Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

4 Design Days w Katowicach. Stanowiska zwalają z nóg. Takich mebli nie zobaczysz w żadnym sklepie!

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marzena Bugała-Astaszow / Polska Press
Katowice stały się stolicą architektów i projektantów wnętrz. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym trwa jedno z największych wydarzeń architektonicznych w Polsce - 4 Design Days. Te stanowiska zwalają z nóg. Takich mebli nie da się zobaczyć w żadnym sklepie. Ciekawe rozwiązania dekoratorskie, akcesoria oraz architekci i projektanci prowadzący ciekawe dyskusje na temat architektury we współczesnym świecie - tak wygląda teraz MCK w Katowicach. - Każda debata, kłótnia czy rozmowa o architekturze zakiełkuje myślenie, że architektura i urbanistyka są niezwykle istotnym narzędziem służącym do rozwiązywania największych problemów - przyznaje Maciej Franta, założyciel Franta Group Architects.

W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach rozpoczęło się istne święto architektury, designu i nieruchomości. Mowa o znanym już wydarzeniu, które na stałe zagościło się w kalendarzu imprez Katowic, czyli 4 Design Days. Pierwszy dzień biznesowy już za nami. Łącznie impreza architektoniczna ma potrwać cztery dni - w tym sobota i niedziela będą otwarte dla wszystkich. 4 Design Days jest doskonałą okazją do dyskusji na temat architektury we współczesnym świecie.

4 Design Days. Stanowiska z meblami, akcesoriami i dekoracjami robią wrażenie. Tego nie zobaczysz w zwykłym markecie

W ramach przestrzeni wystawienniczej Design 4You wystawcy zaprezentowali meble i przedmioty od polskich projektantów.

- Prezentujemy ceramikę. Tutaj jest ceramika biała. miski WC. Jest to bardzo przyjazne, kolorowe stoisko. Patrząc na odwiedzających gości, cieszy się dużym zainteresowaniem, a w szczególności architektów i projektantek. Pokazujemy jak łączyć białą ceramikę z kolorami na boku umywalek - wyjaśnia Michał Węski z marki Uptrend.

Nie tylko meble, umywalki. Na targach znajdziemy także ciekawe rozwiązania dekoratorskie - na przykład naturalne kamienienie.

- To są rozwiązania dekoratorskie wnętrz, które mogą zastąpić rzeźbę czy obraz. Nawet tak to nazywamy - dzieła sztuki, stworzone przez naturę. Mamy zarówno formy, które są obrobione przez nas intencjonalnie, jak na przykład kule, ale także naturalne formy, które dosłownie wyrosły z ziemi. Ponadto wszystkie kryształy, które prezentujemy mają specyficzne działanie energetyczne. Wspierają nas i użytkowników przestrzeni, w której się znajdujemy - wyjaśnia Kasia z firmy ILUMA Cristal Heritage.

Podczas 4 Design Days zostały zaprezentowane nie tylko ciekawe stanowiska, ale także nowe surowce, z których w przyszłości będzie można wykonywać meble i dekoracje.

- Przywiozłam ze sobą materiał nad którym pracujemy. Jest to start-up, który opracował technologię prasowania drewna jednorocznego - wyjaśnia Jadwiga Husarska-Sobina, projektantka Husarska Design.

- Jest to łodyga konopna, która rośnie w ciągu jednego roku. Możemy uzyskać dzięki tej technologii strukturę twardszą niż dąb. Kleje, które obecnie testujemy są klejami białkowymi opartymi o rośliny. Jest to niesamowicie ciekawe doświadczenie, ponieważ pierwszy raz pracujemy nad surowcem, materiałem a nie produktem - dodała.

4 Design Days. Architekci stawiają podstawowe pytanie: w jakim kierunku idzie architektura w obliczu obecnych wyzwań?

- Każda dyskusja daje więcej pożytku niż dziesiątki drobnych aktywności, bo pokazuje ludziom, że od dawna istnieje nauka, która rozwiązuje problemy przestrzenne, ale została w Polsce lekko zaniedbana - stwierdził Maciej Franta, założyciel Franta Group Architects podczas pierwszego dnia 4 Design Days.

- Każda debata, kłótnia czy rozmowa o architekturze zakoduje w powszechnym myśleniu to, że architektura i urbanistyka jest niezwykle istotnym narzędziem służącym do rozwiązywania największych problemów - dodaje.

Podczas pierwszego dnia 4 Design Days prelegenci brali udział w dyskusjach w gronie ekspertów o tym, co inspiruje i kreuje światowe trendy w architekturze. Nadszedł czas na refleksję - czy idziemy w dobrym kierunku? Kryzys surowcowy, problem bezdomności oraz konflikty. Jak wpływają na pracę architektów?

- Myślę, że to jest bardzo ważne, żeby każdy zdawał sobie z tego sprawę, że dobra architektura kosztuje mniej niż zła biurokracja. Mamy nadzieję, że niedługo zakończy się ten konflikt, miliardy będą napływały z różnych organizacji na rzec odbudowy Ukrainy i już teraz wielkie organizacje załatwiają kontrakty umowy na tę odbudowę. To jest straszne, ale są już katalogi. Nazywamy ich bandytami budowniczymi. To się dzieje bez udziału architektów ukraińskich... - zwrócił uwagę Cameron Sinclair, współzałożyciel Amory of Harmony.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska