Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

126 mln euro dla młodych Dolnoślązaków

Redakcja
126 mln euro dla młodych Dolnoślązaków Dla osób, które mają mniej niż 30 lat, nie uczą się i nie korzystają ze szkoleń przewidziano kompleksową pomoc „szytą na miarę”.
126 mln euro dla młodych Dolnoślązaków Dla osób, które mają mniej niż 30 lat, nie uczą się i nie korzystają ze szkoleń przewidziano kompleksową pomoc „szytą na miarę”. Grzegorz Czerwonka
Blisko 126 mln euro w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój przeznaczy Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy na działania na rzecz młodych Dolnoślązaków. Ponad 100 osób – przedstawiciele ministerstw, władz województwa, urzędów pracy i osób związanych z rynkiem pracy – wzięło udział we wtorek, 26 maja w dolnośląskiej inauguracji projektu.

– Ten program to troska o przyszłość naszych dzieci. Chcemy dać wędkę, a nie rybę. Naszym zadaniem jest pomoc młodym ludziom i właśnie takie wsparcie mają uzyskać Dolnoślązacy. Wszystko po to, by grupa bezrobotnych była jak najmniejsza – mówił Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego, podczas otwarcia konferencji.

– PO WER na Dolnym Śląsku staje się faktem, ponieważ w ostatnich dniach podpisaliśmy już umowy z 23. urzędami pracy na ponad 55 mln zł. Na tym nie koniec, bo jeszcze w maju dla urzędów pracy rozdysponujemy w sumie blisko 60 mln zł – dodaje Monika Kwil-Skrzypińska, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Na realizację programu do 2020 r. Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy przeznaczy 125,7 mln euro. To grubo ponad pół miliarda złotych. Dla osób, które mają mniej niż 30 lat, nie uczą się i nie korzystają ze szkoleń przewidziano kompleksową pomoc „szytą na miarę”. 
Prace z młodymi Dolnoślązakami zaczną się przede wszystkim od identyfikacji oraz zdiagnozowania potrzeb. W ramach dodatkowych działań bezrobotni będą mogli liczyć m. in. na staże, szkolenia oraz bony stażowe i szkoleniowe, prace interwencyjne oraz bezzwrotne fundusze na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Podczas wtorkowej inauguracji o szczegółowych zasadach związanych z realizacją projektów oprócz dyrektor Kwil-Skrzypińskiej informowali również: Anna Bugalska z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Bartłomiej Piotrowski doradca pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych MPiPS/PFRON oraz Lilla Jaroń, wicedyrektor ds. zarządzania Europejskim Funduszem Społecznym w DWUP.

O sytuacji na dolnośląskim rynku pracy, szczególnie w kontekście młodych ludzi, dyskutowali podczas specjalnego panelu: Andrzej Kosiór, wicemarszałek województwa dolnośląskiego, Ewa Grzebieniak, wicedyrektor ds. wdrażania EFS w DWUP, doradca pełnomocnika MPiPS Bartłomiej Piotrowski oraz Jakub Gontarek, członek zarządu Forum Młodych Lewiatan.

Według danych z końca kwietnia na Dolnym Śląsku pozostaje bez pracy 119.247 osób. W tym 30.314 to osoby do 30. roku życia. Stopa bezrobocia w regionie wynosi 10,4 proc. i jest niższa od krajowych danych - 11,2 proc.

 

Informacje związane z Programem Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój są dostępne pod adresem www.power.dwup.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska