Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

150-letnia kapsuła czasu znaleziona w Oławie. Wiemy już, co znajdowało się wewnątrz! [ZDJĘCIA]

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
150-letni schowek zawierał, również pochodzące z XIX wieku, 12 monet. Najstarsza z nich jest datowana na 1807 rok.
150-letni schowek zawierał, również pochodzące z XIX wieku, 12 monet. Najstarsza z nich jest datowana na 1807 rok. Jarosław Kilnar / Starostwo Powiatowe w Oławie
7 marca, podczas prac związanych z remontem jednej z dróg w Oławie, doszło do ciekawego odkrycia. Pracownicy odnaleźli bowiem kapsułę czasu pochodzącą z XIX wieku. 21 marca została ona oficjalnie otwarta. Co kryła w sobie przez 150 lat?

Szklana kapsuła znajdowała się w fundamencie kolumny pomnika, mieszczącego się przy ulicy Lipowej w Oławie. Została odkryta przez przypadek, gdy robotnicy demontowali zabytek w ramach przebudowy skrzyżowania z ulicą Kutrowskiego. Decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków 21 marca oficjalnie otwarto cenne znalezisko. Co niesie przesłanie sprzed 150 lat?

Pieniądze i dokumenty

- W kalendarium jest zawarta informacja, że 25 kwietnia 1872 roku została odsłonięta i poświęcona kolumna zwycięstwa we wsi Baumgarten. Nie należała ona jeszcze do miasta. O jej przyłączeniu do Oławy zdecydowała rada miejska, w 1911 roku. Wieś ta rozciągała się wzdłuż ulicy Lipowej, od kamiennego mostu prowadzącego na Siedlce do skrzyżowania z dzisiejszą ulicą Kutrowskiego i dalej jeszcze do skrzyżowania, gdzie w Oławie zbiega się pięć ulic: Lipowa, Broniewskiego, Strzelna, Wiejska i Kilińskiego - mówiła podczas otwarcia kapsuły Marta Możejko, kierowniczka Działu Dokumentów Życia Społecznego przy UM w Oławie.

Jak się okazuje, kolumna nie stała w tym miejscu przypadkowo. Okres postawienia jej i złożenia w niej kapsuły czasu zbiegł się z wojną francusko-pruską, która ostatecznie zadecydowała o historii Niemiec.

Co przechowywano w kapsule?

Zespół konserwatorów przeanalizował dokumenty zawarte w szklanej tubie, ale zaznaczył, że na całkowite rozpracowanie ich treści musi jeszcze poświęcić wiele dni wytężonej pracy. Niemniej badacze odkryli, że na papierze zamieszczono nazwiska osób.

- Być może są to fundatorzy kolumny. W kalendarium znajduje się data 17 kwietnia 1872 roku wskazująca siódmy dzień przed jej postawieniem. Przed dokładnym odczytaniem tekstu dokument wymaga pracy konserwatorskiej - mówią konserwatorzy.

150-letni schowek zawierał, również pochodzące z XIX wieku, 12 monet. Najstarsza z nich jest datowana na 1807 rok. Najmłodsza - na 1871. Są to raczej elementy ozdobne, gdyż z jednej z nich wykonano zawieszkę. Co ciekawe, kilka symboli wskazuje, że dwie z nich to okolicznościowy bilon wykonany ze złota lub pozłacanego szlachetnego metalu. Widnieje na nich napis "Baumgarten".

- To pokazuje, że bardzo ważna była tu lokalna społeczność. To rzadkie znalezisko, bo wszystkie kapsuły znajdywane w zwieńczeniach wież, są w pojemnikach metalowych. Pierwszy raz widzę szklaną kapsułę. Są one znane, ale z czasów średniowiecza - mówi archeolog Marcin Diakowski.

Co dalej z kapsułą?

Władze Oławy wyrażają nadzieję, że wszystkie eksponaty pozostaną w mieście, po przejściu szeregu działań w pracowni konserwacji zabytków.

Zdemontowana kolumna po renowacji wróci natomiast w okolice ronda przy ulicy Lipowej, ale nie dokładnie w to samo miejsce. Na skrzyżowaniu powstanie rondo, które ma upłynnić ruch na drodze krajowej numer 94.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska