12 listopada wolny od pracy. Czy przychodnie będą otwarte?...

  12 listopada wolny od pracy. Czy przychodnie będą otwarte? [CZY LEKARZE PRACUJĄ 12 LISTOPADA]

  PB

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  12 LISTOPADA - CZY PRZYCHODNIE SĄ OTWARTE

  12 LISTOPADA - CZY PRZYCHODNIE SĄ OTWARTE ©Pixabay/zdj. ilustracyjne

  Ministerstwo Zdrowia wydało oświadczenie, w którym informuje czy ze względu na uchwalone w ekspresowym tempie święto narodowe będzie działała służba zdrowia. Czy szpitale, przychodnie oraz inne placówki medyczne będą otwarte 12 listopada?
  12 LISTOPADA - CZY PRZYCHODNIE SĄ OTWARTE

  12 LISTOPADA - CZY PRZYCHODNIE SĄ OTWARTE ©Pixabay/zdj. ilustracyjne

  Przypomnijmy, że 12 listopada wolny od pracy to pomysł warszawskiego radnego PiS Pawła Zalewskiego, który tłumaczył, że 11 listopada w tym roku wypada w niedzielę, więc Polacy i tak mieliby wolne. Dlatego należy dołożyć dodatkowy dzień, żeby godnie świętować tak ważne obchody. Zalewski powołuje się na marszałka Józefa Piłsudskiego, który 10 lutego 1919 roku także ustanowił dodatkowy dzień wolny - związany z pierwszym posiedzeniem Sejmu Ustawodawczego.

  Sejm i Senat przegłosowały ten projekt i 12 listopada większość Polaków nie idzie do pracy. Zamknięte będą nie tylko szkoły czy przedszkola, ale także sklepy, co krytykują ekonomiści i przedsiębiorcy. Wiele osób zadaje sobie jednak pytacznie czy 12 LISTOPADA BĘDĄ OTWARTE PRZYCHODNIE?

  - Samorząd lekarski przestrzega, że tego rodzaju ustawy prowadzą do nierównego (gorszego) traktowania lekarzy w stosunku do innych grup zawodowych, ponadto skutkują nierównym traktowaniem w obrębie samego środowiska lekarskiego, na co nie ma przyzwolenia. Ustawodawca zdał się zapomnieć także o tym, że lekarze, którzy 12 listopada będą w pracy, nie mają zapewnionej opieki nad swoimi dziećmi, ponieważ złożbki, szkoły i przedszkola są nieczynne - czytamy w oświadczeniu wydanym przez prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej prof. dr hab. med. Andrzeja Matyję.

  12 LISTOPADA WOLNY. CZY BĘDĄ OTWARTE SZPITALE?

  Ministerstwo Zdrowia wydało oficjalny komunikat, w którym potwierdza, że 12 listopada nie będzie dniem świątecznym dla służby zdrowia. Pracownicy zatrudnieni w placówkach mających umowę z NFZ mają przyjść do pracy jak w każdy dzień roboczy. A to oznacza, że ta grupa zawodowa nie może świętować stulecia niepodległości jak reszta kraju.

  Poniżej prezentujemy treść komunikatu.

  W celu zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego oraz dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej ustawa z dnia 7 listopada 2018 r. o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej stanowi, że:

  Świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach i w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej (a więc wszystkie świadczenia szpitalne, świadczenia ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, np.: świadczenia specjalistyczne i świadczenia z zakresu rehabilitacji) udzielane na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1510, z późn. zm.), które mają być udzielone w dniu 12 listopada 2018 r. w godzinach ich udzielania przez świadczeniodawcę, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z Funduszem, są udzielane w dniu 12 listopada 2018 r. według zaplanowanej na ten dzień kolejności zgłoszenia wynikającej z listy oczekujących lub kontynuacji leczenia u danego świadczeniodawcy.

  W celu udzielania ww. świadczeń świadczeniodawcy powinni zapewnić w dniu 12 listopada 2018 r. pracę wszystkich osób, które są niezbędne dla udzielania przedmiotowych świadczeń (np.: rejestracji w poradni, ale niekoniecznie całego pionu administracyjnego, czy kadrowego, jeżeli nie jest on konieczny do nieprzerwanego udzielania świadczeń w tym dniu – decyzję w tej sprawie podejmuje pracodawca), przy zapewnieniu wynagrodzenia – jak za dzień ustawowo wolny od pracy – zgodnie z przepisami ustawy o działalności leczniczej oraz prawa pracy.
  Powyższe oznacza, że ustawa nie wymaga pracy podstawowej opieki zdrowotnej oraz tych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, które nie mają umów z Narodowym Funduszem Zdrowia np.: Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub Inspektoratów Sanitarnych. W przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjenta, które nie jest stanem nagłym, pomoc udzielana będzie pacjentom przez podmioty realizujące świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

  Apteki ogólnodostępne, które w ciągu roku pełnią dyżury w dni wolne od pracy również pracują w dniu 12 listopada 2018 r. – jak w każdym innym dniu wolnym od pracy.


  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tu Wasza Ekscelencja

  asdf (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Jutro dzień wolny od pracy. Ogłaszam Święto Państwowe!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  komunizm w najczystszej postaci

  myślacy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  i dowodów na to więcej nie trzeba; wszystko uregulowane, nawet tak banalna podstawowa sprawa czy wolno czy nie wolno człowiekowi pracować, i to w sposób tak skomplikowany, że prawnik czyta i dalej...rozwiń całość

  i dowodów na to więcej nie trzeba; wszystko uregulowane, nawet tak banalna podstawowa sprawa czy wolno czy nie wolno człowiekowi pracować, i to w sposób tak skomplikowany, że prawnik czyta i dalej może nie rozumie, komu wolno a komu nie wolno a kto musi i co w tym dniu robić, lekarz musi, kadrowa lekarza może musi może nie musi, a sprzątaczka u lekarza
  komuna po całości i tyle w temacie rządów POPISuzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A czego się po PISie spodziewaliście??

  ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  ... no chyba nie drugiej Irlandi, chociaż może druga GB będzie (Breksit)...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a najgłupsze, że otumaniony lud łyka bajkę o wolności

  myślacy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  dniu "wolnym od pracy" "danym" przez dobrą władze, podczas gdy faktycznie władza .... nałożyła zakaz pracy pod groźbą kary


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ściekłość

  Aga (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Jestem pielęgniarką i pracuję 12 listopada.Nie zapłacą mi jak za dzień wolny i nie zwrócą godzin.

  Warto zobaczyć

  Diety