1400 zł za złe parkowanie na Nowych Żernikach. Straż miejska zapowiada następne akcje

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Zaktualizowano 
Parkowanie na Nowych Żernikach wywołuje emocje mieszkańców. Zakaz zatrzymywania na placu naprzeciwko Lauterbacha to dla jednych marnowanie miejsca, dla innych zabieranie przestrzeni ludziom i niszczenie estetyki miejsca. Straż miejska odwiedza ul. Barskich z blankietem mandatów i zapowiada inne akcje.

Droga z szerokimi chodnikami, parkingami i jezdniami rozdzielonymi przestronnym, nowoczesnym skwerem zachęcała ludzi do osiedlania się na Nowych Żernikach. Dziś nieustannie emocje budzi parkowanie na ul. Barskich na osiedlu WUWA2. Znak zakazu zatrzymywania nie pozostawia wątpliwości: parkowanie na spornym placu naprzeciwko ul. Lauterbacha jest zabronione. Oznakowanie, zdaniem Waldemara Forysiaka ze Straży Miejskiej Wrocławia, jest prawidłowe. Mimo tego SM zaproponuje zarządcy drogi, czyli miastu, oznaczenie terenu dodatkowymi znakami oraz odgrodzenie placu słupkami lub krawężnikami.

Czytaj także:Mieszkańcy osiedli na Wielkiej Wyspie planują blokadę ulic. Wszystko ma się dziać przez zawodami żużlowymi

Od początku tego roku straż miejska wystawiła 37 wezwań za wykroczenia na całej ul. Barskich. Efektem takiego wezwania może być pouczenie krnąbrnego kierowcy, mandat lub wniosek o ukaranie do sądu. Na ulicy w 2019 r. strażnicy wystawiają mandaty na symboliczne 100 zł. Takie rachunki za lekceważenie przepisów trafiły do 14 właścicieli samochodów, którzy łącznie mieli do zapłaty 1400 zł.
Forysiak zaznacza, że w najbliższym czasie wrocławska straż miejska przeprowadzi na tej ulicy akcję prewencyjną. Będzie ona polegała na dystrybucji ulotek na osiedlu WUWA2, a nie mandatów i kar.

Czytaj także:Krzyki: powstanie osiedle z 800 mieszkaniami. Czy to zakorkuje Gajowicką?

Sprawa parkowania i w ogóle ruchu samochodowego w rejonie Barskich nieodmiennie wywołuje poruszenie mieszkańców. Są tacy, którzy uważają, że zakaz parkowania na placu to marnowanie miejsca. Konsekwencją tego, że kilka osób nie potrafi dostosować się do obowiązujących przepisów, będzie ingerencja w spójną estetykę miejsca. Jak się okazuje, zakaz nie wystarczy, trzeba grodzić.

Czytaj także:Pomysłowy oszust grasował pod Wrocławiem. Wpadł w ręce policji

polecane: Komentarze ze sztabów wyborczych po ogłoszeniu wyników sondażowych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 59

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Szkoda że straży miejskiej nie przeszkadzają po parkowane tiry na ulicy modrej w ciągu ulicy pilczyckiej

G
Gość

A może Straż Miejska niech się zajmie samochodami na lotniczej w malczycach

G
Gość
2019-06-05T21:40:00 02:00, Miki:

Zapraszam Straz Miejska (np z ich siedzimy na Kosmonautow) na ul. Koscianska, Zlotniki - cyrk sie dzieje. A najciemniej pod latarnia, bo Straz Miejska z Kosmonautow ma wyjazd tylna brama wlasnie na te ulice...

2019-06-05T21:41:01 02:00, Anka:

Podpisuje sie, tragedia tu jest a Straz mimo wezwan nic z tym nie robi...

2019-06-06T09:54:15 02:00, Romek:

"Gazeto Wrocławska" zapraszamy na KOŚCIAŃSKĄ, ten sam problem, będzie o czym pisać i można wypytać się Straży Miejskiej czemu toleruje taki bajzel pod swoim "nosem"....

Zapraszam na kurkowa,wincentego,lowiecka!!!!

O
Ona

Kiedy sie wezma na stawanie przy skrzyzowaniach i przejsciach!!!!!

Notorycznie skoro straz ma problem moze wypadalo by postawic slupki!!!! Zeby barany nie stawaly skoro maja problem

w
wrocławianin
2019-06-05T17:49:36 02:00, gość:

Ale jest zakaz - bo co? Co to komu przeszkadza? Jest pusty plac, nie skwer, nie zastawia się przejazdu, nie stwarza zagrożenia, niczego nie zasłania. Z jakiej racji ma być tam zakaz? Z jakiej racji słupki? Do sądu z tym, dlaczego mieszkańcy mają się godzić na taką samowolę?

2019-06-05T18:02:15 02:00, wrocławianin nie z żernik:

Kompletnie chce Pan/Pani odwrócić pojęcia. Samowola to parkowanie na zakazie, a nie pozostawianie części przestrzeni bez samochodów. To jest przestrzeń dla mieszkańców do przebywania na wolnym powietrzu, z klombami i ławkami. Kto by chciał przebywać w miejscu, gdzie nawet dziecko nie może na rowerku pojeździć, bo cały plac jest zastawiony samochodami?

Parkują tam pewnie ci, którzy nie kupowali miejsc parkingowych, bo przecież jakoś to będzie, trawniczek się rozjedzie, chodnik się zastawi.

2019-06-06T06:38:36 02:00, Przybysz:

Idioto... za tyle ile kosztuje parking ludzie mają tu opłacone miejsce w pokoju studenckim na tydzień.

Skoro cię nie stać na miejsce parkingowe, to nie stać cię na samochód, przybyszu.

R
Robert Wojciechowski

Po pierwsze każda inwestycja na Nowych Żernikach ma zapewnioną odpowiednią ilość miejsc do parkowania zgodnie z planem miejscowym - 1,2 miejsca na mieszkanie - w większości usytuowanych w parkingach podziemnych.

Po drugie na Nowych Żernikach jest mnóstwo dodatkowych wolnych miejsc do parkowania - zostały przewidziane i wybudowane zanim do pracy wzięli się deweloperzy - razem z układem ulic. Na przykład wzdłuż całej ulicy, którą widać na zdjęciach są wolne miejsca po stronie drzewek, a wzdłuż całej ulicy równoległej do tej, którą widać na zdjęciach, w odległości 50 metrów jest kilkadziesiąt miejsc do parkowania - codziennie jest sporo miejsc wolnych.

Tak więc problem braku miejsc do parkowania na Nowych Żernikach po prostu nie istnieje - pod tym względem cały Wrocław może nam zazdrościć.

Konflikt powstał powstał, kiedy samochodami zaczęto zastawiać teren przeznaczony na deptak (TERENY ZABUDOWY USŁUGOWEJ I ZIELENI PARKOWEJ zgodnie z planem miejscowym) ponieważ niektórzy kierowcy na podstawie własnego widzimisię stwierdzili, że teren nadaje się na parking. W efekcie samochody stoją na środku deptaku, a w promieniu 50 metrów jest mnóstwo miejsc wolnych na zaplanowanych parkingach.

Ze strony zwolenników zakazu wygląda to moim zdaniem tak:

- osiedle było planowane z określonymi obszarami przeznaczonymi na różne aktywności, strefy ruchu, strefy dla pieszych itp. itd.

