Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Unikatowe zdjęcia z Wrocławia [ZOBACZ]

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
Jak wyglądały ulice stanu wojennego można zobaczyć dzięki unikalnej kolekcji zdjęć, które przekazała Instytutowi Pamięci Narodowej p. Irena Dylawerska w tamtym czasie mieszkająca we Wrocławiu. Zdjęcia wykonano na przestrzeni wielu miesięcy w latach 80.
Jak wyglądały ulice stanu wojennego można zobaczyć dzięki unikalnej kolekcji zdjęć, które przekazała Instytutowi Pamięci Narodowej p. Irena Dylawerska w tamtym czasie mieszkająca we Wrocławiu. Zdjęcia wykonano na przestrzeni wielu miesięcy w latach 80. Arch. IPN Wrocław. Ze zbiorów Ireny Dylawerskiej
41 lat temu, w niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano, Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju. Jak wyglądały ulice stanu wojennego można zobaczyć dzięki unikalnej kolekcji zdjęć, które przekazała Instytutowi Pamięci Narodowej p. Irena Dylawerska w tamtym czasie mieszkająca we Wrocławiu.

- Większość zdjęć robiłam w tamtym czasie z wieżowca przy pl. Grunwaldzkim, ale też wiele razy fotografowałam będąc w tłumie podczas protestów ulicznych i takie są też te, które dzisiaj możemy zobaczyć na wystawie. Ale wtedy, oprócz tego, że sama fotografowałam i wywoływałam odbitki, to robiłam też w czasach „Solidarności” kopie i reprodukcje z różnych zdjęć, które były później wykorzystywane na potrzeby tamtych czasów. Mimo, że czasami towarzyszył temu strach, to jednak starałam się być ostrożna i szczęśliwie uniknęłam wpadki czy represji – opowiadała nam przed rokiem Irena Dylawerska.

Jak się okazało zdjęcia, które wykonała wrocławianka, najpierw trafiły do prywatnego archiwum osób trzecich, a po latach znalazły się wraz z innymi fotografiami w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej. Tam zostały skatalogowane, poddane cyfryzacji i szczegółowo opisane.

Obchody 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego we Wrocławiu

13 grudnia natomiast o poranku delegacje złożą kwiaty pod tablicą śp. Tadeusza Huskowskiego (Politechnika Wrocławska, bud. D-2, pl. Grunwaldzki 9), a następnie pod pomnikiem – obeliskiem poświęconym „Wszystkim Współtwórcom, Obrońcom i Bohaterom Solidarności” (Skwer Obrońców Solidarności przy ul. Norwida), by na końcu przejść pod tablicą śp. Tadeusza Kosteckiego (Politechnika Wrocławska, bud. A-1, Wybrzeże St. Wyspiańskiego 27).

Kulminacją obchodów wspomnienia wybuchu stanu wojennego będzie Msza święta w archikatedrze pw. św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim. Odprawi ją o 18.30 abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

O godzinie 19:00 w Starym Klasztorze (ul. Purkyniego 1) odbędzie się koncert "Piosenki Jacka Kaczmarskiego". Usłyszymy legendarne już "Mury", "Obławę" i jej następne dwie części, "Arkę Noego" i "Modlitwę o wschodzie słońca". Wybrzmią piosenki ze stanu wojennego napisane przez Jacka już na emigracji, a znane w Polsce z audycji Radia Wolna Europa, takie jak: "Zbroja", "Marsz intelektualistów", "Koncert fortepianowy", "Przejście Polaków przez Morze Czerwone", "Wróżba", "Nasza klasa" i wiele innych.

Kilka dni później, 16 grudnia o godzinie 17:00 nastąpi wręczenie odznaczeń „Niezłomni” i koncert młodzieży z XVII LO w Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska