niskich Łąkach, to znajomi pytają, co to za wieś - śmieje się Anna Swatek, jedna z mieszkanek. - Zwykle używam określenia, że mieszkamy na przedmieściu - dodaje.

Mieszkańcy podkreślają, że najczęściej mówią o swoim osiedlu "Na Niskich Łąkach". To głównie dlatego, że właśnie tak kojarzy tę cześć miasta wielu wrocławian, którzy przez lata robili tu zakupy na wielkim, coniedzielnym bazarze. Nazwa "Rakowiec" używana jest głównie w urzędowych pismach.
Targowisko zamknięto w lutym 2008 roku. A mieszkańcy odetchnęli z ulgą. - Co weekend przeżywaliśmy wielki najazd samochodów parkujących gdzie popadnie - wspomina mieszkanka Rakowca Irena Kempa.

Mieszkańcy podkreślają, że najczęściej mówią o swoim osiedlu "Na Niskich Łąkach".

- Śmieci walały się po całym osiedlu jeszcze przez całą niedzielę - dodaje.
Wcześniej, w latach osiemdziesiątych, na osiedlu działała z kolei wielka giełda samochodowa. - Zawsze było coś, co powodowało, że weekend nie był do końca czasem sielanki i odpoczynku - twierdzi Jolanta Kryjom, która jako jedyna reprezentuje Rakowiec w radzie osiedla Przedmieście Oławskie. - Dopiero od niedawna możemy powiedzieć, że mamy tutaj sielankowe życie i nikt nie zamierza się przeprowadzać w żaden inny punkt Wrocławia - dodaje.

Jedynym problemem jest to, że podczas remontu ul. Krakowskiej, gdy pojawiły się korki na Traugutta, niektórzy kierowcy zaczęli skracać drogę przez Rakowiec. Ale mieszkańcy są dobrej myśli, bo problem zniknie w sierpniu, wraz z końcem remontu.

Tak tu było

Tereny dzisiejszego Rakowca to dawna wieś Morgenau, założona w 1677 roku. Nazwa wsi pochodziła od wcześniejszego określenia tego terenu, m.in.: "48 mórg kałuży pełnej raków i żab". Echo dawnego nazewnictwa pozostawiło swoje ślady do dzisiaj. Między ulicami Okólną a Traugutta mamy Żabią Ścieżkę. W latach 50. XX wieku była ona miejscem wypoczynku wrocławian. Wzdłuż Żabiej Ścieżki rosły morwy, a dawni mieszkańcy mieli zwyczaj rozgrywania tu coniedzielnej partii szachów.
Po wojnach napoleońskich, gdy burzono fortyfikacje, otwarto miasto na najbliższe przedmieścia. W 1808 roku włączono do Wrocławia część Rakowca po ulicę Okólną. Pozostałą część dzielnicy włączono do miasta dopiero w 1904 roku.

Wtedy centrum Morgenau stanowiła biegnąca z północy na południe Morgenau-strasse (dzisiejsza ul. Rakowiecka). Od XVIII w. mieszkańcy Wrocławia wędrowali na Rakowiec z uwagi na malownicze usytuowanie terenu położonego pomiędzy rozlewiskami rzek - pisze Halina Czarniecka-Kołodziej na stronie www.rakowiec.int.pan.wroc.pl. Serwis to doskonałe źródło wiedzy o osiedlu, z którego chętnie korzystają sami mieszkańcy.

Tereny dzisiejszego Rakowca to dawna wieś Morgenau, założona w 1677 roku.

To ich czeka

Najpóźniej 17 sierpnia skończy się trwający ponad rok remont ulicy Krakowskiej. To dzięki tej inwestycji kierowcy dwupasmową jezdnią pojadą z Rakowca w stronę Oławy czy Opola.
Za mniej więcej trzy lata przy ul. Na Grobli powstanie nowy kampus naukowy Politechniki Wrocławskiej - budynek GeoCentrum. Prawdopodobnie poprowadzi do niego także nowa kładka nad Odrą od Wybrzeża Wyspiańskiego do ul. Na Grobli.
Blisko osiedla powstanie most Wschodni, łączący al. Armii Krajowej z Biskupinem - to prze-dłużenie obwodnicy śródmiejskiej. Niestety, dziś nie wiadomo, kiedy ruszą prace. Pozwolenie ma być wydane jeszcze w tym roku.

Blaski i cienie osiedla
Plusy:

- Osiedle jest niewielkie i zabudowane głównie domami jednorodzinnymi. To powoduje, że trudno na Rakowcu pozostać anonimowym. Ludzie dobrze się tutaj znają i chętnie spędzają po pracy czas w swoim towarzystwie.
- Na osiedlu jest strefa uspokojonego ruchu. Nie tworzą się korki, na co dzień toczy się tu sielankowe i wolniejsze niż w centrum miasta życie.
- W pobliżu jest Las Rakowiecki i świetne tereny do jazdy na rowerze. Można tam popedałować, ale także... poszukać skarbów. Bo w lesie są pozostałości niemieckich willi sprzed wojny.

Nie tworzą się korki, na co dzień toczy się tu sielankowe i wolniejsze niż w centrum miasta życie.


Minusy:

- W 1997 roku woda zalała tutaj partery domów. Mieszkańcy do dziś boją się powtórki tamtej powodzi i przy większej wodzie chodzą obserwować poziom Odry.
- Na osiedlu młodzież często dewastuje ławki. Wzdłuż ul. Na Niskich Łąkach nie ma gdzie usiąść i odpocząć. Przydałoby się więcej patroli straży miejskiej i policji.
- Kierowcy i motocykliści lubią poszaleć na osiedlu. Zdarza się, że na ponadkilometrowym odcinku ul. Na Niskich Łąkach słychać głośny warkot silnika i ostre hamowanie. Długa prosta kusi, żeby złamać przepisy. Mieszkańcy liczą na policję.

Oni tu mieszkają

Kamil Chomentowski

Uwielbia Rakowiec. Tu spędzał dzieciństwo, trenował piłkę nożną przy ul. Na Niskich Łąkach. W radzie osiedla chce powalczyć o nowe ławki.

Anna Swatek
Na Rakowiec trafiła w 1959 roku. Wcześniej mieszkała w tzw. trójkącie bermudzkim. Do pracy na plac Grunwaldzki spaceruje piętnaście minut.

Jolanta Kryjom

Działa w radzie osiedla Przedmieście Oławskie. I to już od trzech kadencji. Żartuje, że pracy nie ma za wiele, bo i mieszkańcy samego Rakowca nie zgłaszają jej lawinowo problemów. Interweniuje, żeby młodzież nie niszczyła ławek na osiedlu. Mówi, że nigdy się stąd nie wyprowadzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska