5 sposobów na to, jak oszczędzać pieniądze na ogrzewaniu

Materiał powstał we współpracy z Tauron
Sezon grzewczy właściwie się już rozpoczął. Mądre ogrzewanie i oszczędzanie ciepła mogą pomóc nam nie tylko zadbać o środowisko, swoje zdrowie, ale także stan naszego konta. O tym jak rozwój ciepła sieciowego sprzyja ograniczeniu smogu w naszych miastach możemy dowiedzieć się na przykład z akcji #WeźNieSmoguj, #WeźOddychaj – przygotowanej przez Tauron Ciepło.

Smog w miastach Ślaska pochodzi głównie z domowych pieców i kotłowni, gdzie w sezonie grzewczym spalane jest paliwo różnej jakości oraz ze spalin emitowanych przez samochody.

#WeźNieSmoguj, #WeźOddychaj - to hasło przewodnie społecznej akcji informacyjnej skierowanej do dzieci i młodzieży szkół podstawowych, ale także do dorosłych.

W ramach akcji powstała animacja i e-book, które obalają mity dotyczące ciepła sieciowego i w przystępnej formie pokazują jak powstaje ciepło sieciowe, jak pracuje elektrociepłownia i dlaczego ogrzewanie z sieci ciepłowniczej jest najlepszym sposobem ogrzewania mieszkań w budynkach wielorodzinnych w miastach.

Narzędzia te mogą być wykorzystywane przez nauczycieli w ramach edukacji
pro-ekologicznej, pro-społecznej np.podczas lekcji biologii lub geografii lub lekcji wychowawczych. Animacja i e-book są dostępne na stronie internetowej www.tauron-cieplo.pl z możliwością do pobrania za pomocą kodu QR.

Sposoby na obniżenie rachunków

Prezentujemy 5 sprawdzonych sposobów na to, by obniżyć rachunki za ogrzewanie, dbając zarazem o ekologię. Część z nich dotyczy naszych nawyków i tego, jak możemy je zmienić, żeby ograniczyć straty ciepła w domu. Podpowiadamy też, jak oszczędzać pieniądze dzięki inwestycjom takim jak montaż termostatów czy podłączenie się do ogrzewania sieciowego.

Oszczędzanie na ogrzewaniu – zmień firanki, odsuń meble, pranie wieszaj na suszarce

Szukając sposobów na to, jak oszczędzać pieniądze na ogrzewaniu, warto zacząć od prostej zmiany codziennych nawyków. Okazuje się bowiem, że czasem sami nieumyślnie zmniejszamy wydajność naszego systemu grzewczego. Do najczęściej popełnianych błędów należą:

  • zasłanianie kaloryferów długimi firankami i zasłonami,
  • ustawianie mebli w taki sposób, że blokują grzejniki,
  • suszenie prania na kaloryferach.

Wszystkie te działania mają jedną cechę wspólną – ograniczają i utrudniają rozprzestrzenianie się ciepła z instalacji centralnego ogrzewania. W efekcie ogrzanie całego pomieszczenia trwa znacznie dłużej, co powoduje wyższe rachunki. Wystarczy zatem odsłonić grzejniki i zacząć rozwieszać pranie na suszarce, żeby szybko odczuć różnicę.

Ogrzewanie sieciowe – sprawdź możliwości podłączenia

Szukając oszczędnego i zarazem ekologicznego sposobu na ciepły dom, warto rozważyć ogrzewanie sieciowe. Jest ono nie tylko tanie i bezpieczne, ale też bardzo wygodne, bo bezobsługowe. Zamiast martwić się zakupem opału i obsługą, konserwacją, przeglądem i naprawami pieca, użytkownik po prostu ustawia grzejniki centralnego ogrzewania na pożądaną temperaturę. Zarządca budynku lub spółdzielnia, w imieniu mieszkańców (użytkowników), może swobodnie decydować o tym, kiedy rozpocznie się i zakończy sezon grzewczy. Dzięki usłudze automatyki pogodowej, którą oferują dostawcy ciepła sieciowego, nie ma obaw, że sezon grzewczy rozpoczniemy za wcześnie. W okresie przejściowym, z początkiem jesieni, kiedy to zapotrzebowanie na ciepło nie jest jeszcze wysokie, dostawy ciepła do mieszkań w pełni reguluje automatyka pogodowa, która pozwala na ustawienie wartości temperatur, zgodnie z którymi następuje samoczynne wyłączenie i włączenie dostarczania ciepła do budynku – w zależności od temperatury zewnętrznej.

Warto zatem porozumieć się z sąsiadami i wnioskować do zarządcy lub właściciela budynku, aby skontaktował się z lokalnym dostawcą ciepła sieciowego i zapytał o możliwość podłączenia.

Na podłączeniu domu do sieci ciepłowniczej skorzysta także środowisko – ogrzewanie sieciowe to jeden z najbardziej ekologicznych sposobów ogrzewania. Domowe piece, zwłaszcza węglowe, wytwarzają ogromne ilości zanieczyszczeń, które trafiają wprost do atmosfery – to główne źródło smogu w Polsce. Tymczasem spaliny wytwarzane przy produkcji ciepła sieciowego są dokładnie filtrowane.

„Ciepło sieciowe jest istotnym narzędziem w walce ze smogiem w polskich miastach”– wyjaśnia Wojciech Frank, wiceprezes zarządu TAURON Ciepło.
– „Spaliny pochodzące z elektrociepłowni poddawane są oczyszczaniu w profesjonalnych elektrofiltrach, których sprawność w TAURON Ciepło wynosi 99,9 proc.”.

Ogrzewanie sieciowe to atrakcyjne rozwiązanie zwłaszcza w miastach dla mieszkańców domów wielorodzinnych, którzy myślą o wymianie pieca. A tych będzie coraz więcej, ponieważ kolejne miasta i województwa wprowadzają przepisy ograniczające spalanie węgla oraz drewna. W takiej sytuacji podłączenie się do sieci ciepłowniczej często jest wygodniejszą i bardziej opłacalną opcją niż np. zakup kotła olejowego czy pompy ciepła. Dodatkowym plusem jest możliwość uzyskania dopłaty na wymianę źródła ciepła z programu „Czyste Powietrze”:

  • podstawowy poziom dofinansowania – do 30 tys. zł,
  • podwyższony poziom dofinansowania – do 37 tys. zł.

Na wymianę pieca, np. na ogrzewanie sieciowe, warto się zdecydować nie tylko z uwagi na oszczędności i ekologię, ale też prawo. Przykładowo w województwie śląskim od 1 stycznia 2022 r. zabronione będzie użytkowanie kotłów węglowych wyprodukowanych przed 2012 r. o klasie energetycznej niższej niż piąta. Można się spodziewać, że podobne restrykcje będą wprowadzać kolejne województwa, co z pewnością zachęci wiele osób do wyboru ciepła sieciowego.

Oszczędzanie na ogrzewaniu – zainstaluj termostaty

Wysokie rachunki jesienią i zimą często wynikają z tego, że nieefektywnie ogrzewamy nasze domy. Wiele osób np. ustawia wszystkie kaloryfery w domu na tę samą temperaturę, choć przecież w niektórych pomieszczeniach przebywa się dużo rzadziej niż w innych. W rezultacie płaci się za ogrzewanie pustej przestrzeni.

Praktycznymi urządzeniami, które ułatwiają rozwiązanie tego problemu, są termostaty. Pozwalają one precyzyjnie regulować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach w zależności od potrzeb. Szukając sposobów na oszczędzanie na ogrzewaniu, warto zatem je zainstalować. Termostaty przydadzą się szczególnie osobom korzystającym z ogrzewania sieciowego – mając w planach zimowy wyjazd, można wówczas np. ustawić temperaturę, dzięki której zużycie ciepła będzie niskie, a zarazem dom nie wychłodzi się całkowicie.

Ogrzewanie domu – nie dopuszczaj do wyziębienia pomieszczeń

Chcąc zaoszczędzić na ogrzewaniu, warto też zwrócić uwagę, czy aby nie wyziębiamy pomieszczeń. Może się tak dziać, jeśli na przykład:

  • całkowicie zakręcimy grzejniki przed wyjściem z domu,
  • będziemy mieli nieszczelne lub stale uchylone okna,
  • pozostawimy dom bez ogrzewania, np. podczas wyjazdu.

Wyziębianie pomieszczeń powoduje wysokie rachunki, ponieważ ponowne ogrzanie wychłodzonych ścian wymaga zużycia dużej ilości ciepła. Jeśli taka konieczność zachodzi często, wydamy na ogrzewanie znacznie więcej niż w sytuacji, kiedy po prostu stale utrzymujemy w domu optymalną temperaturę. Zamiast uchylać okna, lepiej jest zatem szeroko je otworzyć i dokładnie przewietrzyć dom przez 10–15 minut, a później znowu je zamknąć.

Oszczędzanie na ogrzewaniu – pamiętaj, aby odpowietrzyć kaloryfery

W domach, gdzie rachunki za ogrzewanie są wysokie, często występuje także problem zapowietrzonych kaloryferów. Jeśli grzeją one tylko od góry, a niżej są całkiem zimne, trudno myśleć o oszczędzaniu na ogrzewaniu – mimo dużego zużycia ciepła pomieszczenia stale będą nieprzyjemnie chłodne.

Odpowietrzenie grzejnika jest proste i w większości przypadków można je wykonać samodzielnie w kilka czy kilkanaście minut. Niektóre kaloryfery mają nawet fabrycznie zainstalowane odpowietrzniki, ale nawet jeśli tak nie jest, całą operację można bez trudu przeprowadzić przy użyciu śrubokrętu czy klucza płaskiego. Gdy już usuniemy z grzejnika niepotrzebne powietrze, zacznie on grzać z pełną mocą, a my zaczniemy oszczędzać ciepło.

Wideo

Materiał oryginalny: 5 sposobów na to, jak oszczędzać pieniądze na ogrzewaniu - Dziennik Zachodni

Dodaj ogłoszenie