- oznakowanie, które ustawiono realizuje projekt organizacji ruchu na osiedlu, który powstał razem z planem osiedla

- kupujący mieszkania decydowali się na takie lub inne lokalizację znając te założenia - tak przynajmniej zakładam - czyli decydowali się na mieszkanie z oknami na planowany deptak (Barskich) lub przy Alei Architektów - przy której można było się spodziewać większego ruchu i gdzie były zaplanowane miejsca parkingowe

- podejmowali też decyzję czy kupują miejsca parkingowe w swoich inwestycjach wydając niemałe pieniądze, czy ryzykują konieczność parkowania w pewnym oddaleniu od swojego miejsca zamieszkania (dotyczy także właścicieli/wynajmujących lokale usługowe przy Barskich) - tak przynajmniej zakładam

- jeśli przy zakupie mieszkania miejsc w garażach podziemnych nie było to ryzyko braku miejsca do parkowania pod wejściem do klatki schodowej też było jasne dla kupujacego - tak przynajmniej zakładam

- w tej chwili na terenie osiedla wciąż są wolne miejsca w promieniu 5 minut spacerkiem do dowolnego miejsca na osiedlu - sprawdzam to z ciekawości i w ciągu dnia i w nocy

Proszę spróbować mi wytłumaczyć skąd biorą się to pretensje do mieszkańców, którzy starają się doprowadzić do stanu, którego spodziewali się przy zakupie mieszkania po sprawdzeniu wszystkich powyższych punktów...

A
ALA

OD LAT MIESZKAŃCY ŻERNIK NOWYCH PROSZĄ O EKARNY BO JEST HUK NIE DO WYTRZYMANIA,MOŻE BY TAK POMYŚLELI O INNYCH MIESZKAŃCACH O POWAŻNYCH PROBLEMACH.ŻERNIKI SĄ TUŻ OBOK MODELOWEGO OSIEDLA ,PARĘ KROKÓW

C
CieplyJacek

PO C.J MI OTYM PISZECIE!

JA JESTEM TYLKO MARIONETKA!!!

G
Gość
2019-06-05T17:49:36 02:00, gość:

Ale jest zakaz - bo co? Co to komu przeszkadza? Jest pusty plac, nie skwer, nie zastawia się przejazdu, nie stwarza zagrożenia, niczego nie zasłania. Z jakiej racji ma być tam zakaz? Z jakiej racji słupki? Do sądu z tym, dlaczego mieszkańcy mają się godzić na taką samowolę?

2019-06-05T19:38:51 02:00, Gość:

Komentarz typowego inteligenta, który zaparkuje gdziekolwiek byleby nie iść z auta dalej niż 5m.

2019-06-05T19:46:50 02:00, Gość:

Komentarz typowego inteligenta, któremu wydaje się, że może innym organizować życie. Mieszkańcy - do sądu. Podobna sprawa została wygrana w Krakowie. https://www.rp.pl/Nieruchomosci/306309945-Nielegalny-zakaz-parkowania-poza-miejscami-prywatnymi---wyrok-SO-w-Krakowie.html

2019-06-06T09:47:54 02:00, Inteligent:

Zupełnie inna sprawa, tam dotyczyło to miejsc wspólnoty i uchwały wspólnoty. Tu dyskutuje się o terenie miejskim i jego planie zagospodarowania. Jedno z drugim nie ma żadnego sensownego związku...

To nie zmienia postaci rzeczy. Zakaz parkowania musi być umotywowany interesem społecznym. Nie może być stawiany tylko po to, żeby zrobić na złość ludziom, którzy nie chcieli przepłacać fortuny za prywatne miejsca. Z kim poszkodowani mieszkańcy mają się sądzić, ma już mniejsze znaczenie. Nie przejmować się durnym gadaniem o "januszostwie", "lenistwie" i "parkowaniu złomów". Ludzie korzystają z aut i muszą je gdzieś parkować. Przyjmują gości i ci goście też muszą gdzieś parkować. Ludzie muszą być gospodarzem na swoim terenie i wykorzystywać go zgodnie z potrzebami, a nie dawać się doić z powodu znaku postawionego bezmyślnie albo wręcz w wyniku złej woli.

R
Romek
2019-06-05T21:40:00 02:00, Miki:

Zapraszam Straz Miejska (np z ich siedzimy na Kosmonautow) na ul. Koscianska, Zlotniki - cyrk sie dzieje. A najciemniej pod latarnia, bo Straz Miejska z Kosmonautow ma wyjazd tylna brama wlasnie na te ulice...

2019-06-05T21:41:01 02:00, Anka:

Podpisuje sie, tragedia tu jest a Straz mimo wezwan nic z tym nie robi...

"Gazeto Wrocławska" zapraszamy na KOŚCIAŃSKĄ, ten sam problem, będzie o czym pisać i można wypytać się Straży Miejskiej czemu toleruje taki bajzel pod swoim "nosem"....

I
Inteligent
2019-06-05T17:49:36 02:00, gość:

Ale jest zakaz - bo co? Co to komu przeszkadza? Jest pusty plac, nie skwer, nie zastawia się przejazdu, nie stwarza zagrożenia, niczego nie zasłania. Z jakiej racji ma być tam zakaz? Z jakiej racji słupki? Do sądu z tym, dlaczego mieszkańcy mają się godzić na taką samowolę?

2019-06-05T19:38:51 02:00, Gość:

Komentarz typowego inteligenta, który zaparkuje gdziekolwiek byleby nie iść z auta dalej niż 5m.

2019-06-05T19:46:50 02:00, Gość:

Komentarz typowego inteligenta, któremu wydaje się, że może innym organizować życie. Mieszkańcy - do sądu. Podobna sprawa została wygrana w Krakowie. https://www.rp.pl/Nieruchomosci/306309945-Nielegalny-zakaz-parkowania-poza-miejscami-prywatnymi---wyrok-SO-w-Krakowie.html

Zupełnie inna sprawa, tam dotyczyło to miejsc wspólnoty i uchwały wspólnoty. Tu dyskutuje się o terenie miejskim i jego planie zagospodarowania. Jedno z drugim nie ma żadnego sensownego związku...

...
2019-06-05T19:03:51 02:00, Agatka:

Brak miejsc do parkowania to tylko i wyłącznie wina urzędu gdzie urbanistyka architektura? Tylko zgoda za zgodą a ukrócić deweloperkę odpowiednie planowanie i wiele problemów zniknie

2019-06-05T19:09:28 02:00, Gość:

Ale przecież to nie urząd buduje tylko deweloper. I to nie urząd kupuje mieszkania bez parkingów, tylko ludzie. Zastanawia mnie - dlaczego? A gdyby deweloper z chciwości zrezygnował z łazienek i okien to co, też by kupili, a potem byłyby artykuły, że ludzie bez pozwolenia wybijają okna w elewacji?

Oo dobre pytanie ale niestety tak już niektórzy ...(niechce nikogo obrażać więc nie napiszę kto) myślą "jest mi źle - czyja to wina - jasne że nie moja bo niepomyślałem jak kupowałem mieszkanie tylko dewelopera bo on nie zaprojektował i miasta bo ono wydło zgodę na budowę projektu" zawsze jestem zdania jest wolny rynek deweloper nie sprzeda mieszkań to zbankrutuje ale CO MNIE TO OBCHODZI ja nie kupię mieszkania które nie spełnia moich wymogów - a cena mieszkania im wyższa tym wymogi większe:)

Wracając do dewelopera jakby jego klienci myśleli przed zakupem to miałby 3 wyjścia:

1)zrobić porządny projekt i zaplanować parkingi żłobki przeczkola place zabaw itd. (jednym slowem tzw. budowa kompletnych osiedli)

2)dać bardzo atrakcyjną cenę (to robi większość co w centrum gdzie wszystko jest cena za metr jest dużo wyższa; ale jak dla mnie i tak za dużo sobie życzą)

3)splajtować/Zwinąć interes itd.

Ps. Właśnie dla tego kupiłem mieszkanie (4 lata temu) w starej kamienicy w centrum leśnicy gdzie do żłobka mam 1,2km do przeczkola 100m dopodstawówki 700m a parking z tyłu na terenie kamienicy oraz przed kamienicą specjalnie wyznaczone miejsca na chodniku pociągiem do centrum wrocławia jet 15 minut

...
2019-06-05T19:49:17 02:00, Gość:

Świat schodzi na psy. Żeby na osiedlu nie można było zaparkować? Niedługo Sutrulyk wymyśli osiedle, do którego prowadzić będą tylko ścieżki rowerowe. A pieszych, którzy się nie zdecydują na pedałowania, stróże miejscy na siłę będą wsadzac na rower miejski z wypożyczalni. Pod groźbą mandatu 1000 zł lub pozbawienia wolności na okres 2 miesięcy. Śmieci też będą służby rowerami wywozić. Oto do czego zmierza polityka tego chorego miasta.

2019-06-05T21:44:11 02:00, Roman:

Parkingów jest tam dużo, garaży multum. Ale 95% Polaków, to tacy urodzeni Kiepscy, którzy niczego nie kumają, za nic nie chcą płacić, a najwyższy wymiar estetyki, jaki akceptują, to klepisko dla świń w ich rodzinnej wsi. Plac to nie bezpłatny parking.

Zgadzam sę plac to nie bezpłatny parking, a jak na osiedlu nie ma miejsca parkingowego (choćby takiego za dopłatą to ja bym nie kupił mieszkania na tym osiedlu, ba nawet za darmo nie chciałbym tam mieszkać, No ale to TRZEBA MYŚLEĆ jak się kupuje mieszkanie (które nie jest na 2-3 lata) a nie płakać później jak mi źle i niedobrze, tyle w temacie.

Ps. jedyna opcja w jakiej widze że mógłbym kupić mieszkanie bez miejsca postojowego (chociaż) to jak będą spełnione 3 warunki (jednocześnie):

1)dużo niższa cena za metr w porównaniu z okolicą

2)mieszkanie kupowane pod wynajem dla studentów

3)mieszkanie dobrze skomunikowane z miastem (przejazd do centrum mpk poniżej 30 minut)

P
Przybysz
2019-06-05T17:49:36 02:00, gość:

Ale jest zakaz - bo co? Co to komu przeszkadza? Jest pusty plac, nie skwer, nie zastawia się przejazdu, nie stwarza zagrożenia, niczego nie zasłania. Z jakiej racji ma być tam zakaz? Z jakiej racji słupki? Do sądu z tym, dlaczego mieszkańcy mają się godzić na taką samowolę?

2019-06-05T18:02:15 02:00, wrocławianin nie z żernik:

Kompletnie chce Pan/Pani odwrócić pojęcia. Samowola to parkowanie na zakazie, a nie pozostawianie części przestrzeni bez samochodów. To jest przestrzeń dla mieszkańców do przebywania na wolnym powietrzu, z klombami i ławkami. Kto by chciał przebywać w miejscu, gdzie nawet dziecko nie może na rowerku pojeździć, bo cały plac jest zastawiony samochodami?

Parkują tam pewnie ci, którzy nie kupowali miejsc parkingowych, bo przecież jakoś to będzie, trawniczek się rozjedzie, chodnik się zastawi.

Idioto... za tyle ile kosztuje parking ludzie mają tu opłacone miejsce w pokoju studenckim na tydzień.

A
Aaa
2019-06-05T21:40:00 02:00, Miki:

Zapraszam Straz Miejska (np z ich siedzimy na Kosmonautow) na ul. Koscianska, Zlotniki - cyrk sie dzieje. A najciemniej pod latarnia, bo Straz Miejska z Kosmonautow ma wyjazd tylna brama wlasnie na te ulice...

2019-06-05T22:16:15 02:00, Gość:

To prawda ze tam jest cyrk ale tam nie ma zakazu wiec można tam parkować, problem ze jest ciasno i nie ma jak sie mijać normalnie,podobnie na opoczynskiej. Jak rozwiazac problem nie wiem bo robic zakaz np.z.jednej strony tez nie jest dobry pomysl bo gdzies auta musza parkować

Cykr jest tez na drugiej sfronie złotnickiej czyli opoczynskjej. Dramat

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3