Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

12 listopada wolny od pracy tylko dla części Polaków. Sklepy będą otwarte [KTO MA WOLNE 12 LISTOPADA]

PB
12 listopada nie będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich Polaków
12 listopada nie będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich Polaków Pawel Relikowski / Polska Press
Sejm zdecydował, że poniedziałek 12 listopada będzie wolny od pracy. Dzięki temu mamy jeden dzień dłużej, żeby świętować stulecie niepodległości. Okazuje się jednak, że nie wszyscy będą mogli się cieszyć z dodatkowego dnia wypoczynku. Dla kogo 12 listopada będzie wolny od pracy?

Dla kogo 12 listopada będzie wolny od pracy?

12 listopada wolny od pracy to pomysł warszawskiego radnego PiS Pawła Zalewskiego, który tłumaczy, że 11 listopada w tym roku wypada w niedzielę, więc Polacy i tak mieliby wolne. Dlatego należy dołożyć dodatkowy dzień, żeby godnie świętować tak ważne obchody. Zalewski powołuje się na marszałka Józefa Piłsudskiego, który 10 lutego 1919 roku także ustanowił dodatkowy dzień wolny - związany z pierwszym posiedzeniem Sejmu Ustawodawczego.

Projekt ustawy o Święcie Narodowym przyjęto głosami 233 posłów. Przeciw było 105, a wstrzymało się 77. Oznacza to, że 12 listopada 2018 roku będzie uroczystym świętem narodowym. Jednak nie dla wszystkich.

12 listopada - czy będą otwarte sklepy

- W dniu 12 listopada nie obowiązują zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele oraz święta, o których mowa w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. – Możemy przeczytać w projekcie.

Oznacza to, że 12 listopada sklepy mogą być otwarte! Oznacza to też, że pracować będą kierowcy oraz osoby zatrudnione w firmach logistycznych i zakładach m.in. produkujących żywność, gdyż trzeba ja dostarczyć do sklepów. Pracować będą również szpitale, ambulatoria oraz apteki.

Decyzję o ogłoszeniu dnia wolnego krytykują ekonomiści. Ich zdaniem gospodarka straci nawet 4 mld złotych. Przeciwnikiem jest m.in. dr hab. Tomasz Rostkowski, prof. SGH, główny ekonomista Pracodawców RP.

- Ludzie mają gdzie mieszkać, w co się ubrać i co jeść nie dlatego, że świętują, ale dlatego że pracują i wytwarzają potrzebne produkty i usługi. To praca jest źródłem rozwoju gospodarczego i zwiększa zamożność obywateli. Pojawia się kolejny pomysł skrócenia czasu pracy. Pretekstem jest 100-rocznica odzyskania niepodległości. To niezwykle ważne wydarzenie, ale wystarczy je świętować dokładnie 11 listopada, który szczęśliwie przypada w niedzielę.Co przyniesie wolny poniedziałek? Po pierwsze, straci gospodarka. Konkretne produkty nie zostaną wytworzone, nie zostaną sprzedane. Będzie zatem mniej pieniędzy na wynagrodzenia pracowników. Po drugie firmy, szpitale, oraz wszelkie poważne organizacje planują działania ze znacznym wyprzedzeniem. Po to, by nagłe zmiany nie burzyły rytmu pracy i wcześniej ustalonych zadań. Ogłosić zaledwie z trzytygodniowym wyprzedzeniem, że 12 listopada ma być wolny od pracy, to – oby niezamierzone – okazanie lekceważenia wszystkim tym, którzy wkładają wiele wysiłku, aby rezultaty ich pracy były przewidywalne, symbolizowały wysoką jakość i nie były zaskoczeniem dla odbiorców. Tak działają przedsiębiorcy. Jestem pewien, że chętnie podzielą się oni swoimi doświadczeniami z instytucjami, które mają mniejsze doświadczenie w tych obszarach. Warto też przypomnieć, że Europa przoduje w świecie pod względem dni wolnych od pracy. W Europie Polska znajduje się w ścisłej czołówce państw oferujących pracownikom najwięcej dni urlopu i świąt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska