Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

42 lata temu wprowadzono stan wojenny. Tak wyglądał wówczas Wrocław i Dolny Śląsk

JE
Wrocław w okresie stanu wojennego
Wrocław w okresie stanu wojennego Archiwum Gazety Wrocławskiej
42 lata temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku na ulice wyprowadzono wojsko. Rozpoczęły się masowe aresztowania działaczy Solidarności, a oddziały ZOMO pacyfikowały strajki w zakładach pracy. Prezentujemy kilka archiwalnych zdjęć grudniowych wydarzeń we Wrocławiu, a także wybrane fotografie wykonane przez naszych fotoreporterów w całym 1981 i 1982 roku. Zobaczcie jak wówczas wyglądało życie i codzienność we Wrocławiu.

Po wprowadzeniu stanu wojennego i masowych aresztowaniach opozycjoniści otrząsnęli się z szoku bardzo szybko. Cały 1982 rok to czas manifestacji organizowanych w wielu polskich miastach. W samym Wrocławiu największe manifestacje zorganizowano w czerwcu oraz 31 sierpnia 1982 roku.

Wrocławska manifestacja z 31 sierpnia 1982 r. była największą taką akcją w Polsce w okresie od wprowadzenia stanu wojennego. To co wyróżniało ją dodatkowo, to determinacja uczestników, którzy sami atakowali oddziały ZOMO, zmuszając je kilkakrotnie do ustępstw, a niekiedy do panicznej ucieczki przed nacierającym tłumem.

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. wprowadzono stan wojenny

Jak napisano w podjętej wówczas uchwale, Rada Państwa wprowadziła go „kierując się potrzebą zapewnienia wzmożonej ochrony podstawowych interesów państwa i obywateli, w celu stworzenia warunków skutecznej ochrony spokoju, ładu i porządku publicznego oraz przywrócenia naruszonej dyscypliny społecznej, a także mając na względzie zabezpieczenie możliwości sprawnego funkcjonowania władzy i administracji państwowej oraz gospodarki narodowej”. W istocie chodziło o siłowe zdławienie niezależnego ruchu społecznego, który powstał w sierpniu 1980 r., a następnie pod postacią Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” przyciągał coraz szersze kręgi społeczeństwa oczekujące zmian w sposobie sprawowania władzy oraz w stosunku rządzących do obywateli.

Wraz z wprowadzeniem stanu wojennego władze wydały szereg rozporządzeń i zarządzeń ograniczających na czas jego trwania prawa i wolności obywatelskie. Jedną z ważniejszych decyzji było zawieszenie działalności wszystkich związków zawodowych i central związkowych – co było wprost uderzeniem w „Solidarność”. W trakcie całego stanu wojennego internowano ok. 10 tys. osób.

Stan wojenny zawieszono z końcem 1982 r., a formalnie zniesiony został 22 lipca 1983 r. Wyrok sądu stwierdzający, że stan wojenny nielegalnie wprowadziła tajna grupa przestępcza i skazujący część jej członków, zapadł w 2012 r.

ZOBACZ WROCŁAWSKĄ MANIFESTACJĘ 1982 NA UNIKALNYCH ZDJĘCIACH

Wrocław w okresie stanu wojennego

42 lata temu wprowadzono stan wojenny. Tak wyglądał wówczas ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 42 lata temu wprowadzono stan wojenny. Tak wyglądał wówczas Wrocław i Dolny Śląsk - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska