Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

100 tysięcy elementarzy dla dzieci z Gwinei

Małgorzata Matuszewska
Irek Grin, Rafał Dutkiewicz i Karolina Bieniek opowiadają o pomocy dla Gwinei
Irek Grin, Rafał Dutkiewicz i Karolina Bieniek opowiadają o pomocy dla Gwinei Pawel Relikowski / Polska Press
Wrocław, Światowa Stolica Książki UNESCO 2016 organizuje pomoc dla małych mieszkańców kolejnej Światowej Stolicy Książki – Konakry, stolicy Gwinei. Wszyscy, nie tylko wrocławianie, mogą pomóc w zakupie elementarzy dla uczniów.

– Żeby je dostarczyć do szkół w Konakry, uruchamiamy operację społeczną – ogłosił dziś (3 lutego) Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. – I prosimy o wpłacanie donacji, na pokrycie kosztów. Oceniamy je na 100 tysięcy dolarów – dodał.

Akcję Rafał Dutkiewicz oraz Eric Falt, zastępca Sekretarz Generalnej UNESCO, ogłosili już 23 kwietnia zeszłego roku, kiedy to Wrocław zaczął kadencję Stolicy Książki UNESCO. – Zaspokoimy głód czytelniczy około 500 tysięcy dzieci, bo elementarze posłużą pięciu kolejnym rocznikom – dodał prezydent miasta. Gwinea jest krajem o jednym z najwyższych współczynników analfabetyzmu na świecie. Mieszkańcy mówią w kilkunastu plemiennych językach, oficjalnego, państwowego języka francuskiego, uczą się dopiero w szkole. Do niedawna Gwinea zmagała się z epidemią eboli. Decyzja o przyznaniu Konakry tytułu Światowej Stolicy Książki UNESCO była spowodowana także tym faktem, o czym informowała Irina Bokova, sekretarz generalna UNESCO, mówiąc o próbie symbolicznego zdjęcia z Gwinei „klątwy eboli”.

Wrocław przekaże elementarze dzieciom z Gwinei w sposób systemowy, za pośrednictwem gwinejskiego Ministerstwa Edukacji i Walki z Analfabetyzmem. – Do 100 tysięcy elementarzy musimy dołączyć tysiąc książek dla nauczycieli z odpowiedziami – tłumaczy Irek Grin, kurator Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 odpowiedzialny za literaturę i koordynator Stolicy Książki UNESCO. Wrocław zaapelował też o pomoc do Francji. Na pewno pomoże partnerskie miasto Lille.

Elementarz zostanie wydrukowany w Afryce, zostanie uzupełniony o kilkanaście polskich wierszy dla dzieci, przetłumaczonych na język francuski. – Mamy wybór wierszy, opublikowany w ramach programu wydawniczego ESK Wrocław 2016, w językach narodowych i etnicznych. Pomoże nam w wyborze wierszy dla Gwinejczyków – tłumaczy Irek Grin i dodaje, że wiersze powinny być interesujące dla małych mieszkańców tamtego regionu.

Przedsięwzięcie zostanie przeprowadzone i sfinansowane dzięki wsparciu instytucji i sponsorów, począwszy od dotacji sponsorskich, indywidualnych i korporacyjnych, przez środki finansowe UNESCO i Gminy Wrocław. – Zbieramy pieniądze do 15 kwietnia, jeśli trochę zabraknie, Wrocław pomoże – zadeklarował Rafał Dutkiewicz.

23 kwietnia, w dniu, w którym będziemy przekazywać Konakry tytuł Światowej Stolicy Książki, przekażemy też pierwszy elementarz. Wszystkie mają trafić do szkół przed październikiem, kiedy to w Gwinei zaczyna się rok szkolny.

Irek Grin przypomniał też, że w Konakry wybudowana została Biblioteka Narodowa. – Ale prawie nie ma w niej książek – stwierdził. Wrocław jako Światowa Stolica Książki UNESCO 2016 zaapeluje do mieszkańców miasta, mieszkańców miast zrzeszonych w Koalicji Miast Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, mieszkańców miasta partnerskiego Wrocławia – Lille oraz belgijskiego Mons - Europejskiej Stolicy Kultury 2015, a także, za pośrednictwem duszpasterstwa akademickiego, do studentów Paryża o przekazywanie na rzecz Konakry książek w języku francuskim, by stworzyć księgozbiór Biblioteki Narodowej Gwinei.

22 kwietnia, w dniu zakończenia przez Wrocław kadencji Światowej Stolicy Książki UNESCO w Gwinei, podobnie jak w kilkudziesięciu innych miejscach w Europie i na świecie, zabrzmi Światowy Hymn Książki, który powstał we Wrocławiu. Pieśń, do słów wiersza Tadeusza Różewicza „Włosek poety”, skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz. W Gwinei wiersz zostanie przetłumaczony na kilkanaście języków plemiennych mieszkańców tego kraju i odśpiewany we wszystkich jego regionach.

Donację można wpłacać na subkonto współpracującej z Wrocławiem Fundacji Art Transparent. – Chcemy, żeby część podręczników trafiła na prowincję – dodaje Karolina Bieniek z Fundacji. – Planujemy budowanie relacji między francuskojęzycznymi dziećmi z Wrocławia i Gwinejczykami. Być może będą mogły porozmawiać na Skype – marzy.

Dane do przesyłania darowizn na cele projektu "Książki dla Gwinei":

Fundacja Art Transparent
ul. Czereśniowa 10
55-140 Żmigród
NIP 915-170-51-92
KRS 0000247340
Alior Bank
Konto: 24 2490 0005 0000 4600 2802 1548

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska