Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

10 mln euro dotacji trafiło na Dolny Śląsk. Nasze perły odzyskują dawny blask

j
Krzywy Komin stał się dużym centrum rzemiosła, rękodzieła i sztuki
Krzywy Komin stał się dużym centrum rzemiosła, rękodzieła i sztuki Paweł Relikowski
Krzywy Komin we Wrocławiu to wyjątkowe miejsce na mapie stolicy Dolnego Śląska. Odnowiony budynek dawnej pralni i farbiarni z XIX w. przy ul. Dubois 33-35a stał się dużym centrum rzemiosła, rękodzieła i sztuki. Na czterech piętrach o powierzchni 1200 metrów kwadratowych znajdują się pracownie rzemieślnicze, fotograficzne, sale wystawowe i konferencyjne. W nich pod okiem ekspertów - rękodzielników, artystów i rzemieślników - wrocławianie mogą przez cały rok brać udział w darmowych kursach, warsztatach i szkoleniach. To jedno z najbardziej kreatywnych miejsc w stolicy Dolnego Śląska. Budynek odnowiono dzięki unijnym pieniądzom.

Krzywy Komin to niejedyne miejsce, które odzyskało swój blask we Wrocławiu dzięki unijnym dotacjom. W taki sam sposób zrewitalizowano osiedle Nadodrze. Ogólnie z priorytetu IX "Miasta" Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego 2007-2013 do stolicy Dolnego Śląska trafiło 10 mln euro dotacji.

ZOBACZ TEŻ: Bądź ekologiczny i zarabiaj. Zdobądź dofinansowanie na odnawialne źródła energii dla twojego domu

Rewitalizacja Nadodrza to nie tylko remonty zaniedbanych kamienic. Chodzi także o zagospodarowanie podwórek, odrestaurowanie parku Staszica, pracowni artystycznych i instytucji kulturalnych. Ważnym elementem programu była także aktywizacja mieszkańców. Powstał infopunkt społeczno-gospodarczy na ul. Łokietka 5, który ma skupiać projekty społeczne, kulturalne i gospodarcze oraz być centrum integracji społecznej, miejscem dyskusji i edukacji obywatelskiej.

PRZECZYTAJ TEŻ: Najmniejsze bezrobocie we Wrocławiu. Największe w Wałbrzychu. A po 50. też możesz znaleźć pracę

Udaną rewitalizacją może się pochwalić także inne dolnośląskie miasto - Bolesławiec, który zdobył nawet nagrodę Towarzystwa Urbanistów Polskich. Doceniono odnowę rynku i miejskich plant. W centrum miasta wyremontowano również podwórka.
Jedną z bardziej spektakularnych rewitalizacji w naszym województwie przeprowadzono w Wałbrzychu za ponad 100 mln zł (z czego ponad 46 mln zł dała Unia Europejska). Ze środków tych przebudowano obiekty byłej kopalni węgla kamiennego. Na tym terenie powstał Park Wielokulturowy "Stara Kopalnia".

Park to w sumie cztery hektary terenu, na którym jest 16 budynków, które służą teraz działalności kulturalnej. Władze Wałbrzycha chcą, żeby park był nowoczesnym centrum kultury. Atrakcją nowego obiektu jest podziemna trasa, gdzie pokazywane są m.in. stare urządzenia górnicze.

Rewitalizacja to nie tylko odnowione kamienice, parki i skwery. To także konkretna pomoc mieszkańcom. Rewitalizacja społeczna ma ogromne znaczenie. Dzięki niej są pieniądze na kursy, szkolenia podnoszące kwalifikacje czy po prostu umożliwiające podjęcie pracy.

W nowej perspektywie finansowej w programie regionalnym planowana jest również realizacja projektów w formule ZIT (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne). Pieniądze otrzymają trzy dolnośląskie ZIT-y - wrocławski, jeleniogórski oraz wałbrzyski. W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych finansowane będą także rewitalizacje budynków i przestrzeni miejskich.

Dolny Śląsk otrzyma ponad 73 mln euro na rewitalizację zdegradowanych obszarów. W obecnej perspektywie jest ona rozumiana przede wszystkim jako rewitalizacja społeczna, a nie czysto infrastrukturalna - jako tylko odnowa budynków i przestrzeni. Dodatkowe 33 mln euro przeznaczone będą na inwestycję w infrastrukturę społeczną. Dzięki tym pieniądzom będzie można m.in. budować, remontować infrastrukturę, w tym także zdegradowane budynki, adaptując je np. na mieszkania socjalne.

W ramach RPO WD 2014 -2020 na działania bezpośrednio związane z rewitalizacją infrastruktury dla obszaru funkcjonalnego Wrocławia zostanie przeznaczonych 17,5 mln euro. W samym Wrocławiu planuje się zrewitalizowanie Przedmieścia Oławskiego, czyli tzw. Trójkąta Bermudzkiego. Dzięki unijnemu wsparciu ponownie uda się wyremontować kilkadziesiąt kamienic oraz ich okolice, co zapewne spodoba się mieszkańcom, którzy od lat czekali na zmiany w tym rejonie Wrocławia. W ramach rewitalizacji na Przedmieściu Oławskim mają się także pojawić wydzielone przestrzenie mające służyć aktywności mieszkańców.

CZYTAJ WIĘCEJ O FUNDUSZACH EUROPEJSKICH. SPRAWDŹ, JAK ZDOBYĆ PIENIĄDZE

Kontakt
Więcej na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl . Informacji udzielają również pracownicy punktów informacyjnych.

  • Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich we Wrocławiu - Wybrzeże J. Słowackiego 12-14, tel.: 71 776 95 01, 71 776 96 51, e-mail: e-mail: [email protected]
  • Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Wałbrzychu - pl. Magistracki 1, tel.: 74 66 55 172, 74 66 55 173
  • Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Legnicy - Rycerska 24, tel.: 76 723 54 80, 76 723 54 81
  • Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Jeleniej Górze - pl. Ratuszowy 32/32a, tel.: 75 764 94 66, 75 752 49 42

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska