Nasza Loteria

10 marca w Siechnicach odbyła się debata poświęcona zagospodarowaniu zabytkowych obiektów Elektrociepłowni Czechnica

Aleksandra Żuberek
Uczestnicy debaty rozmawiali m.in. na temat rewitalizacji oraz przebudowy, a także adaptacji obiektów poprzemysłowych do nowych funkcji publicznych i edukacyjnych. Działania związane z zagospodarowaniem zabytkowego obiektu planowane są na drugą połowę 2023 roku, kiedy obecnie działającą elektrociepłownię w Siechnicach zastąpi nowoczesna i bardziej ekologiczna jednostka zasilana gazem ziemnym.

Podpisanie Listu Intencyjnego

Pierwszym krokiem podjętym w sprawie zagospodarowania obecnego obiektu EC Czechnica było podpisanie w czerwcu 2019 roku Listu Intencyjnego, którego sygnatariusze zobowiązali się do podjęcia działań związanych z rewitalizacją oraz adaptacją zabytkowych przestrzeni. Dzięki wypracowanemu porozumieniu budynek obecnej elektrociepłowni w Siechnicach nie tylko zyska nowe życie, ale przede wszystkim może stać się wizytówką regionu.

Zarządzająca elektrociepłownią w Siechnicach KOGENERACJA S.A., należąca do PGE Energia Ciepła, spółki Grupy Kapitałowej PGE, podjęła decyzję o wyłączeniu (do 2023 roku) pracującego obecnie zakładu oraz uruchomieniu w jego miejsce nowoczesnej i bardziej ekologicznej jednostki zasilanej gazem ziemnym. We wnętrzu dotychczasowego budynku EC Czechnica docelowo mają znaleźć się obiekty użyteczności publicznej, w których tworzenie zaangażowana zostanie lokalna społeczność.

Debata w Elektrociepłowni Czechnica

Gośćmi debaty poświęconej zagospodarowaniu zabytkowego obiektu EC Czechnica byli: Paweł Szczeszek – Prezes KOGENERACJI S.A., Milan Ušák – Burmistrz Gminy Siechnice, Małgorzata Chorowska oraz Agnieszka Gryglewska z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, Zbigniew Maćków – architekt Pracowni Projektowej Maćków oraz Katarzyna Prociak z Departamentu Obsługi Inwestora Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

– W związku z planowaną budową nowoczesnej elektrociepłowni zasilanej paliwem niskoemisyjnym, zrodziło się pytanie: co zrobić z używanym dotychczas obiektem przemysłowym? Otóż do 2023 roku będzie on nadal pełnił funkcję dostawcy ciepła i prądu, natomiast wspólnie z gminą ustaliliśmy, że po jego wygaszeniu, budynki EC Czechnica będą pełniły funkcje publiczne. Chcemy, żeby to było miejsce stworzone przede wszystkim z myślą o lokalnej społeczności - jesteśmy otwarci na różne możliwości związane z zagospodarowaniem tej przestrzeni – mówił podczas debaty Paweł Szczeszek, Prezes KOGENERACJI S.A.

Uczestnicy debaty rozmawiali także o historii obiektu EC Czechnica, a także funkcjach, jakie w przyszłości powinien pełnić obiekt, by mógł stać się wizytówką zarówno Siechnic, jak i całego regionu. Pojawiło się wiele pomysłów na zaadaptowanie tej przestrzeni: począwszy od utworzenia centrum edukacyjnego czy sali widowiskowej, a kończąc na obiektach sportowych i rekreacyjnych. Wszyscy uczestnicy debaty byli jednak zgodni, że, niezależnie od sposobu zagospodarowania zabytkowych budynków EC Czechnica, należy zachować i wyeksponować ich historyczne piękno.

– Kiedy tylko dowiedzieliśmy się, że powstanie nowa elektrociepłownia w miejsce starej, która nie nadaje się do dalszej rozbudowy, stwierdziliśmy, że jest to ogromna szansa nie tylko dla naszej gminy, ale także dla całego regionu. Od razu, wspólnie z KOGENERACJĄ, postanowiliśmy zagospodarować zabytkowy obiekt EC Czechnica na wzór EC1 w Łodzi. Jednak najważniejsze jest dla nas, aby zaadaptowana przestrzeń nadal była związana z miejscem, w którym elektrociepłownia działała przez ponad sto lat, a także służyła lokalnej społeczności – dodał Milan Ušák, Burmistrz Gminy Siechnice.

Plany na przyszłość

Dziś KOGENERACJA S.A. stawia w Siechnicach na nowoczesne rozwiązania, dzięki którym nie tylko poprawi się jakość życia lokalnej społeczności, ale i najbliższych okolic. Dzięki zagospodarowaniu zabytkowego obiektu obecnej elektrociepłowni w Siechnicach zostaną utworzone nowe miejsca pracy i ośrodki użyteczności publicznej oraz zachowane zostanie dziedzictwo w postaci zabytkowego obiektu.

Budowa nowoczesnej elektrociepłowni zasilanej gazem wpisuje się w Strategię Ciepłownictwa Grupy PGE, która zakłada zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego oraz polepszenie stanu powietrza w polskich miastach. Wyższa sprawność wykorzystania paliwa, a przede wszystkim zmiana paliwa na gaz wpłynie znacząco na redukcję emisji pyłu, dwutlenku siarki oraz tlenków azotu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska