Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

11. Noc Literatury we Wrocławiu. W niedostępne na co dzień miejsca przyszły tłumy słuchaczy [ZDJĘCIA]

Magdalena Pasiewicz
Magdalena Pasiewicz
Mimo deszczu, słuchaczy nie brakowało
Mimo deszczu, słuchaczy nie brakowało Magdalena Pasiewicz
Jedno z najważniejszych wrocławskich wydarzeń literackich, co roku przyciągające tysiące słuchaczek i słuchaczy, tym razem odbyło się na Przedmieściu Świdnickim. Gwiazdy polskiej kultury czytały fragmenty książek w miejscach na co dzień niedostępnych i takich, które z literaturą mają niewiele wspólnego.

Europejska Noc Literatury, to jedno z najważniejszych wrocławskich wydarzeń literackich, które co roku przyciąga tysiące zainteresowanych. Mimo ulewy jaka w miała miejsce we Wrocławiu, na wydarzeniu zjawiło się wielu słuchaczy.

11. edycję literackiego święta przygotował pisarz, felietonista, tłumacz i literaturoznawca Michał Rusinek. Kurator zaproponował hasło, które połączyło 10 tekstów. Pod hasłem „TEMAT RZEKA”, zmieściło się rozumienie dosłowne, jak i metaforyczne.

Fragmenty dziesięciu książek przeczytane przez dziesięć postaci polskiej kultury w różnych lokalizacjach Przedmieścia Świdnickiego, dały okazję do zapoznania się z literaturą, ale także miejscami, również takimi, gdzie na co dzień nie można wejść. Kolejne czytania rozpoczynały się od 18:00 co 30 minut, aż do godziny 22:30. To pozwoliłoby dotrzeć na wszystkie miejsca, choć w tym roku były rozłożone w znacznych odległościach.

Mimo deszczu, słuchaczy nie brakowało

Słuchacze mieli okazję odwiedzić m.in. dwie przestrzenie położone w zabudowie postindustrialnej – w klubie muzycznym Transformator, tam wysłuchali fragmentu „Domu kłamczuchów” węgierskiego mistrza nowelistyki Dezső Kosztolányi’ego zinterpretowanego przez Agatę Buzek, a przy ul. Lelewela 4, we Wrocławskiej Drukarni Naukowej PAN, Marek Kalita przeczytał opowiadania autorstwa amerykańskiego klasyka grozy Edgara Allana Poe („Opowiadania prawie wszystkie”).

Na zaplanowanej trasie odwiedzić można było także dwie przestrzenie na dworcach kolejowych. W niedostępnej na co dzień sali sesyjnej na 1. piętrze dworca Wrocław Główny, Aleksandra Konieczna odczytała fragment „Podziemia". Z kolei na peronie Dworca Świebodzkiego pojawił się Jacek Beler, który przeczytał opowiadania z „Kronik beskidzkich i światowych” Andrzeja Stasiuka.

Tomasz Schuchardt czytał w plenerze fragment powieści „Nikolski” Nicolasa Dicknera, a Małgorzata Potocka wstrząsającą powieść „Kobold” Radki Denemarkovej czytała w sercu placu Muzealnego „tysiąclatka”, czyli Zespole Szkolno-Przedszkolny nr 13. Za to w Pałacu Schaffgotschów, pojawił się Maciej Zakościelny z fragmentem uhonorowanej Nagrodą Nobla powieści „Błogosławieństwo ziemi” Knuta Hamsuna, a w szkole tańca „No Limits”, Mariusz Bonaszewski zaprezentował fragment ze zbioru opowiadań Kornela Filipowicza „Formikarium, czyli w moim świecie mrówek”. W niecodziennej scenerii Retro Office House fragment książki Colina Thubrona „Amur. Między Rosją a Chinami” odczytała Aleksandra Popławska

Na plac Kościuszki stworzono strefę literackiego relaksu, w tym miejscu pisarka, feministka, działaczka społeczna i publicystka, Sylwia Chutnik przeczytała fragment książki „Grand Union” Zadie Smith.

Udział w 11. edycji Europejskiej Nocy Literatury na Przedmieściu Świdnickim jest bezpłatny.

Mimo deszczu, słuchaczy nie brakowało

11. Noc Literatury we Wrocławiu. W niedostępne na co dzień m...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska