MKTG SR - pasek na kartach artykułów

30 km/h przy Dworcu Głównym! Zamontują progi zwalniające

Redakcja
Na ul. Peronowej i Borowskiej przy dworcu Wrocław Główny, zostaną zamontowane progi zwalniające, a przejścia dla pieszych będą wyniesione. Kierowcy będą tam musieli zwolnić do 30 km/h. Powstaną nowe drogi rowerowe na ul. Peronowej, Borowskiej, Stawowej i Kołłątaja. Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta wybrał już wykonawcę prac.

Nowe trasy rowerowe powstaną w ciągu ulic: Borowskiej od skrzyżowania z Suchą do Stawowej, Stawowej, Peronowej i Kołłątaja na krótkim fragmencie przy dworcu. Droga rowerowa ma się zaczynać na wysokości ul. Swobodnej i przebiegać dwoma odnogami: jedna będzie się kończyła na ul. Piłsudskiego, druga na Rejtana. Budowa pasów rowerowych niesie za sobą także duże spowolnienie dla kierowców. Konsorcjom firm Rotomat i Elektrotim za 890 tys. zł wykona prace do 30 marca 2017 r.

BĘDĄ ZMIANY NA UL. STAWOWEJ
Przedłużony zostanie istniejący pas rowerowy na ul. Stawowej, drogowcy wyznaczą też przejazd przez ul. Piłsudskiego. – Na odcinku od ul. Piłsudskiego do ul. Bogusławskiego jezdnia zostanie poszerzona kosztem chodnika i to na niej wyznaczony będzie pas rowerowy o szerokości 1,5 m. Tuż za zatoką autobusową jednokierunkową bitumiczną drogę rowerową o szerokości 1,5 m zaprojektowano poza jezdnią na chodniku – wyjaśnia Ewa Mazur ze ZDiUM.

Przejście dla pieszych i przejazd rowerowy przez ul. Bogusławskiego zostaną wyniesione, a wlot Bogusławskiego w Stawową zostanie przebudowany. Za wiaduktem jednokierunkowa droga rowerowa, wyznaczona poza jezdnią, zostanie włączona w istniejący przejazd rowerowy przez ul. Swobodną.

KIEROWCY ZWOLNIĄ NA PERONOWEJ
Na ul. Peronowej zostanie wprowadzone ograniczenie prędkości do 30 km/h. Powstanie także wyniesione przejście dla pieszych, które dla kierowców będzie pełniło podobną rolę co próg zwalniający. Przejście dla pieszych zlokalizowane jest w połowie ul. Peronowej i będzie wyniesione o 10 cm ponad nawierzchnię.

PRÓG ZWALNIAJĄCY NA BOROWSKIEJ
Trasa rowerowa na ul. Borowskiej zostanie przedłużona przez Peronową do Piłsudskiego. Przy wiadukcie na Borowskiej powstanie próg zwalniający na pasie w kierunku centrum. Będzie to prostokątny, tak zwany wyspowy próg zwalniający. Przy skrzyżowaniu z Piłsudskiego powstanie śluza rowerowa. Dla rowerzystów zostanie także obniżony fragment chodnika przy Piłsudskiego.

Z kolei na ul. Kołłątaja na odcinku od ul. Piłsudskiego do ul. Rejtana przewidziano jedynie wymalowanie pasa rowerowego. Nie będzie żadnych zmian w geometrii ulicy.

INNE ŚCIEŻKI ROWEROWE
Przy okazji budowy nowej galerii handlowej w miejscu dworca PKS, inwestor zbuduje także drogi rowerowe na okalających ją ulicach: Dyrekcyjnej, Borowskiej, Suchej i Joannitów. Dodatkowo w ramach budowy torowiska na ul. Hubskiej, na tejże ulicy oraz na pozostałym fragmencie Dyrekcyjnej, także powstaną drogi rowerowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska