- Większość zdjęć robiłam w tamtym czasie z wieżowca przy pl. Grunwaldzkim, ale też wiele razy fotografowałam będąc w tłumie podczas protestów ulicznych i takie są też te, które dzisiaj możemy zobaczyć na wystawie. Ale wtedy, oprócz tego, że sama fotografowałam i wywoływałam odbitki, to robiłam też w czasach „Solidarności” kopie i reprodukcje z różnych zdjęć, które były później wykorzystywane na potrzeby tamtych czasów. Mimo, że czasami towarzyszył temu strach, to jednak starałam się być ostrożna i szczęśliwie uniknęłam wpadki czy represji – opowiadała nam przed rokiem Irena Dylawerska.
Jak się okazało zdjęcia, które wykonała wrocławianka, najpierw trafiły do prywatnego archiwum osób trzecich, a po latach znalazły się wraz z innymi fotografiami w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej. Tam zostały skatalogowane, poddane cyfryzacji i szczegółowo opisane.
Obchody 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego we Wrocławiu
13 grudnia natomiast o poranku delegacje złożą kwiaty pod tablicą śp. Tadeusza Huskowskiego (Politechnika Wrocławska, bud. D-2, pl. Grunwaldzki 9), a następnie pod pomnikiem – obeliskiem poświęconym „Wszystkim Współtwórcom, Obrońcom i Bohaterom Solidarności” (Skwer Obrońców Solidarności przy ul. Norwida), by na końcu przejść pod tablicą śp. Tadeusza Kosteckiego (Politechnika Wrocławska, bud. A-1, Wybrzeże St. Wyspiańskiego 27).
Kulminacją obchodów wspomnienia wybuchu stanu wojennego będzie Msza święta w archikatedrze pw. św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim. Odprawi ją o 18.30 abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.
O godzinie 19:00 w Starym Klasztorze (ul. Purkyniego 1) odbędzie się koncert "Piosenki Jacka Kaczmarskiego". Usłyszymy legendarne już "Mury", "Obławę" i jej następne dwie części, "Arkę Noego" i "Modlitwę o wschodzie słońca". Wybrzmią piosenki ze stanu wojennego napisane przez Jacka już na emigracji, a znane w Polsce z audycji Radia Wolna Europa, takie jak: "Zbroja", "Marsz intelektualistów", "Koncert fortepianowy", "Przejście Polaków przez Morze Czerwone", "Wróżba", "Nasza klasa" i wiele innych.
Kilka dni później, 16 grudnia o godzinie 17:00 nastąpi wręczenie odznaczeń „Niezłomni” i koncert młodzieży z XVII LO w Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej.
Nie przeocz
- Mieszkańcy tych wrocławskich ulic muszą sie liczyć z tym, że nie będą mieli prądu!
- Przedświąteczny szał zakupów we Wrocławiu sprzed lat. Wtedy to dopiero było wyzwanie
- Wypadek na Brochowie. Dwa auta roztrzaskane w rowie [ZDJĘCIA]
- Niepokojący, czarny dym z komina elektrociepłowni. Czy jest niebezpieczny?
Zobacz także
Musisz to wiedzieć
- Gdzie na sanki we Wrocławiu i najbliższej okolicy? Oto najlepsze górki w mieście!
- Wrocławski park Szczytnicki w śniegu. Zobaczcie, jak tam pięknie! [MNÓSTWO ZDJĘĆ]
- Najtańsze domy i mieszkania pod Wrocławiem? Jest najnowszy raport z lokalizacjami
- Na te ulice pług dojeżdża na końcu. Zobacz czy mieszkasz przy jednej z nich [LISTA]
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?