3 zasady, o których warto pamiętać czyszcząc basen

materiał partnera
Posiadanie basenu w ogrodzie to niewątpliwie ogromna frajda dla całej rodziny. Podczas letnich upałów pozwala na przyjemne schłodzenie się w rześkiej wodzie, przynosi wytchnienie w czasie tropikalnych temperatur. Z kolei posiadanie basenu krytego to frajda całoroczna, sposób na aktywny wypoczynek i efektywny relaks. Jednak zawsze przychodzi taki moment, w którym pojawia się konieczność wyczyszczenia naszego basenu. Poza tym woda w basenie powinna być zawsze czysta, zatem trzeba ją odpowiednio filtrować, uzdatniać, czasem także podgrzewać. Podpowiadamy kilka istotnych wskazówek dotyczących prac konserwacyjnych Twojego basenu.

Po pierwsze – czysta woda w basenie to odpowiednie wyposażenie

A dokładnie filtry i pompy basenowe, stanowiące podstawowy osprzęt basenowy. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że pompy basenowe wyposażone są najczęściej w filtry przystosowane do filtrowania także wody morskiej, jak też uzdatnianej chlorem, bromem lub jodem. Niezależnie od formy – samozasysające bądź elektryczne, stanowią idealne rozwiązanie ułatwiające kompleksowe czyszczenie basenów. Zatem tego typu wyposażenie, tj. filtry i pompy basenowe, odpowiedzialne jest za przetłaczanie i filtrację wody, a także jej oczyszczanie.

W mniejszych basenach przeznaczonych do użytku indywidualnego, będącego przeciwieństwem użytkowania publicznego lub też zbiorowego, stosuje się zazwyczaj tak zwane skimery, czyli odpływy punktowe. Skimery pozwalają na szybkie zasysanie zanieczyszczeń, jakie pojawiają się na powierzchni wody, na przykład liście, patyki, włosy. Ze skimerów woda zostaje przetłoczona przez pompę do filtra piaskowego, który przechwytuje zanieczyszczenia o mniejszej wielkości. W ten sposób następuje bieżące, stopniowe czyszczenie wody basenowej, bowiem wspomniany proces czyszczenia powoduje ubytek wody w instalacji, a to z kolei rodzi konieczność jej uzupełniania. Pełna wymiana wody w basenie konieczna jest raz na dwa, trzy lata. Oczyszczenie basenu następuje poprzez usunięcie wody przez odpowiedni spust w dnie basenu lub poprzez użycie pompy basenowej, czyli wypompowanie.

Z reguły to filtr informuje nas o tym, że dopuszczalne stężenie zanieczyszczeń w wodzie basenowej zostało przekroczone.

Warto tutaj zaznaczyć, że wydajność pompy basenowej wymuszającej krążenie wody w instalacji umożliwia z reguły czterokrotną wymianę wody w niecce basenu w ciągu jednej doby. Filtry należy dobierać zawsze zgodnie z parametrami wydajnościowymi pompy.

Po drugie – pamiętaj o odkurzaniu

Tak, basen należy odkurzać. Może nieco inaczej niż domowe dywany, ale jednak to konieczność. Nie wszystkie zanieczyszczenia wychwytywane są bowiem przez filtry. Osiadający na dnie brud zanieczyszcza wodę basenową i wymusza konieczność zastosowania specjalistycznych odkurzaczy. Są one z reguły podłączone do instalacji basenowej i wykorzystują w swym działaniu pompę basenową.

Po trzecie – zrób korektę PH i… jeszcze trochę chemii

Czyszczenie basenu to także finalne czyszczenie jego ścianek środkami chemicznymi specjalnie do tego przeznaczonymi. Następny krok to korekta ph wody, którą basen zostanie napełniony. Następuje to poprzez zastosowanie specjalistycznych preparatów, dostępnych obecnie w bogatej ofercie na rynku. Właściwa wartość ph wody basenowej wzmacnia skuteczność stosowania środków chemicznych zapobiegających namnażaniu się glonów oraz proces samej dezynfekcji wody w naszym basenie.

Czas na czyszczenie basenu? Wejdź na http://www.saga.info.pl/ i sprawdź, jak szybko możesz to zrobić!

Będzie wakacyjny boom? Polacy stęsknieni za podróżami

Wideo