Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

1 grudnia - Dzień Walki z AIDS. A czy Ty się kiedykolwiek badałeś?

AMW
Dziś Światowy Dzień Walki z AIDS
Dziś Światowy Dzień Walki z AIDS
Dziś na całym świecie obchodzony jest Dzień Walki z AIDS. Po raz 23. osoby wspierające kampanię na rzecz osób żyjących z HIV zakładają czerwoną kokardę - symbol solidarności z chorymi.

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH wynika, że w latach 2008-2012 w średniej rocznej liczbie nowo wykrywanych zakażeń HIV Dolny Śląsk znajdował się na drugim miejscu, tuż za województwem mazowieckim, z liczbą 3,8 przypadków zakażeń na 100 tys. ludności. Oznacza to, że jedna osoba na 27 tys. dowiedziała się, że jest nosicielem śmiertelnej choroby. W przypadku średniej rocznej zapadalności na AIDS w tych samych latach nasze województwo zajmuje pierwsze miejsce.

- Każde nowo wykryte zakażenie zgłaszane jest przez lekarzy do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej we Wrocławiu - mówi rzecznik prasowy Sanepidu Magdalena Mieszkowska. - Badania wykonywane w poradniach jest anonimowe, ale jeżeli osoba zakażona chce być objęta programem leczenia, musi się zgłosić do Szpitala Chorób Zakaźnych przy ul. Koszarowej we Wrocławiu. My, jako stacja, zbieramy dane statystyczne o nowych zakażeniach, nie dostajemy danych osobowych pacjentów, a jedynie liczbę nowo wykrytych zakażeń - dodaje rzecznik.

Chorzy seropozytywni, którzy chcą rozpocząć refundowane leczenie, muszą się zgłosić do Poradni Chorób Zakaźnych w szpitalu przy ul. Koszarowej we Wrocławiu. Tam zostaną zarejestrowani, będą mieli zrobione powtórne badania dla potwierdzenia pierwszej diagnozy i zaczną leczenie antyretrowirusowe.

Test w kierunku HIV ma za sobą zaledwie co 10. dorosły Polak. Aby to zmienić Dział Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we współpracy z Niezależnym Zrzeszeniem Studentów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, zorganizuje w poniedziałek, 2 grudnia, punkt informacyjno - edukacyjny połączony z happeningiem na terenie Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu przy ul. Komandorskiej 118/120, budynek E. Będzie on czynny w godz. od 9 do 13. W punkcie będzie można otrzymać informacje i porady. Wszyscy zainteresowani dostaną materiały informacyjno-edukacyjne dotyczące profilaktyki HIV/AIDS oraz niezbędne dane na temat możliwości wykonania bezpłatnego i anonimowego testu w kierunku HIV.

Jak w Polsce żyje się chorym na AIDS. Czytaj na następnej stronie (KLIKNIJ)
Rozmowa z Robertem Łukasikiem, prezesem Zjednoczenia na Rzecz Żyjących z HIV/AIDS „Pozytywni w Tęczy” o lekach na HIV, roli KC AIDS i problemach w finansowaniu leczenia oraz akcji edukacyjnych

Jak ocenia Pan dostęp Polaków do leczenia HIV?

Dobrze. W Polsce, trzeba to wyraźnie podkreślić, dysponujemy bardzo dobrymi lekami, które w żaden sposób nie odbiegają od standardów europejskich. Dobrze działa Krajowe Centrum ds. AIDS, dzięki któremu lekarze nie mają związanych rąk w doborze najbardziej odpowiednich leków dla danego pacjenta. Wielu pacjentów korzysta już z terapii, w których przyjmuje się tylko jedną tabletkę i tylko raz dziennie, co ma duży, pozytywny wpływ na ich komfort życia. Niestety przyszłość nie rysuje się już w tak różowych barwach. W naszym kraju wciąż przybywa nowych zakażeń HIV. Śmiertelność na AIDS maleje, a z HIV można żyć wiele lat. Oznacza to, że zapotrzebowanie na leki rośnie i będzie rosło. W którymś momencie powstanie deficyt środków finansowych na zakup leków. Ludzie będą musieli czekać w kolejce na leczenie, co w przypadku pacjentów z tym wirusem jest bardzo groźne. Dlatego wydaje się oczywiste, że trzeba przeznaczyć na walkę z HIV większe niż obecnie środki finansowe. W przeciwnym wypadku będziemy mieli poważne kłopoty.

W Polsce finansowaniem leczenia HIV nie zajmuje się NFZ, a Krajowe Centrum ds. AIDS. To dobrze?

To świetnie! HIV jest specyficznym wirusem, do którego nie może być zastosowany jeden schemat leczenia, tak jak ma to miejsce w przypadku wielu innych jednostek chorobowych. HIV mutuje i właściwie każdy pacjent jest leczony inną kombinacją lekową. Dlatego to takie ważne, żeby finansowaniem leczenia HIV zajmowali się rzetelni fachowcy. Tacy, jak osoby pracujące dziś w KC AIDS.

A jak wygląda sprawa profilaktyki HIV w Polsce?

Niestety wciąż pozostawia ona wiele do życzenia. Młodzi ludzie mają małą wiedzę o HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową. A właśnie wśród nich odnotowuje się bardzo dużo zakażeń. Niekiedy podczas pierwszego kontaktu seksualnego. W profilaktykę powinni być zaangażowani wszyscy - rodzice, szkoła, organizacje pozarządowe oraz instytucje wspierające. Chciałbym, żeby KC AIDS wreszcie miało sensowny budżet na ten cel. Teraz tych pieniędzy jest zdecydowanie za mało. W KC AIDS zasiadają ludzie o ogromnej wiedzy na temat leczenia i profilaktyki HIV. Byłoby znakomicie, gdyby dysponowali środkami wystarczającymi na profesjonalne akcje edukacyjne. Innych zmian nie trzeba, bo mechanizm, który mamy funkcjonuje dobrze. Jest tylko niedofinansowany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska