4 tysiące wrocławian zagłosuje korespondencyjnie. Oto najważniejsze zasady

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Skrzynka pocztowa, głosowanie korespondencyjne.
Skrzynka pocztowa, głosowanie korespondencyjne. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Czy można jeszcze zgłosić chęć głosowania droga pocztową? Jakie zasady obowiązują przy takim głosowaniu? Sprawdź.

Wybory prezydenckie zaplanowane na 28 czerwca odbywają się w formie mieszanej - tradycyjnie w lokalach wyborczych w niedzielę oraz korespondencyjnie - dla tych, którzy zgłosili chęć takiego głosowania lub z powodu koronawirusa poddani są kwarantannie.

Około 4 tysięcy wrocławian zgłosiło chęć głosowania korespondencyjnego z tego ponad 230 osób przebywających na kwarantannie. Na całym Dolnym Śląsku korespondencyjnie zagłosuje około 6,5 tys. wyborców.

Zgłaszać chęć zagłosowania za pomocą pakietu wyborczego mogą jeszcze wyborcy, których poddano kwarantannie w ostatnich dniach. Mają na to czas do piątku włącznie (26 czerwca). Nie mogą tego zrobić telefonicznie. Chęć głosowania korespondencyjnego można zgłosić ustnie – przez pełnomocnika, pisemnie (np. wysyłając je pocztą, ale uwaga - decyduje data dostarczenia pisma do urzędu, a nie data stempla pocztowego), jednak teraz z powodu krótkich terminów, najpewniej jest to zrobić w sieci - za pośrednictwem platformy ePUAP. We Wrocławiu można to zrobić w Urzędzie Miejskim Wrocławia przy pl. Nowy Targ 1-8 (od poniedziałku do piątku w godz. 8-15:15). Droga elektroniczna polega na złożeniu wniosku za pośrednictwem usługi udostępnionej na platformie e-PUAP albo z wykorzystaniem profilu zaufanego.

Pakiety wyborcze powinny już dotrzeć do wszystkich wyborców, którzy chęć takiego głosowania zgłosili do 16 czerwca. Do tych, którzy zgłaszali się do 23 czerwca, powinny one dotrzeć najpóźniej do czwartku – 25 czerwca. Do piątku mają teraz czas na wrzucenie koperty zwrotnej do nadawczej skrzynki Poczty Polskiej lub dostarczenie jej do urzędu gminy. Kopertę zwrotną można też dostarczyć do lokalu wyborczego w dniu głosowania. Urząd gminy prześle pakiet wyborczy za pośrednictwem Poczty Polskiej. W przypadku braku skrzynki pocztowej albo w przypadku, gdy skrzynka pocztowa uniemożliwiła doręczenie pakietu wyborczego, doręczyciele wystawiali zawiadomienie o możliwości odbioru pakietu wyborczego we właściwej dla danego adresu placówce pocztowej. Wyborca mógł odebrać pakiet wyborczy w terminie nie dłuższym niż 1 dzień od dnia pozostawienia zawiadomienia, czyli najpóźniej do dziś.

Jak dokładnie wygląda procedura zwrotu pakietów wyborczych?

- Kopertę zwrotną z oddanym głosem można wrzucić do nadawczej skrzynki pocztowej Poczty Polskiej, tzw. czerwonej skrzynki, na terenie gminy, w której zlokalizowana jest obwodowa komisja wyborcza właściwa dla danego spisu wyborców – wyjaśnia Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

Taką skrzynkę pocztową można znaleźć również w wyszukiwarce skrzynek pocztowych https://skrzynki.poczta-polska.pl/. Na terenie Polski znajduje się ich ponad 16 tysięcy, a we Wrocławiu kilkaset. Są one opróżniane co najmniej raz na dobę. - Kopertę zwrotną do właściwego urzędu gminy można zanieść również osobiście bądź poprosić o to inną osobę - należy zrobić to najpóźniej do 26 czerwca - zaznacza Justyna Siwek.

W dniu wyborów samemu bądź przy pomocy innej osoby można również dostarczyć kopertę zwrotną do właściwej obwodowej komisji wyborczej.

W przypadku osób niepełnosprawnych bądź osób objętych kwarantanną, izolacją bądź izolacją domową istnieje możliwość oddania głosu od razu - podczas odbioru pakietu wyborczego przez wyborcę. Należy o tym fakcie poinformować listonosza doręczającego pakiet wyborczy, który będzie oczekiwał przed drzwiami na oddanie głosu przez wyborcę oraz pozostawi pod drzwiami lub przed posesją mobilną skrzynkę nadawczą dedykowaną do wrzucenia kopert zwrotnych z oddanym głosem. Zgodnie z wytycznymi Poczty Polskiej, listonosz ma zapukać do drzwi i czekać maksymalnie 3 minuty na odebranie pakietu, jeżeli tego nie zrobi, pakiet zostanie zabrany przez listonosza. Każdy, kto odbierze pakiet, ma 10 minut na wypełnienie karty, zaklejenie koperty i oddanie pakietu do mobilnej skrzynki wyborczej postawionej pod jego drzwiami.

Jak wygląda pakiet wyborczy?

W skład pakietu wyborczego wchodzi:
koperta zwrotna z oznaczeniem „PRZESYŁKA WYBORCZA” i informacją o zwolnieniu z opłaty pocztowej,
karta do głosowania,
koperta na kartę do głosowania z oznaczeniem „KOPERTA NA KARTĘ DO GŁOSOWANIA”,
instrukcja głosowania korespondencyjnego,
Oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania.

Jak prawidłowo oddać głos za pośrednictwem pakietu?

Należy oddać głos na kracie do głosowania w sposób określony w informacji znajdującej się na karcie do głosowania. Należy pamiętać, że znakiem „X” są co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki przeznaczonej na oddanie głosu;
Umieścić kartę do głosowania w kopercie oznaczonej „KOPERTA NA KARTĘ DO GŁOSOWANIA” i kopertę tę zakleić. Nie zaklejenie koperty na kartę do głosowania spowoduje, że karta w niej się znajdująca zostanie uznana za nieważną i nie będzie uwzględniona przy ustalaniu wyników głosowania. Do koperty na kartę do głosowania nie wkłada się Oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania;
Oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu, należy wypełnić:
czytelnie wpisać imię i nazwisko;
czytelnie wpisać numer PESEL;
własnoręcznie podpisać się.
zaklejoną kopertę na kartę do głosowania oraz wypełnione Oświadczenie należy włożyć do koperty zwrotnej oznaczonej „PRZESYŁKA WYBORCZA” i ją zakleić. Niewłożenie Oświadczenia do koperty zwrotnej, niepełne wypełnienie go, nieczytelne wpisanie danych lub niepodpisanie Oświadczenia, spowoduje, że karta do głosowania zostanie uznana za nieważną i nie będzie uwzględniona przy ustalaniu wyników głosowania.

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

4,50 zł/godz Rafałpamętamy

Rafał nie kłam !! Resortowe dziecko - nieszczęście dla RP ! Podobnie jak ze ściekami i odpadami z Wawy do Wisły i na Mazury ! Takiej RP chcecie ??

G
Gość

Czy chcesz Prezydenta Polski Rafała Trzaskowskiego który tylko w jednej kwestii emerytur w bardzo krótkim czasie skłamał Trzy razy. 1 - ze nie był wtedy posłem 2 - ze nie było takiego glosowania 3 - ze nie głosował przeciwko obniżeniu wieku emerytalnego

Skopiuj linka

https://www.youtube.com/watch?v=u1__C0maOUs

https://www.youtube.com/watch?v=bC87YYvxCVk

https://www.youtube.com/watch?v=CwtBCvEc0gA

https://www.youtube.com/watch?v=s6WO0H3SDQc

lub

Wpisz w wyszukiwarkę you tube:

-- Jak się mają słowa Trzaskowskiego do faktów? Sprawdzamy --

-- RAFAŁ NIE KŁAM! -

-- Rafał Trzaskowski skłamał 2 razy w ciągu 30 sekund ---

--- #RafałNieKłam ----

Rafał Trzaskowski skłamał Trzy razy 1 - ze nie był wtedy posłem 2 - ze nie było takiego glosowania 3 - ze nie głosował przeciwko obniżeniu wieku emerytalnego

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie